Klasa tabletu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-5 (5 - bardzo dobry)
Wstęp
Android na tabletach ewoluuje. Pierwsze próby zastosowania mobilnego systemu operacyjnego Google na tabletach były średnio udane. Sam system wydawał się niedostosowany do większej przekątnej ekranu, nie mówiąc o bardzo małej liczbie aplikacji stworzonych specjalnie z myślą o tabletach. Taka sytuacja, zwłaszcza dla osób mających okazję korzystać z iPada z konkurencyjnym systemem iOS była nie do przyjęcia. Jednak Android szybko nadrobił braki i poczynając od wersji 4.1 sprawdza się na tabletach całkiem dobrze, a aplikacji również przybyło. Wciąż jednak brakowało naprawdę wysokiej klasy sprzętu, działającego pod kontrolą nowszej wersji systemu. Nexus 7 to świetny tablet, ale tylko ze średniej półki. Nexus 10 jest u nas raczej trudno dostępny i stosunkowo drogi. Wówczas Sony zaprezentowało Xperia Tablet Z, jedno z pierwszych urządzeń mogących konkurować z iPadem zarówno działaniem, jak i jakością wykonania. Sprawdźmy zatem jak się ten tablet sprawuje w praktyce.
Główne wady i zalety tabletu Sony Xperia Tablet Z
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena 3
W białym i cieszącym oko pudełku znajdziemy niezbędne minimum, czyli ładowarkę z odłączanym kablem USB i kilka krótkich instrukcji. Niestety nie uświadczymy rewelacyjnych słuchawek, które trafiły do pudełka ze smartfonem Xperia Z. Nie jest to ruch nieuzasadniony, bo tabletu raczej rzadko używamy jako odtwarzacza muzyki, a dodanie słuchawek z pewnością podniosłoby cenę. Z drugiej strony szkoda nam tak dobrych słuchawek, nawet gdyby miałby być sporadycznie wykorzystane.
Obudowa i dźwięk – ocena 6
Obudowa tabletu to jeden z charakterystycznych i istotniejszych elementów. Wystarczy wspomnieć, że Xperia Tablet Z to najcieńszy i najlżejszy tablet 10 calowy na rynku. Takie cechy robią wrażenie i nie chodzi tylko o dane na papierze czy samo określenie „naj”. Te różnice po prostu czuć w ręku i to wyraźnie. Tablet Sony jest odczuwalnie lżejszy od dużego iPada. Wpływa to zdecydowanie pozytywnie na czas korzystania z tabletu bez zmęczenia ręki w której go trzymamy. Można dłużej i wygodniej przeglądać strony WWW czy czytać rozmaite teksty. Za to niewielka grubość sprzyja zabieraniu tabletu ze sobą, bo praktycznie nie zajmuje on miejsca w torbie czy plecaku.
Druga istotna cecha polega na tym, że tablet jest wodoszczelny według normy IP57. Można bez obawy zanurzyć go na głębokość jednego metra na czas 30 minut, oczywiście pod warunkiem, że zaślepki osłaniające wszystkie porty zostały wcześniej zamknięte.
Jest to pierwszy tablet który można wykorzystać podczas pieszej wędrówki jako mapnik, nawet w deszczu, zabrać ze sobą na plażę, na kajak czy żagle, korzystać z niego w kuchni, a gdy się ubrudzi po prostu umyć go pod kranem, wreszcie zabrać go do wanny. Brak obawy przed choćby najmniejszym deszczykiem daje duży komfort psychiczny. Możemy być również spokojni, że niespodziewane zalanie herbatą czy napojem obejdzie się bez szkód. Naszym zdaniem każde urządzenie elektroniczne codziennego użytku zyskuje, gdy jest odporne na wilgoć i kurz.
Warto również wspomnieć o designie obudowy, która bardzo mocno nawiązuje do telefonu Xperia Z. W zasadzie tablet wygląda jak rozciągnięty do większych rozmiarów telefon. Urządzenie jest niemal całkowicie prostokątne, z bardzo delikatnymi zaokrągleniami na rogach i krawędziach. Płaskie boki są wygodne w trzymaniu i nie wżynają się w dłonie. Trzymając tablet w układzie poziomym, na górnej krawędzi znajdziemy diodę emitującą światło podczerwone, spełniającą rolę uniwersalnego pilota do sprzętu domowego. Na lewej krawędzi znajduje się gniazdo słuchawek pod zaślepką, charakterystyczny przycisk zasilania, a tuż poniżej niego jest regulacja głośności oraz złącze do podłączenia stacji dokującej. Na prawej krawędzi nie znajdziemy nic, za to na dolnej znajdują się dwie zaślepki, pod pierwszą ukrywa się gniazdo micro USB, pod drugą gniazdo micro SIM i micro SD.
Warto zaznaczyć, że Xperia Tablet Z posiada 4 niezależne miejsca z których wydobywa się dźwięk, znajdujące się po obu stronach dolnych rogów. Ta unikalna cecha powoduje, że oglądanie filmów w dwie osoby, bez słuchawek jest zdecydowanie przyjemniejsze, bo dźwięk jest głośniejszy, czystszy i bardziej przestrzenny. Dodatkowo, jeżeli przypadkiem zakryjemy ręką któryś głośnik, wciąż zostają dwa albo trzy inne źródła dźwięku, dzięki czemu nadal wszystko dobrze słychać.
Niektórym może przeszkadzać, że tył obudowy nie jest ani metalowy ani szklany, jak w Xperii Z, a plastikowy i trochę mniej sztywny. Mimo wszystko dzięki takiej właśnie obudowie udało się uzyskać niską wagę, a jednocześnie nie można powiedzieć, że tablet jest niewystarczająco solidnie wykonany. Testowy egzemplarz, który otrzymaliśmy miał biały kolor obudowy. Czarny kolor prezentuje się lepiej, jednak na białym w zasadzie nie widać odcisków palców i to jest największa zaleta tej barwy.
Wyświetlacz – ocena 5
Trzeba przyznać, że wyświetlacz w Sony Xperia Tablet Z jest naprawdę udany. Ma rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli (większą niż Full HD) i jest znacznie bardziej kontrastowy niż w telefonach Xperia Z i Xperia SP, które mają jakby odrobinę wyblakłe wyświetlacze. W Xperia Tablet Z czernie są głębsze, a kąty widzenia lepsze niż we wspomnianych telefonach. Naprawdę ciężko się do czegokolwiek przyczepić.
Owszem wyświetlacz iPada z Retiną ma wyższą rozdzielczość, ale gołym okiem praktycznie nie widać różnicy. Krawędzie liter są niemal równie gładkie. Widać pewne różnice w odcieniu kolorów – w iPadzie biel jest bardziej zimna, w Xperia Tablet Z biel jest cieplejsza. Na automatycznej regulacji jasności ekran iPada wydaje się trochę bardziej kontrastowy, ale wystarczy ręcznie podwyższyć jasność w Xperii Tablet Z i różnice się zacierają. Jeśli przyjąć, że iPad ma jeden z lepszych wyświetlaczy na rynku to Sony Xperia Tablet Z jest na bardzo podobnym poziomie, czyli ma po prostu bardzo dobry ekran. Podczas przeglądania zdjęć, internetu i oglądaniu filmów, zwłaszcza tych w jakości Full HD spisuje się bardzo dobrze. Dodatkowo nad atrakcyjną dla oka, ale naturalną kolorystką czuwa BRAVIA Engine 2 – technologia opracowana przez Sony, mająca swoje źródło w telewizorach BRAVIA.
