T-Mobile wyłączy sieć 3G w 2023 r. - rozkręca się też sprzedaż światłowodów

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
T-Mobile wyłączy sieć 3G w 2023 r. - rozkręca się też sprzedaż światłowodów

T-Mobile Polska podał swoje wyniki za 2020.

 

W 2020 roku T-Mobile Polska wypracował wzrost zarówno przychodów w ujęciu rocznym, jak i zysku EBITDA AL, które wyniosły odpowiednio 6,46 miliarda złotych oraz 1,68 miliarda złotych. W porównaniu do roku ubiegłego operator zanotował poprawę przychodów o 1,1% oraz zysku EBITDA AL o 2%.

 

Na wynik EBITDA AL ostatniego kwartału wpływ ma decyzja o przeznaczeniu przeważającej części zysku na wypłatę specjalnej premii rocznej w wysokości 500 euro wszystkim pracownikom spółki.

 

Operator zwiększył przychody z usług mobilnych o 4,6% (r/r).

 

Na koniec roku baza klientów liczyła ona 11,198 miliona, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 244 tysiące klientów. W tym czasie spółka rozwijała także bazę użytkowników usług szerokopasmowych, notując na koniec roku niemal 40.000 klientów, w tym 30.500 użytkowników łączy światłowodowych (FTTH). W skali całego roku T-Mobile obniżył średni miesięczny wskaźnik odejść (churn) klientów kontraktowych do poziomu 0,7%.

 

Klienci aktywowali bonusy Happy Fridays blisko 13 mln razy, korzystając z ponad 74 mln bezpłatnych gigabajtów.

 

W 2020 roku T-Mobile stawiał również na rozwój usług konwergentnych, ze szczególnym naciskiem na internet światłowodowy. Z końcem roku usługa internetu światłowodowego T-Mobile docierała do ok. 3,5 mln gospodarstw domowych, a klienci już korzystający ze światłowodu od T-Mobile pozytywnie oceniali zarówno samą usługę (ponad połowa ocen 9 i 10 w 10-stopniowej skali), proces sprzedaży (75% wskazań 9 i 10) oraz proces instalacji (80% oceny 9 i 10). Sprzedaż światłowodu w każdym kolejnym miesiącu 2020 systematycznie rosła. Z początkiem 2021 T-Mobile udostępnił swoim obecnym klientom abonamentowym usługę światłowodu za darmo do końca roku w umowie na 24 miesiące.

 

W 2020 roku co czwarte urządzenie wprowadzone w T-Mobile działało w sieci piątej generacji. Obecnie klienci mogą wybierać spośród 26 smartfonów i 2 routerów 5G.

 

Oferta MagentaBIZNES może pochwalić się już ponad 1,2 miliona kontraktów.

 

Początek pandemii spowodował znaczący wzrost zapotrzebowania na mobilne usługi telekomunikacyjne - w zaledwie kilka dni nastąpił skokowy wzrost liczby wykonywanych połączeń głosowych o około 40%, a ilość przesyłanych danych wzrosła o około 25%. W całym 2020 roku średnia miesięczna ilość danych przesyłanych w sieci T-Mobile wzrosła o ponad 40%.

 

W połowie 2020 roku T-Mobile komercyjnie uruchomił sieć 5G, która obecnie, dzięki 1650 stacjom bazowym działającym na częstotliwościach 2100MHz dociera z zasięgiem do około 6,3 mln mieszkańców Polski. W kolejnych miesiącach 2021 roku można się spodziewać uruchamiania sieci 5G na tych samych częstotliwościach w kolejnych dużych miastach Polski.

 

W czwartym kwartale zakończył się również proces wdrażania po stronie sieciowej technologii VoLTE dla klientów rynku przedpłaconego. W lutym bieżącego roku technologia ta, która pozwala na realizowanie rozmów telefonicznych z wykorzystaniem sieci LTE, została udostępniona już pierwszej grupie klientów. Klienci abonamentowi mogli skorzystać z VoLTE po raz pierwszy w 2016 roku. Obecnie technologia ta odpowiada za ponad 20% całego ruchu głosowego w sieci. Włączenie VoLTE dla klientów prepaid jest jednym z pierwszych kroków przygotowawczych do wyłączenia sieci 3G przez T-Mobile zaplanowanego na 2023 rok.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: