UKE odwołuje się od wyroku podważającego ważności aktu powołania prezesa

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 2
Opinie: 2

Prezes UKE złożył apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 21 maja 2007 r.

W apelacji skierowanej w dniu 28 czerwca 2007r. do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wskazał na naruszenia przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szeregu przepisów prawa, zarówno materialnego, jak i procesowego. Wyrok SOKIK z dnia 21 maja 2007 r. (sygn. akt XVII AmT 42/06) dotyczył uchylenia kary 100 mln zł nałożonej na Telekomunikację Polską S.A. za nieuprawnione wiązanie oferty neostrada tp i abonamentu telefonicznego.

Jedną z głównych części apelacji jest polemika ze stwierdzeniami SOKiK w zakresie ważności aktu powołania Pani Anny Streżyńskiej na Prezesa UKE, którego oceny Sąd dokonał, nie będąc do tego uprawnionym, jako, że wykracza to poza zakres spraw mieszczących się w kognicji tego Sądu.

Zakwestionowane jest także istnienie w rozpatrywanej sprawie przesłanek do uchylenia decyzji Prezesa UKE. Nie do przyjęcia dla Prezesa UKE było także stwierdzenie SOKiK, iż nie ma on uprawnień do zmiany wysokości kary i dokonywania w tym zakresie własnych ustaleń.

Przedmiotem apelacji jest także kwestionowanie stanowiska Sądu, co do możliwości nałożenia przez Prezesa UKE kary jedynie po uprzednim przeprowadzeniu postępowania kontrolnego w trybie art. 201 Prawa telekomunikacyjnego.

Ponadto SOKiK w ocenie Prezesa UKE zastosował niewłaściwą wykładnię przepisów przejściowych Prawa telekomunikacyjnego, na podstawie których w ocenie Prezesa UKE, Telekomunikacja Polska S.A. posiada obowiązki związane, m.in. z usługą neostrada tp.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  mathew pisze: 2007-07-01 19:54
  W końcu ktoś utarł nosa p. Streżyńskiej. Być może da to trochę UKE do myślenia i zakończy sie samowolka w nakładaniu księżycowych kar na jedną tylko firmę na rynku. Jeżeli regulator ma być efektywny, musi traktować wszystkie firmy na rynku tak samo, a nie wedlug swojego widzimisie....
  0
 • Users Avatars Mini
  mfs pisze: 2007-07-02 17:51
  Dla wszystkich byloby lepiej, gdyby uke w koncu sie wzielo za profesjonalna regulacje rynku, a przestalo zajmowac sie kwestiami propganadowo-PRowymi. W tej chwili zamiast dbac o niskie ceny p. Strezynska zajmuje sie tylko organizowaniem konferencji prasowych, na ktorych opowiada jaka to tepsa jest zla.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: