Do naszej redakcji trafił router mobilny ZTE obsługujący sieć 5G i WiFi 6E. Jego wyróżnikiem jest spory wyświetlacz oraz bardzo duża bateria 10000 mAh. Router może pełnić także awaryjnie rolę powerbanka. Jego konkurentem z tej samej stajni będzie model ZTE MU5002, który jest znacznie mniejszy i nieco tańszy. Dysponuje jednak już tylko baterią o pojemności 4500 mAh. Routery mobilne z segmentu premium (w sklepach jest router Netgear 4G za ponad 2 tysiące) zapewne nie mają lekko na rynku, bo w ich cenie można już kupić całkiem dobry smartfon z obsługą 5G. Jednocześnie ich przydatność na wakacjach lub podczas pracy poza biurem i domem jest doskonała. Własna bateria, opcja podłączenia kilkudziesięciu urządzeń jednocześnie, wygodny ekran prezentujący zużycie danych oraz opcja położenia w dowolnym miejscu z najlepszym zasięgiem sprawia, że gdy mamy odpowiedni budżet i jesteśmy fanami gadżetów to taki router sprawi nam ogromną radochę. Niestety cena MU5120 wynosi aż 1449 zł.
ZTE MU5120 może nie grzeszy specjalną urodą, ale wygląda elegancko. My otrzymaliśmy go w wersji szarej. Ma wielkość dużego smartfonu, ale jednocześnie jest od niego 2 razy grubszy. Urządzenie jest ciężkie – waży 240g. Przyczyną jest oczywiście 2 razy pojemniejsza bateria (w porównaniu do smartfonu).
Kolorowy wyświetlacz jest spory (jak na router), ale jego jakość jest niska. To najtańszy panel, który podczas obsługi często płata figle.
Obudowa nie spełnia żadnej normy odporności na wodę i kurz. Gniazda USB są odkryte. Jest jedno gniazdo USB-C 3.1 do ładowania routera i połączenia z PC oraz duże gniazdo USB-A służące do ładowania innych urządzeń. Gniazdo na kartę SIM oraz przycisk reset są ukryte pod zaślepką. Pod ekranem znajduje się antena obsługująca NFC.
Wspomniane NFC służy w ZTE MU5120 to szybkiego udostępniania sieci WiFi smartfonom z Androidem. Wystarczy taki smartfon dotknąć do routera i od razu będzie mógł korzystać z naszego hostpota. Niestety ta wygodna funkcja nie działa z iPhonami.
W routerze mamy też opcję dedykowanej sieci dla gości, ale także możemy sprawić, aby sieci 5 giga i 2.4 giga działały na jednym SSID lub na dwóch.
Konfigurować router możemy bezpośrednio na wyświetlaczu lub też korzystając ze strony administracyjnej przez przeglądarkę internetową.
Router ma prosty firewall, może pracować jako bridge bez serwera DHCP. Użytkownik może także w prosty sposób pobrać nową wersję oprogramowania. Na raz do routera możemy podłączyć aż 64 urządzenia. Z panelu możemy przesyłać krótkie kody i wiadomości SMS. Zarówno panel, jak i menu routera ZTE jest dostępne w języku polskim. To samo dotyczy instrukcji, a nawet opakowania, co praktycznie się nie zdarza.
Zgodnie ze specyfikacją nasz testowy router wspiera technologie od 3G do 5G. 2G nie jest wspierane. Modulacja w sieci 5G to DL: 256QAM UL: 256QAM, a w sieci LTE DL: 256QAM UL: 256QAM
Router potrafi współpracować z 5G w standardzie NSA (z LTE) i SA (samodzielna sieć 5G).
W sieci LTE wspierane są pasma: B1/2/3/4/5/7/8/12/17/20/25/26/28/32/66/71 oraz TDD: B34/38/39/40/41/42/48.
W sieci 5G są to pasma n1/2/3/5/7/8/12/20/28/38/40/41/66/71/75/77/78/79.
Obsługa agregacji pasm w sieci LTE przestawia się następująco: DL: 2CA, 3CA, 4CA, 5CA oraz
UL: 2CA.
Za obsługę pasm, agregację i różne rodzaje modulacji odpowiada procesor Snapdragon X62 wspierający standard 3GPP rel. 16. Procesor jest wydrukowany w nowoczesnej technologii 4 nm.
W teorii ZTE zapewnia, że MU5120 pozwoli nam na transmisję w sieci LTE z maksymalną prędkością 1.6Gb/s w dół i 200 Mbps do góry. W sieci 5G prędkość przedstawiają się odpowiednio lepiej: 2.716 Gb/s oraz 280 Mbps (wersja konfiguracji sieci NSA 5G + LTE). Niestety pomimo wielu prób na razie nie udało mi się trafić na stację 5G Orange działającą w paśmie C i rzeczywiste prędkości przekraczały „tylko” 200 Mbps przy pobieraniu danych. Oczywiście takie prędkości pozwalają na korzystanie z dowolnych usług w internecie i to przez parę osób jednocześnie. Gdy uda się nam połączyć z pasmem C to zaktualizujemy ten tekst o najnowsze prędkości.
Tak duża bateria sprawia, że router działa nieporównywalnie dłużej jako hotspot niż zwykły smartfon. ZTE zapewnia, że będzie to około 16h. Oczywiście w czasie pracy możemy podłączyć go po prostu do gniazdka, gdy mamy taki dostęp. Samo ładowanie jest wolne, bo moc to zaledwie 27W. Cały powerbank ładuje się w około 2.5h. Bardzo energooszczędny jest tryb standby, gdy do routera nie jest podłączone żadne urządzenie. Po 3 dniach czekania ubytek baterii wynosi około 30%. Ładowanie innych urządzeń odbywa się z mocą 18W.
ZTE MU5120 to świetny mobilny router 5G z ogromną baterią. Zapewnia wygodny dostęp do internetu poza domem i biurem dla kilku lub nawet kilkunastu urządzeń jednocześnie. Może też być dobrym sposobem na realizację awaryjnego łącza do sieci, gdy nasz dostawca stacjonarny zrobi sobie przerwę. Dodatkowo MU5120 pełni rolę powerbanka, więc przyda się np. w czasie dłuższych wypraw bez dostępu do gniazdka. Jego wadą jest chyba tylko cena, która jest równa cenie mocnego smartfonu ze średniej półki. Gdy jednak nas stać na taki gadżet to na pewno będziemy z niego bardzo zadowoleni.