Osobną kwestią pozostaje preferencja co do proporcji ekranu. W iPadzie ekran jest, mówiąc kolokwialnie, bardziej kwadratowy, w tablecie Sony jest bardziej panoramiczny. Podczas oglądania filmów panoramiczny jest bez wątpienia najlepszy – wykorzystana jest jego cała powierzchnia i nie ma czarnych pasów. Jednak przy przeglądaniu sieci w układzie poziomym jest raczej mało ergonomiczny. Można wówczas obrócić tablet do układu portretowego.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5
Jeżeli chodzi o specyfikację, to również zdecydowanie nie ma powodów do narzekań. Sony Xperia Tablet Z wyposażony jest w mocny, czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon APQ8064, czyli S4 Pro, taktowany zegarem 1,5 Ghz, aż 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci na system i pliki użytkownika, którą to przestrzeń można rozszerzyć za pomocą karty micro SD o kolejne 64 GB.
W praktyce to jeden z najszybszych tabletów z Androidem dostępny na rynku. Szybsze od niego są tylko najnowsze smartfony z Snapdragonem 600 i 800, czyli HTC One i Samsung Galaxy S4. Oznacza to całkowicie płynne działanie wszystkich gier i programów. Mocy jest nie tylko pod dostatkiem, ale i z zapasem. Duża ilość pamięci RAM zapewnia, że tablet nie dławi się nawet wówczas, gdy ma wiele wymagających aplikacji uruchomionych w tle. Częste przełączanie się pomiędzy nimi również nie sprawia problemów.
W wymagającym benchmarku graficznym tablet zdobył prawe 60 klatek na sekundę, mimo wysokiej rozdzielczości ekranu. Ogólne benchmarki, czyli Antutu i Quadrant również pokazują bardzo wysokie wyniki. Użytkownik może być pewny, że kupując Xperię Tablet Z, mocy obliczeniowej mu nie zabraknie.
System – ocena 4
Tablet Sony został wyposażony w system Android w wersji 4.1.2. Nie jest to wersja najnowsza, ale zawiera najistotniejsze poprawki jeżeli chodzi o wydajność względem wersji poprzednich. Dodatkowo zawiera kilka istotnych zmian w systemie, takich jak usprawnione powiadomienia czy Google Now. Bardziej wymagający użytkownicy powinni się ucieszyć z planowanej aktualizacji do wersji 4.2.2 oraz, co szczególnie godne uwagi, z czystego, niezmodyfikowanego Androida, który również ma zostać udostępniony dla Xperii Tablet Z.
Ekran główny/nakładka – ocena 4
Nakładka w tablecie Sony nie różni się bardzo od nakładki w telefonach tego producenta. Została jedynie zmodyfikowana pod kątem większego ekranu oraz do pracy w trybie poziomym. Mamy ten sam ekran blokady z tym samym efektem żaluzji. Posiada również możliwość szybkiego uruchomienia aparatu i odtwarzacza. Nowym dodatkiem jest symbol plusa w kółku, obok ikony wywołującej listę wszystkich aplikacji. Pozwala on dodawać widżety do pulpitu, jednocześnie wyświetlając miniaturę pulpitu i listę widżetów. Tak samo działa dodawanie skrótów aplikacji, zmiany tapet czy motywów. Trzeba przyznać, że nakładka Sony jest bardzo estetyczna i świetnie prezentuje się na ekranie wysokiej rozdzielczości. Motywy są dopracowane i kolorystyka tapety idealnie współgra ze zdjęciem umieszczonym na ekranie blokady.
Jest jednak pewien minus. Nakładka Sony wygląda pięknie, ale spowalnia działanie tabletu. Podczas przełączania pulpitów czasami widać szarpnięcie, zwłaszcza jeżeli na pulpitach znajduje się dużo ikon i widżetów. Przy tak mocnym procesorze i Androidzie w wersji 4.1 taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. W internecie można znaleźć informacje, że zmiana nakładki rozwiązuje problem, wszystko więc wskazuje, że wina leży po stronie Sony. Szkoda, bo taki drobiazg psuje wrażenie naprawdę udanego tabletu.
Wprowadzanie tekstu – ocena 6
Jak pisaliśmy przy okazji testu telefony Sony Xperia SP, klawiatura Sony jest bardzo udana i wygodna w użyciu. Oferuje dużą, wręcz niespotykaną możliwość konfiguracji, poczynając od wyboru wyglądu klawiatury, przez opcję umieszczenia dodatkowych przycisków czy symboli przypisanych do zwykłych liter, żeby przełączanie w tryb wpisywania symboli nie było konieczne.
W stosunku do telefonu klawiatura oczywiście zyskała znacznie większy rozmiar. W układzie poziomym praktycznie niemożliwe jest nie trafienie we właściwą literę nawet podczas szybkiego pisania. Za to trzymając tablet w powietrzu w poziomie da się pisać tylko jedną ręką, co zdecydowanie nie jest wygodne. Tu z pomocą przychodzi nowa funkcja, która pozwala zmniejszyć klawiaturę do takiej przypominającą wielkością telefoniczną, ale w poziomym układzie, a następnie umieszczenie jej w dowolnym miejscu na ekranie. Podczas pisania w biegu wygodne może również okazać się pisanie kciukami w układzie pionowym, pod warunkiem, że osoba pisząca nie ma bardzo drobnych dłoni.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – poza klasyfikacją
Z-tka od Sony nie posiada funkcji dzwonienia. Z resztą jasne jest, że jej zaimplementowanie w przypadku 10 calowego ekranu wymagałoby słuchawki Bluetooth. Co ciekawe, tablet pozwala zarówno dobierać jak i wysyłać SMS, co nie jest takie częste w przypadku tego typu urządzeń.
Kamera – ocena 5
Tablet posiada dwie kamery, przednią i tylną. Tylna kamera posiada rozdzielczość 8 megapikseli (7 w trybie ulepszonej automatyki) i reprezentuje podobny poziom jak lepsze aparaty w telefonach. Jest bardzo zbliżona do tego, co oferuje Xperia SP. O ile dla telefonu jest to po prostu dobry aparat, w przypadku tabletu tak dobra kamera o takiej rozdzielczości zdarza się raczej sporadycznie. Znacząca część tych urządzeń w ogóle nie ma tylnej kamery (chociażby popularny Nexus 7), albo ma ona niższą rozdzielczość i najwyżej średnią jakość. Nie w przypadku Xperia Tablet Z. Spokojnie możemy pokusić się o zrobienie zdjęć tabletem w celu wywołania ich do rodzinnego albumu.
Aparat posiada tryb zaawansowanej automatyki, który oprócz automatycznego doboru parametrów wybiera również automatycznie tryb tematyczny np. podczas fotografowania dokumentów, pod słońce czy portretu. Możliwe jest także kręcenie filmów Full HD. Istnieje osobny tryb nagrywania filmów z rozbudowanymi ustawieniami, ale można również rozpocząć nagrywanie podczas fotografowania. Jedyne czego tablet nie posiada, to dioda doświetlająca zdjęcia.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe zdjęcia panoramiczne:
Przykładowe wideo:
Przeglądarka – ocena 6
W nowszych wersjach systemu Android domyślną i jedyną przeglądarką w systemie jest Google Chrome. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór dla osób, które korzystają z tej samej przeglądarki również na komputerze. Dzięki temu nie tylko będą mieli dostęp do wszystkich zapisanych zakładek, ale również do zapamiętanych haseł jak i kart otwartych na innych urządzeniach. Z tego względu można zacząć przeglądać stronę WWW na komputerze i bez zapisywania jej do zakładek kontynuować czytanie po wyjściu z domu.
Chrome pozwala zobaczyć stronę w wersji komputerowej, chociaż nie jest możliwe włączenie opcji na stałe, aby wszystkie strony ładowały się jak na komputerze. Wysoka rozdzielczość na dużym ekranie powoduje, że przeglądanie nawet skomplikowanych stron jest przyjemne. Strony WWW są czytelne jak na laptopie.
Gdyby ktoś jednak korzystał z innej przeglądarki, nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalował ją i ustawił ją jako domyślną, dzięki czemu wszystkie linki będą właśnie w niej otwierane. Może się to przydać szczególnie użytkownikom Firefoxa czy Opery.
Odtwarzacz wideo – ocena 4
Już wiemy, ze mocy obliczeniowej Sony Xperia Tablet Z nie brak, dlatego filmy nawet w rozdzielczości 1080p nie są dla tabletu żadnym wyzwaniem, a odtwarzanie jest całkowicie płynne. Pozostaje kwestia kompatybilności plików. Wszystkie pliki mp4 i avi odtwarzają się bez problemu. Odtwarzacz domyślnie nie widzi plików MKV. Można go zmusić, aby je odtworzył, ale w przypadku pliku testowego nie było wówczas żadnego dźwięku. Odtwarzacz obsługuje filmy w podstawowym zakresie i dodatkowo pozwala pobrać informacje na temat filmu z sieci.
Jeśli ktoś potrzebuje bardziej zaawansowanych funkcji, np. odtwarzania napisów, powinien poszukać innego odtwarzacza. Warto podkreślić, że tablet świetnie nadaje się do oglądania filmów. Ma odpowiednie proporcje ekranu, filmy można kopiować na tablet za pomocą zwykłego kabla USB lub wgrać je na kartę pamięci, a 4 głośniki zapewniają naprawdę dobry dźwięk, zwłaszcza jak na tablet.
Odtwarzacz muzyki – ocena 5
Odtwarzacz muzyki sygnowany znaną marką Walkman znajdziemy prawie na każdym urządzeniu Sony. Estetyczny wygląd zapewnia dostosowanie kolorystyki tła do kolorystki okładki albumu. Oprócz standardowych funkcji znajdziemy w nim możliwość łatwego wyszukania Informacji o wykonawcy, słów piosenki, klipów wideo czy wersji do karaoke. Oprócz tego umożliwia uruchomienie wizualizacji czy odtwarzania muzyki na innych urządzeniach Sony przez WiFi np. na telewizorze. Odtwarzacz zaspokoi potrzeby większości miłośników muzyki.
Obsługa plików Office – ocena 3
Obsługa plików Office za pomocą aplikacji OfficeSuite 7 polega jedynie na ich podglądzie. Informuje nas o tym baner u góry każdego otwartego pliku. Jeżeli użytkownik chciałby edytować pliki Word, Excel czy PowerPoint musi wykupić wersję Pro. Takie posunięcie w przypadku telefonów jest zwykle do przyjęcia, bo edycja plików na małym ekranie do wygodnych nie należy. Jednak na tablecie z 10 calowym ekranem i rozdzielczością Full HD edycja jest już jak najbardziej możliwa i całkiem komfortowa. Szkoda, że Sony nie zrobiło wyjątku i nie dorzuciło w standardzie pełnego pakietu biurowego.
Bateria – ocena 4
Bateria nie jest najmocniejszą stroną tabletu Sony. Jej pojemność wynosi 6000 mAh, czyli mniej więcej połowę tego co znajdziemy w iPadzie. Nie znaczy to, że tablet Sony działa o połowę krócej, można spodziewać się około 7 - 8 godzin intensywnego wykorzystywania, co zwykle przekłada się na 2 – 3 dni mniej intensywnego użytkowania. Mimo wszystko jest wiele tabletów, które działają wyraźnie dłużej. Nie jest więc to poważny minus, ale warto być tego świadomym.
Bajery – ocena 4
Uniwersalny pilot
Pilot to jedna z ciekawszych dodatkowych funkcji Sony Xperia Tablet Z. Tablet posiada diodę emitującą światło podczerwone, taką samą jak znajdziemy w większości pilotów do sprzętu elektronicznego. Na tablecie znajduje się też specjalne oprogramowanie, które pozwala wybrać z listy rodzaj sprzętu, jego producenta (pilot działa nie tylko z urządzeniami Sony), a także układ pilota. Gdy dodamy takie urządzenie, mając tablet w ręku można sterować telewizorem, wieżą Hi Fi, dekoderem telewizji cyfrowej czy zestawem kina domowego, bez szukania pilotów, bez odrywania się od pracy z tabletem. Pilot występuje także w formie mini aplikacji.
Mini aplikacje
Podobnie jak i w Xperii SP również na tablecie znalazło się miejsce na mini aplikacje, czyli programy, które zamiast uruchamiać się w trybie pełnoekranowym, pojawiają się w formie małego okna, które można umieścić w dowolnym miejscu na ekranie. Wśród nich znajdziemy: mini przeglądarkę internetową, kalkulator, menadżer nagrań, minutnik, dyktafon , notatki i wspomnianego wyżej pilota. Tym sposobem można połączyć np. przeglądanie internetu i odliczanie czasu na tym samym ekranie. Nie jest to tak zaawansowana funkcja jak uruchamianie dwóch pełnoprawnych aplikacji obok siebie, ale i tak może okazać się dość przydatna. Więcej mini aplikacji można znaleźć w sklepie Play.
TrackID
Track ID to znany z innych urządzeń Sony program do rozpoznawania utworów, które usłyszmy na imprezie bądź w radiu. Został dostosowany do większego ekranu tabletu i wyświetla więcej informacji. To wygodny sposób na namierzenie wykonawcy nieznanego utworu.
Przesyłanie Plików
Tę aplikację można w zasadzie nazwać menadżerem plików. Zasadniczo jej dwukolumnowy interfejs koncertuje się wokół przesyłania plików z karty pamięci do pamięci tabletu i odwrotnie. Niezależnie od tego pozwala otwierać pojedyncze pliki zamiast je kopiować.
Notatki
Notatki w przypadku Sony mają dość zaawansowane funkcje. Oprócz standardowego wyboru jednego z pięciu narzędzi, pozwalają wybrać dowolny kolor z palety barw, określić jego przejrzystość, załączyć do notatki zdjęcie, dźwięk czy fragment mapy. Notatki sprawdzały się na telefonie, a na dużym ekranie spisują się jeszcze lepiej – jest znacznie więcej miejsca na odręczne rysowanie.
Jest też szereg mniej istotnych programów, mających ułatwić użytkownikowi życie, takich jak: centrum aktualizacji, Sony Select z aplikacjami polecanymi przez producenta, Movie Studio ułatwiający prosty montaż wideo, Xperia Link ułatwiająca udostępnianie internetu 3G po WiFi czy Smart Connect, który pozwala uruchomić aplikacje po podłączeniu określonych akcesoriów takich jak ładowarka czy słuchawki.
Podsumowanie
Tablet Sony Xperia Tablet Z to naprawdę udana konstrukcja. Jego zaskakująco niska waga i grubość powodują, że z przyjemnością trzyma się go w ręku i nie chce się go odkładać na półkę. Wodoszczelność powoduje, że bez obaw można korzystać z tabletu tam, gdzie normalnie obawialibyśmy się to robić. Całość uzupełnia bardzo szybki procesor i świetny ekran wyświetlający naturalne kolory. Gdyby nie sporadyczne problemy z działaniem nakładki Sony i niezbyt pojemna bateria, byłby to praktycznie tablet idealny. Niezależnie od tego jest to obecnie z pewnością jeden z najlepszych tabletów z Androidem dostępny na rynku. Sony Xperia Tablet Z to jedno z pierwszych urządzeń spod znaku zielonego robota, które może okazać się atrakcyjne również dla użytkowników iPada.