Orange Innovation Poland należy do międzynarodowej sieci Orange Innovation, w skład której wchodzą jednostki badawczo-rozwojowe i laboratoria Orange. Są one odpowiedzialne za zarządzanie rozwojem architektury sieci stacjonarnej, mobilnej i wybranych systemów IT, a także za definiowanie planów rozwoju sieci i odpowiednich koncepcji technicznych. Ważnym elementem jest również proces tworzenia, wyboru i wdrażania innowacji, obejmujący współpracę z partnerami zewnętrznymi i realizację prac badawczo - rozwojowych dla Orange Polska i Grupy Orange.
Przeniesienie modelu przewidującego osobowość klientów ze smartfonów do CVM (Customer Value Management) pozwala na lepszą adaptację relacji z klientem w dowolnym kanale interakcji dzięki wzięciu pod uwagę automatycznie rozpoznawanych indywidualnych preferencji wynikających z osobowości. Model oryginalny, wytrenowany na kilku tysiącach użytkowników smartfonów, może być użyty na wielokrotnie większej bazie klientów i wykorzystany przez operacje, mimo znaczącego ograniczenia danych wejściowych jedynie do statystyk z połączeń. Praca oparta na dotychczasowych osiągnięciach Orange Innovation w obszarze nauk kognitywistycznych i data science rozszerza możliwości klasyfikacyjne na nowy, niedostępny do tej pory obszar.
Prace badawcze związane z cyfrowym interaktywnym asystentem możliwym do implementacji w salonie sprzedażowym (POS) lub w innych kanałach usługowych (TV, aplikacja, XR). Prace mają na celu maksymalne znaturalizowanie interakcji pomiędzy użytkownikiem a cyfrowym botem rozmównym z wykorzystaniem technik
AI/LLM w dziedzinie prowadzenia dialogu, rozpoznania i generowania audio oraz rozpoznawania video. Opracowane zostały również mechanizmy sensoryczne, mające na celu rozpoznanie najlepszego momentu zwrócenia uwagi klienta oraz prezentacji treści. Trwa eksperyment badawczy weryfikujący użyteczność takiego asystenta w punkcie sprzedaży pod względem wartości dodanej dla klienta sklepu i jej przełożenia na zwiększanie sprzedaży.
Stworzenie eksperymentalnego środowiska testowego VR, gdzie przetestowane oraz zaprezentowane jednostkom biznesowym OPL zostały możliwości tworzenia funkcjonalności VR (Unity3D), a stały się podwaliną do uruchomienia projektu przestrzeni metawersalnych przez B2B. Zaimplementowane zostały funkcjonalności wzajemnej komunikacji
użytkowników, wspólne doświadczanie przestrzeni i interaktywnych obiektów 3D, wspólne konsumowanie treści video oraz prezentacji. Prowadzone prace badawcze dotyczą analizowania danych użytkowników przestrzeni VR oraz dopasowania doświadczenia użytkowników do ich preferencji wynikających z profilu osobowościowego oraz chwilowych celów lub sytuacji.
Badanie możliwości wykorzystania metod redukcji rozmiaru modeli sieci neuronowych wykorzystujących bardzo popularną w ostatnich latach architekturę, tzw. transformerów w nowym środowisku tzw. federated learning. Architektura transformerów jest wykorzystywana między innymi w zadaniach związanych z przetwarzaniem języka naturalnego (NLP) oraz do predykcji szeregów czasowych. Jest ona bardzo kosztowna w użyciu, dlatego metody pozwalające na ich redukcję dają potencjał na oszczędności w zakresie zużycia energii. Z kolei wykorzystanie uczenia federacyjnego ma na celu zapewnienie prywatności oraz bezpieczeństwa danych wrażliwych, do których dostęp innymi metodami jest ograniczony lub niemożliwy.
Prace badawcze nad potencjalną możliwością wykorzystania technologii UWB w sieciach domowych. Technologia UWB charakteryzuje się wykorzystaniem innej techniki modulacji sygnału radiowego (modulacja pulsowa). Technika ta wykorzystuje większe pasmo przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię. UWB jest technologią, która od niedawna pojawiła się komercyjnie na rynku, ale najwięksi dostawcy urządzeń mobilnych jak Samsung, Apple już ją implementują w swoich urządzeniach.
Near Real-Time RIC (inteligenty kontroler sieci RAN) i środowiska 5G Standalone – Aplikacje (xApps) znajdujące się w RIC monitorują parametry radiowe użytkowników (UEs) sieci RAN oraz przeprowadzają pomiar opóźnienia pomiędzy UEs a xApp, na tej podstawie wysyłane są komendy sterujące mocą radia do gNodeB tak aby osiągnąć optymalny stosunek SLA do wykorzystanej energii. Wiedza pozyskana w ramach prac badawczych pozwala nam na
wsparcie grupy Orange w pracach nad optymalizacją sieci RAN z wykorzystaniem RIC, efektywną pracę z dostawcami zewnętrznymi aplikacji xApps oraz architektury O-RAN. Dodatkowo, w ramach prac zgłoszono 2 patenty do francuskiego biura patentowego (interfejs Core/xApp oraz algorytm sterujący mocą radia w oparciu o opóźnienie).