Wczoraj w Berlinie odbyła się prezentacja zarządu Deutsche Telekom dotycząca rozwoju stacjonarnego i mobilnego internetu w Niemczech i krajach, w których DT operuje. Przedstawiciele koncernu nie poświęcili zbyt dużo czasu Polsce, ale zapewniali wielokrotnie, że nasz kraj jest dla nich bardzo ważny i cały czas rozpatrywane są różne scenariusze dotyczące wdrożenia na naszym rynku także usług stacjonarnych umożliwiających konwergencję serwisów dostępną już na rynku niemieckim. T-Mobile twierdzi, że żadne scenariusze nie są wykluczone - mówimy więc o przejęciach lub bliskiej współpracy z operatorami stacjonarnymi. Nie wiadomo jednak na jakim etapie są te projekty i czy rzeczywiście T-Mobile jest zdeterminowany na wejście na polski rynek stacjonarny, który ma dużo gorszą infrastrukturę niż w krajach Zachodniej Europy i niższe ceny.
Na rynku niemieckim Deutsche Telekom podjął decyzję o redukcji wydatków na rozwój infrastruktury i zamiast rozwiązań typu FTTH w najbliższych latach będzie stosowana głównie technologia vectoringu, która pozwoli Niemcom na oferowanie prędkości do 100 Mbits na łączach miedzianych. Vectoring będzie jednak wymagał rozwiązań FTTC (fiber to the cabinet), które doprowadzą światłowody w pobliże domostw. Do 2016 r. 24 mln niemieckich gospodarstw domowych będzie w zasięgu takich rozwiązań. Obecnie jest to około 12 mln gospodarstw. W tym roku DT dołączy 800 tys. nowych. W sumie DT będzie musiało zainstalować 17.6 tys. specjalnych urządzeń, do których zostaną podłączone światłowody. DT będzie musiało wybudować około 10 tys. km nowych światłowodowych linii.
W przypadku sieci mobilnych, T-Mobile planuje wzrost prędkości LTE do 150 Mbits. LTE będzie także wykorzystywane w rozwiązaniach typu łączonego - vectoring wspomagany przez LTE będzie zapewniał jeszcze szybszy dostęp stacjonarny. LTE działa obecnie w 100 niemieckich miastach, ale do końca roku ta technologia pojawi się w sumie w 200 lokalizacjach.
DT mocno wierzy także w hotspoty. W Hamburgu będzie prowadzony pilot HotSpot city, który zapewni dostęp do WLAN na wszystkich najważniejszych ulicach tego miasta. Już teraz w Hamburgu działa 500 hotspotów tego operatora.
DT prowadzi także zmiany w warstwie operatorskiej. Projekt TeraStream połączony z przechodzeniem na technologię IP ma pozwolić na szybsze wdrażanie usług, bardziej zintegrowane zarządzenie siecią i łatwiejszą instalację urządzeń u użytkowników końcowych.
Deutsche Telekom ocenia, że w latach 2010-2015 na inwestycje zostanie wydane 23 mld euro w samych Niemczech.