UKE nakazało PTC usunięcie nieprawidłowości przy zmianie regulaminu

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 11

Wyniki kontroli w sprawie zmiany regulaminu świadczenia usług Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył kontrolę przestrzegania przez Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o. (PTC), przy ostatniej zmianie „Regulaminu świadczenia usług telekomunikacyjnych”, art. 59 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego. Przepis ten zobowiązuje dostawcę publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych do powiadomienia abonenta o każdej zmianie w regulaminie z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego przed wprowadzeniem tych zmian w życie. Ponadto wraz z powiadomieniem abonent powinien być poinformowany o prawie do wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji zmian, a także o tym, że w razie skorzystania z tego prawa operatorowi nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze.

W takcie kontroli ustalono, że:

 • PTC dokonała zmiany regulaminu w zakresie wprowadzenia zapisów dotyczących trybu postępowania reklamacyjnego, lecz Spółka nie określiła terminu wprowadzenia tych zmian w życie. O samej zmianie regulaminu PTC poinformowała swoich abonentów w korespondencji wysyłanej w dniach 10-17 marca 2007 r.;

 • w przesłanej korespondencji PTC nie powiadomiła abonentów o prawie do wypowiedzenia umowy w przypadku braku akceptacji zmian, a także o tym, że w razie skorzystania z tego prawa PTC nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze;

 • PTC nie dokonała powiadomienia z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego przed wprowadzeniem tych zmian w życie;

 • w § 30 pkt 3 regulaminu PTC znajduje się zapis pozostający w sprzeczności z przepisem art. 59 ust. 2 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Zapis § 30 pkt 3 regulaminu warunkuje bowiem prawo abonenta do wypowiedzenia umowy przy zmianie regulaminu dokonanej przez PTC, bez prawa dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przez PTC tym, czy zmiana ta bezpośrednio umniejsza prawa lub zaostrza obowiązki abonenta wynikające z umowy. Tymczasem przepis art. 59 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego przewiduje, nie czyniąc tu żadnego warunku, iż każda zmiana w regulaminie rodzi takie prawo po stronie abonenta.

6 kwietnia 2007 r. prezes urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał zalecenia pokontrolne wzywające PTC do usunięcia w terminie 30 dni stwierdzonych w trakcie kontroli nieprawidłowości.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  mat pisze: 2007-04-12 22:46
  Czyli po otrzymaniu nowej faktury wraz z reguklaminem moge się zgłosić do Salonu Ery i rozwiązać umowe? Jak tak to super przechodze do Play`a bo nie widze żadnych ruchów innych OPów.
  0
 • Users Avatars Mini
  Meisteranker pisze: 2007-04-12 23:00
  Nie tzn. że Era ma 30 dni na wysłanie regulaminu z wpisem o możliwości ze zrezygnowania z jej usług. Jeżeli dostaniesz regulamin z takim tekstem to możesz to zrobić, a jeśli nie to nie. Wtedy era sie może przejmować nałożeniem kary. Narazie to jest stanowisko UKE era to moze olać i woleć zapłacić kare. Pożyjemy zobaczymy.
  0
 • Users Avatars Mini
  NITa pisze: 2007-04-13 00:11
  Wysłałem 2 tygodnie temu rezygnację i dostałem pisemko. w którym informują mnie o karze 900 PLNów. Na razie trzeba będzie się pokajać, zostać u "niebieskich" i czekać na dalszy rozwój wypadków.
  0
 • Users Avatars Mini
  Grzegorz Z.-1 pisze: 2007-04-13 02:42
  Jest dobrze jednym słowem. Jak się pokajają i dostanę pisemko to rozwiążę umowę. Dla zasady!
  0
 • Users Avatars Mini
  szulak pisze: 2007-04-13 02:55
  na telepolis juz jest ponad 200 opinii. mysle ze tu tez bedzie sporo. wracajac do tematu, uwazam ze teraz era sama zapedzila sie w kozi rog poniewaz UKE stwierdzilo ze $ 30 pkt 3 regulaminu PTC jest sprzeczny z PT a jak jest sprzeczny to trzeba go zmienic (tego juz sie nie da uzupelnic!!!) moim zdaniem w PTC juz chyba gorzej nie moze byc.
  0
 • Users Avatars Mini
  szulak pisze: 2007-04-13 02:59
  zauwazcie ze od maja Germanos juz nie bedzie sprzedawal uslugi ery (koniec wspolpracy) a teraz przez nowy regulamin odejdzie troche ludzi. ktos moze zlosliwie powiedziec ze specjalnie, skoro traca duza siec sprzedazy to trzeba wyrownac i troche sie pozbyc klientow:) marka Ery bardzo duzo przez to straci!! tak wlasnie zarzadzaja firma niemcy, Niemcow wali ich ta Era, bo sami nie sa pewni czy beda wlascicielami wkoncu caly czas toczy sie spor o wlasnosc nad ERA!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Koordynator pisze: 2007-04-13 12:59
  Myślę, że Era użyła słowa "uzupełnienie" zamiast "zmiana" i na tej podstawie nie rozesłała informacji o prawie abonenta do rozwiązania umowy ze względu na promocje "laptop za 1PLN". Zerwanie umowy bez konsekwencji z takim "bonusem" też nagłośniłoby temat i bezspornie opłaca się abonentom. Ktoś próbował bronić swojej pupy, że promocja nie ruszyła dopiero PO zmianach w regulaminie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Tygrysek-1 pisze: 2007-04-13 13:05
  Popieram Koordynatora* i tu i na telepolis. Zapominamy o bowiązujacej i szeroko nagłośnionej w momencie zmian (uzupełnień) w regulaminie promocji z laptopem za 1PLN. Zauważcie, że operator wycofał się z promocji mimo dużego jej sukcesu. Czeka, bo nie ma wiedzy, czy przypadkiem nie rozdaje tych laptopów.
  0
 • Users Avatars Mini
  morpheus pisze: 2007-04-13 14:45
  W BOA mi powiedzieli, że sprawa jest ciągle w toku "pomiędzy kancelarią prawną PTC a gabinetem Pani Prezes UKE" i po jej wyjaśnieniu Abonenci powinni zostać powiadomieni o oficjalnym stanowisku w formie pisemnej". Czyli krótko mówiąc, trzeba jeszcze trochę poczekać na oficjalny komunikat w tej sprawie. Oby Pani Prezes UKE była góra!! :)
  0
 • Users Avatars Mini
  Koordynator pisze: 2007-04-16 02:55
  Na Twoje i innych czekanie Era liczy. Powiedzmy, że zrezygnowałoby realnie 50000 abonentów. Przeciągając wypowiedzenia o trzy miesiące to: 50000x100PLN(arpu)x3=15mln złoty! Plus ci co w końcu machną ręką lub zapomną. Warto zwodzić?
  0
 • Users Avatars Mini
  hubcio pisze: 2007-04-16 18:17
  poczekajcie i może mniej pomyjów wylewajcie, bo oferty Ery są aktualnie całkiem niezłe, i regularnie ulepszane od wejscia nowego i nie warto by było zrywać mosty z Era.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: