Lucent Technologies podpisał z Telekomunikacją Polską umowę ramową na dostawę i instalację systemów szerokopasmowych DSL w sieci TP. Umowa będzie obowiązywać przez rok, a dotychczas podpisane zamówienia dostawcze opiewają na kwotę 10,5 mln EUR.
Zgodnie z warunkami umowy Lucent dostarczy rozwiązania z rodziny koncentratorów dostępowych DSL Stinger(r), które zostaną zainstalowane na terenie całego kraju i będą wykorzystywane przez TP do świadczenia usługi Neostrada dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Lucent dostarczył już i zainstalował klika tysięcy portów Stinger, a usługa jest dostępna dla pierwszych abonentów w Warszawie i Poznaniu od czerwca.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej wieloletniej współpracy z Telekomunikacją Polską i cieszymy się, że możemy uczestniczyć w ciągłym rozwoju i modernizacji jej sieci", powiedział Andrzej Dulka, Dyrektor INS na Polskę w Lucent Technologies. "Mamy nadzieję, że umowa ta pozwoli TP stać się preferowanym dostawcą usług internetowych i umocnić pozycję lidera na polskim rynku telekomunikacyjnym".
Rodzina koncentratorów dostępowych DSL Stinger(r) oferuje dostęp klasy operatorskiej, dokładnie dopasowany do potrzeb klientów. Wszystkie produkty z rodziny Stinger zapewniają operatorom funkcje agregacji ruchu o dużej pojemności, a także niezawodność i nieprzerwane działanie. Urządzenia Stinger(r) FS/FS+, LS, RT oraz MRT oparte są na przyszłościowej architekturze sieci ATM. Ich konstrukcja zapewnia skalowalność i dużą przepustowość i pozwala uniknąć ograniczeń narzucanych przez inne, niestandardowe rozwiązania.
Niezawodna i szybka infrastruktura ATM jest niezwykle elastyczna, zaś modułowa konstrukcja upraszcza rozbudowę i modernizację sieci w miarę opracowywania nowych technologii xDSL i funkcji programowych. Urządzenie Stinger(r) MRT (Micro-Remote Terminal), tzw. "miniaturowy" Stinger, umożliwia oferowanie usług DSL nawet w najtrudniej dostępnych zakątkach kraju. Jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań w miejscach o ograniczonej powierzchni instalacyjnej, np. w przypadku wyniesionych terminali lub modułów w budynkach wielorodzinnych.
"Dzięki tej umowie będziemy mogli szybciej zaoferować naszym abonentom powszechne usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu", powiedział Wiesław Wojciechowski, Dyrektor Departamentu Programu Dostępów Szerokopasmowych w Telekomunikacji Polskiej. "Sprawna realizacja inwestycji w bieżącym roku przyspieszy wprowadzenie usług szerokopasmowych."
Usługi szerokopasmowe zapewniają odbiorcom indywidualnym i biznesowym stały, i bardzo szybki dostęp do Internetu. Umożliwiają one użytkownikom transfer dużych ilości informacji, korzystanie z multimediów , administrowanie pocztą elektroniczną, publikację własnych stron WWW, a także korzystanie z innych usług opartych na protokole IP. Do końca roku 2002 TP planuje podłączyć w Polsce 35 tys. linii ADSL, a do końca roku 2004 - 400 tys. W oparciu o technologię ADSL TP świadczy usługę Neostrada Plus adresowaną głównie do klientów indywidualnych oraz Dostęp do Internetu DSL dla klientów biznesowych.