TP zagrożona przez ustawę o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa

Newsy
Żródło: Gazeta Prawna
Opinie: 8

Telekomunikacja Polska protestuje przeciw planom umieszczenia jej na liście spółek strategicznych dla Skarbu Państwa. Ministerstwo Skarbu Państwa planuje umieścić TP wśród 16 firm o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. "Nasze analizy wskazują, że zgodnie z prawem nie ma podstaw, aby Telekomunikacja Polska znajdowała się na liście spółek strategicznych" – powiedział Gazecie Prawnej Jacek Kalinowski, rzecznik spółki. "Bylibyśmy bardzo zdziwieni, gdyby się okazało, że tak się stanie" – dodał.

Lista jest przepisem wykonawczym do ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa (tzw. ustawa o złotej akcji). Nadaje ona ministrowi skarbu prawo weta w stosunku do niektórych decyzji oraz prawo do umieszczenia swojego przedstawiciela we władzach spółek. To, czy TP ostatecznie znajdzie się na liście, wyjaśni się do końca września, kiedy to mija termin jej publikacji. Zdaniem analityków obecność spółki na liście firm strategicznych obniża jej giełdową wycenę oraz naraża na kadrowe roszady. Zarówno listę, jak i ustawę o szczególnych uprawnieniach kwestionuje Komisja Europejska, która uważa, że w ten sposób nasze władze m.in. dyskryminują zagranicznych inwestorów w procesie prywatyzacji.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  maras pisze: 2007-04-02 10:45
  zafir - skarb panstwa nie ma nawet 4% udziałów w TPSA. jak sie firmę sprzedało i wizeło za to pieniążki to trzeba być konsekwentym. nie moża zjeść ciastka i nadal miec ciastko. trzeba było myślec o tym gdy sie tepsę sprzedawało - przecież defacto robili to ci sami ludzie tylko wtedy działali pod szyldem AWS a teraz nazywają sie m.in PIS. Moze jakby skarb panstwa i kolejne rządy nie rozdawały akcji tp na lewo i prawo. np na oddłużanie kopaln i innych panstwowych nierentownych molochów tylko ...
  0
 • Users Avatars Mini
  maras pisze: 2007-04-02 10:52
  .. przeznaczyły zyski z tytułu sprzedaży akcji na sensowną reformę służby zdrowia i emerytalną (likwidacja ZUSu) to może z prywatyzacji tp byłby jakis pożytek a tak to wyszło typowo po polsku. Jeżeli ja kupię od Ciebie samochód i ci za niego zapłacę to nic Ci do tego czy przemaluję go w groszki czy walnę inny wiejski tunning bo to już mój majątek i to ja decyduję o jego losach. trzeba było nie sprzedawac to mógłbys sie rządzic a tak to wara od cudzej/prywatnej własnosci.
  0
 • Users Avatars Mini
  rino pisze: 2007-04-02 10:54
  Zgadzam się zafirym w sprawie udziałów, ale nie zgadzam się z nim w dalszej kwestii. To prawda, że tpsa ma wady, ale jak by ją przejął urząd skarbu, to by było jeszcze gorzej, wolę jak nami żdzą francuzy niż polscy złodzieje, którzy się szybko chcą zpogadzić, chcą zniszczyczeć tp, najpierw tworząc następnego monopolistę kota, a teraz gdy mają mniejszościowe udziały to zachciało się im władzy. Dobrze że za tp stoji prawo unijne. Owszę chcę mieć taniej, a niech to będzie sprawiedliwa konkurencja
  0
 • Users Avatars Mini
  rino pisze: 2007-04-02 10:57
  Ciąg dalszy: czyli wojna cenowa i usługowa, gdzie walka odbywa się bez polityków i korupcji.
  0
 • Users Avatars Mini
  rino pisze: 2007-04-02 10:59
  Nie miałem nikogo zamiaru obrazić tylko wyrażam swoje opinie. Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  rino pisze: 2007-04-02 11:17
  Mam pomysł niech politycy i korupcja nie miesza się do rynku telekomunikacyjnego. Nie miałem zamiaru nikogo tymi słowami obrazić tylko wyrażam swą opinię.
  0
 • Users Avatars Mini
  Plu pisze: 2007-04-02 19:40
  Ja tylko chciałem dodać do wypowiedzi maras-a ...przecież defacto robili to ci sami ludzie tylko wtedy działali pod szyldem AWS UW a teraz nazywają sie m.in PO :)
  0
 • Users Avatars Mini
  maras pisze: 2007-04-03 09:32
  PLU - tak zgadzam sie AWS to było też PO ale nie wymieniałem PO bo ono nie zamierza niczego nacjonalizowac, a pis poprzednio prywatyzował a teraz znów próbuje wporwadzic socializm iodbeirac prawa włacicielom. Zresztą prawie cała Polityka to od 17 lat same nazwiska tylko nazwy parti sie zmieniają i czy lewica czy prawica to tacy sami złodzieje a raczej nikt uczciwy do polityki sie nie pcha.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: