TP S.A. na międzynarodowym rynku kapitałowym

Newsy
Żródło: TP S.A.
Opinie: 1

TP S.A. wyznaczyła Citibank/SSSB oraz Deutsche Bank AG do zorganizowania konsorcjalnej gwarancji na rzecz Europejskiego Banku Inwestycyjnego na okres 5 lat. 
Gwarancja zostanie udzielona w związku z Umową o Finansowanie o wartości 400.000.000 euro pomiędzy TP S.A. a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym zawartą w dniu 20 grudnia 2000r. Citibank/SSSB i Deutsche Bank AG są jednocześnie subemitentami gwarancji do pełnej jej wysokości.
W niedalekiej przyszłości przewiduje się stworzenie grupy banków współpracujących z TP S.A, którym, w ramach konsorcjalnej gwarancji, zostaną zaoferowane transze w wysokości 40 mln euro, przy minimalnym pakiecie w wysokości 20 mln euro oraz zryczałtowanej płatnej z góry prowizji w wysokości 60 punktów bazowych.
Podstawowe warunki Gwarancji są następujące:
Wysokość Gwarancji - 200.000.000 euro
Okres Gwarancji - 5 lat
Prowizja gwarantów - 80 punktów bazowych rocznie
Prowizja za postawienie środków do dyspozycji - 50% prowizji z tytułu udzielenia gwarancji od niewykorzystanej części Gwarancji
Telekomunikacja Polska S.A. została uznana przez miesięcznik Euromoney za najbardziej wiarygodną firmę w Europie Środkowo-Wschodniej pozyskującą kapitał na rynkach międzynarodowych. Tą prestiżową ocenę spółka utrzymuje od trzech lat.
Euromoney podkreśla, że TP S.A. jest jedyną spółką regionu, która jest w stanie pozyskiwać kapitał z zewnątrz bez gwarancji rządowych. Co więcej, TP S.A. jest jedynym w tym roku telekomem w Europie, któremu został podwyższony rating. W lutym Agencja Ratingowa Moody's podwyższyła go z Baa3 do Baa2.
Według analityków Moody's Investor Service najważniejszym powodem podwyższenia ratingu TP S.A. był potencjał spółki do stałego utrzymywania dominującej pozycji, pomimo postępującej liberalizacji, na rynku telefonii stacjonarnej. Spółce udaje się stale zwiększać udziały w rynku telefonii komórkowej, pomimo tego, że Centertel uzyskał pełną licencję na świadczenie usług znacznie później niż konkurenci: PTC i Polkomtel
Z kolei wg analityków Deutsche Banku polski rynek telefonii stacjonarnej jak i komórkowej jest jeszcze daleki od nasycenia, więc oznacza to, że TP S.A. inwestuje głównie w infrastrukturę o wysokiej stopie zwrotu.
Euromoney podkreślił również, że w odróżnieniu od innych telekomów TP S.A. będzie w stanie pokryć opłaty licencyjne za telefonię komórkową trzeciej generacji z wpływów generowanych przez UMTS.
Ocena Euromoney jest kolejną po Financial Times, który uznał TP S.A. za największą Spółkę Europy Środkowo-Wschodniej, prestiżową oceną na rynku międzynarodowym.

Opinie:

Opinie archiwalne (1):

Komentuj

Komentarze / 1

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: