UKE po cichu poprawia duże błędy w swoim raporcie

Newsy
Żródło: TP S.A.
Opinie: 3

Urząd Komunikacji Elektronicznej "po cichu" zmienił opublikowaną na swojej stronie internetowej analizę skutków zaplanowanych obniżek stawek MTR. Stało się tak, gdy TP oraz PricewaterhouseCoopers wytknęły dokumentowi błędy merytoryczne i obliczeniowe. W nowej wersji analizy UKE przyznaje, że zmiany będą niekorzystne dla sieci mobilnych.

UKE dokonując zamiany analizy nie wytłumaczył, z czego wynikały błędy w pierwszej wersji.

Wpływ na operatorów komórkowych

W nowej analizie UKE przyznał, że "Obniżka MTR nie przyniesie korzyści operatorom sieci ruchomych. Spadające stawki będą powodować pogłębianie się ujemnego salda z przepływów finansowych w zakresie zakańczania połączeń w ich sieciach". Oznacza to, że urząd jawnie godzi się na wprowadzenie regulacji uderzających w operatorów komórkowych, którzy są źródłem największych inwestycji na rynku telekomunikacyjnym.

Wpływ na TP

Nowa analiza UKE wskazuje na obniżające się ujemne saldo rozliczeń TP, jednak po raz kolejny jest niepełna, bo uwzględnia tylko rynek hurtowy bez detalicznego. UKE przyznaje, że "analizie poddano jedynie rynek hurtowy, nie uwzględniając wpływu obniżki stawek MTR na rynek detaliczny", nie wyjaśnia jednak, dlaczego tak robi.

Tymczasem analiza ograniczona do rynku hurtowego nie pokazuje pełnego wpływu obniżek MTR na wyniki finansowe TP, pomijając istotny element, jakim jest obniżka przychodów na rynku detalicznym z połączeń F2M. Aby obraz był pełen, w analizie powinien być uwzględniony również ruch operatorów międzynarodowych oraz ruch od i do innych operatorów stacjonarnych. Jednak regulator konsekwentnie pokazuje tylko jedną stronę medalu.

Wpływ na Grupę TP

Prezes UKE wskazuje, że dzięki obniżce MTR ujemne saldo Grupy TP na rynku hurtowym będzie malało - co oznacza pozytywny wpływ. Według nowej analizy to ujemne saldo uległoby obniżeniu z -231,6 mln zł według stawek z roku 2007 do -39,4 mln zł według przypuszczalnych stawek z roku 2013. Przypomnijmy, że w poprzedniej analizie Prezes UKE wskazywał na poprawę bilansu rozliczeń międzyoperatorskich Grupy TP rzędu 1,3 mld zł już po wprowadzeniu stawek z drugiej połowy 2009r.

Różnica między obiema wersjami analizy jest w tym miejscu kolosalna: nowa wersja mówi o poprawie salda Grupy TP o niespełna 200 mln w ciągu 5 lat podczas gdy stara wersja mówiła o 1,3 mld w ciągu jednego roku !

Niezależna analiza PricewaterhouseCoopers przeprowadzona na zlecenie Grupy TP (uwzględniająca rynek detaliczny) wskazuje na negatywny wpływ obniżki MTR już w samym 2009 roku na przychody GTP na poziomie ponad 900 mln zł

Zestawienie najważniejszych zmian liczbowych w starej i nowej wersji analizy UKE:W nowej analizie UKE twierdzi, że "dzisiejsza stawka MTR nie ma większego znaczenia dla rozliczeń między MNO, gdyż posiadają oni porównywalne bazy klientów, a stawki za zakańczanie połączeń są takie same". PTK Centertel pokazywany jest jako beneficjent na rynku rozliczeń, ale dopiero po uwzględnieniu rozliczeń z TP, a tymczasem jest on znaczącym beneficjentem w rozliczeniach między operatorami komórkowymi.

UKE twierdzi także, że "uwolnione środki finansowe mogłyby zostać zainwestowane w rozwój usług telekomunikacyjnych". Praktyka wskazuje na obniżanie cen detalicznych w ślad za obniżkami cen hurtowych, zatem żadne środki nie zostają uwolnione.

Czy będzie stawka zerowa MTR?

W nowym dokumencie znajdują się hipotetyczne stawki na lata 2011-13, o których wcześniej nie było mowy. UKE nie wyjaśnia czy oznacza to rezygnację z zapowiadanego dwa miesiące temu wprowadzenia stawki zerowej od 2010r.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  JarekM pisze: 2008-11-18 14:09
  tacy sami "profesjonaliści" jak w naszym (nie)rządzie
  0
 • Users Avatars Mini
  kutar pisze: 2008-11-19 12:00
  JarekM - tylko ten co nic nie robi nie popełnia błędów.
  0
 • Users Avatars Mini
  ja pisze: 2008-11-19 20:40
  @kutar - UKE to jedna wielka pomyłka. Pomylone decyzje, za które nas stępi Komisja Europejska no i jak UKE ma jakieś obowiązki to daje d.. na całej linii. Śmieszne wręcz żałosne !!!!!!!!!!!!!!. Już nie mówiąc o tym ze po cichu naprawiają błędy wiedząc jaką dali plamę widać jak są nieudolni !!!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: