Zarząd Telekomunikacji Polskiej rozpoczął konsultacje ze związkami zawodowymi na temat Umowy Społecznej na lata 2007-2009.
Umowa jest ofertą Zarządu TP całościowego podejścia do zgłaszanych przez związki zawodowe i pracowników postulatów, na które składają się:
wypracowanie długoletniej polityki zatrudnienia w TP oraz skutecznych programów alokacyjnych dla różnych grup zawodowych,
stworzenie możliwości regularnych podwyżek wynagrodzeń,
określenie miejsca i roli mobilności wewnętrznej, rekrutacji i outsourcingu w polityce zatrudnienia firmy,
umożliwienie długoletnim pracownikom firmy, którzy nie mogą dostosować profilu zawodowego do zmieniających się potrzeb rynkowych odejścia z firmy za godziwą rekompensatą
Zarząd TP podziela pogląd o potrzebie wypracowania długoletniej perspektywy dla pracowników, by ustabilizować atmosferę pracy. Zmniejszenie zatrudnienia w ciągu najbliższych 3 lat będzie realizowane głównie poprzez program odejść dobrowolnych, którego szczegółowe warunki będą konsultowane w najbliższych tygodniach z Radą Pracowników i związkami zawodowymi.
Planowane zawarcie Umowy Społecznej – a także stworzenie możliwości odejść dobrowolnych, jest reakcją TP na spadające przychody z telefonii stacjonarnej i zaostrzającą się konkurencję w ślad za dalszą liberalizacją rynku usług telekomunikacyjnych. Prowadzony aktualnie program wdrażania nowych usług przy równoczesnym cięciu zbędnych kosztów może nie wystarczyć dla skompensowania dotkliwych dla TP zjawisk w otoczeniu zewnętrznym. Telekomunikacja Polska, proponując zawarcie Umowy Społecznej dąży do stworzenia możliwości elastycznego kształtowania poziomu, warunków i struktury zatrudnienia w stosunku do zmieniających się potrzeb rynku, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej osłony socjalnej odchodzącym z pracy pracownikom.
W 2006 roku, zgodnie z zapewnieniami Zarządu TP, udało się uniknąć zwolnień grupowych, zwłaszcza dzięki programowi przemieszczeń pracowniczych. W ciągu roku pracę w ramach TP zmieni niemal 1900 osób, co jednak związane jest z koniecznością przekwalifikowania się lub zmiany miejsca pracy dla większości z tych pracowników. Kontynuowanie tego programu – na tak dużą skalę – będzie niemożliwe, ponieważ osoby, które mogły i były zainteresowane uczestnictwem w tym programie podjęły już taką decyzję.