UKE nie może regulować detalicznych cen broadbandu TP

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 2
Opinie: 2

Komisja Europejska zaaprobowała zmodyfikowaną przez UKE analizę rynku detalicznego dostępu do stacjonarnej sieci telefonicznej TP.

14 maja 2007 r. Komisja Europejska podjęła decyzję aprobującą poprawioną propozycję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dotyczącą rynku dostępu do stacjonarnych usług telefonicznych w sieci Telekomunikacji Polskiej (rynek 1). Dnia 13 marca 2007 r. Komisja oznajmiła polskiemu regulatorowi, iż usługi dostępu szerokopasmowego nie powinny być włączone do definicji tego rynku. Komisja zasugerowała także regulatorowi, aby ten niezwłocznie wymusił regulację na poziomie hurtowym w celu poprawienia konkurencji na polskim rynku usług szerokopasmowych. Zmodyfikowana definicja wyłącza teraz wszystkie detaliczne usługi szerokopasmowe.

Notyfkacja UKE wiąże się z decyzją Komisji z dnia 10 stycznia 2007 r. wzywającą Prezesa UKE do wycofania wcześniej notyfikowanego projektu decyzji w sprawie rynków przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej. Podstawą decyzji było to, iż dowody przedstawione przez UKE nie uzasadniały włączenia do rynku produktowego detalicznego dostępu szerokopasmowego.

W skorygowanej analizie, UKE nadal częściowo włączał detaliczny dostęp szerokopasmowy do rynku. W wyniku tego, Komisja, w swoim liście z 13 marca 2007 r., otwierającym II fazę postępowania, poddała pod poważną wątpliwość kwestię tego, czy UKE zdefiniował rynek właściwy odpowiednio do uwarunkowań krajowych, w zgodzie z zasadami prawa konkurencji. W szczególności UKE nie przedstawił dostatecznych dowodów na włączenie jakichkolwiek usług detalicznego dostępu szerokopasmowego w ramach rynku wąskopasmowego dostępu do telefonii stacjonarnej.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Nick pisze: 2007-05-15 22:12
  No i BRAVO dla Komisji Europejskiej !!! Komuś w UKE to już totalnie odwaliło w czachę i myśli że jak jest popierany przez PiS to wszystko może.
  0
 • Users Avatars Mini
  adamus pisze: 2007-05-17 13:54
  tylko prawda jest taka, że jakby UKE siedział cicho jak kilka lat temu to teraz byśmy nie mieli żadnego poza TP dostawcy usług szerokopasmowych; taka Netia na przykład musiała się ostro zmagać z TP, żeby móc zaoferować szybki internet kludziom; a tepsę to boli, bo jej klienci uciekają
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: