UKE porównało ceny dostępu do Internetu u różnych dostawców

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 10

UKE przygotowało analizę cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych w ramach umów BSA przez operatorów alternatywnych i TP.

Rynek usług dostępu do sieci Internet w Polsce w roku 2006 wszedł w fazę bardzo dynamicznego rozwoju i kontynuuje ją w 2007 r. W roku 2006 nastąpił znaczny przyrost abonentów, wzrost liczby osób korzystających z Internetu oraz wyraźny spadek cen szerokopasmowego dostępu do Internetu przy jednoczesnym wzroście popularności usług szerokopasmowych. Ważną zmianą w warunkach świadczenia usług szerokopasmowych było zlikwidowanie tzw. limitów transferów, które obecnie nie występują w ofertach największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce.

Rozwój rynku dostępu do sieci Internet w ostatnim roku spowodowany był głównie częściowym uwolnieniem rynku usług telekomunikacyjnych. Tempo wzrostu liczby użytkowników Internetu jednak nie było zadowalające i w związku z tym Prezes UKE w roku 2006 podjął szereg decyzji, które przyczyniły się między innymi do zwiększenia liczby osób korzystających z usług dostępu do sieci Internet i znacznego spadku cen.

Na początku bieżącego roku pojawiły się pierwsze oferty operatorów alternatywnych wykorzystujących ofertę ramową BSA. GTS Energis Sp. z o.o. i Netia S.A. jako pierwsi operatorzy alternatywni rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego klientom detalicznym podłączonym do sieci TP S.A. Pod koniec czerwca 2007 r. usługi dostępu szerokopasmowego przy wykorzystaniu infrastruktury TP zaoferowało Tele2 Polska Sp. z o.o., a z początkiem lipca 2007 r. również Telefonia Dialog S.A.

Wszyscy operatorzy przygotowali swoje oferty na bazie oferty TP i świadczą je na bardzo podobnych warunkach. Stosują nawet zbliżone techniki marketingowe, tzn. w pierwszych okresach rozliczeniowych stosują duże upusty cenowe, a następnie opłata abonamentowa drastycznie wzrasta, w niektórych przypadkach nawet pięciokrotnie. Wyjątkiem wśród analizowanych ofert jest usługa DialogNet Globalny, której miesięczne abonamenty są stałe przez cały okres obowiązywania umowy. Wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości.

Jednak mimo tylu podobieństw oferty poszczególnych operatorów różnią się między sobą poziomem cen za określone przepływności. Przedstawione w dalszej części analizy oferty poszczególnych operatorów obowiązują na dzień 10 lipca 2007 r.

Z analizy wynika, że dzięki decyzjom Prezesa UKE podjętym w roku 2006 możliwe było pojawienie się konkurencyjnych ofert w zakresie dostępu szerokopasmowego dla klientów Telekomunikacji Polskiej dzięki hurtowej usłudze Bitstream Access. Do końca kwietnia 2007 r. umowy w tym zakresie podpisane zostały przez Telefonię Dialog S.A., Netię S.A., GTS Energis Sp. z o.o., e-Tel Polska Sp. z o.o., E-TELKO Sp. z o.o., ETOP Sp. z o.o., Długie Rozmowy S.A., Tele2 Polska Sp. z o.o., Intertele S.A., Exatel S.A. Spośród wymienionych Spółek cztery rozpoczęły już świadczenie usług dostępu do sieci Internet klientom indywidualnym.

Należy jednak zauważyć, iż mimo pojawienia się konkurencji, która ma możliwość świadczenia usług na łączach TP, operator zasiedziały nie zmienił swojej oferty i nie obniżył opłat abonamentowych od ponad pół roku.

Najważniejsze z punktu konkurencyjności jednak jest to, że abonenci mają w końcu realną możliwość wyboru firmy, z której usług chcieliby skorzystać. Porównując oferty poszczególnych operatorów mogą wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę usługi dostępu do sieci Internet.

Ostatnie kroki konkurencji, tzn. oferta Netii S.A., świadczą, że operatorzy telekomunikacyjni są gotowi rezygnować ze swojej marży w celu pozyskania nowych klientów usług szerokopasmowych. Dzięki pozyskaniu większej grupy abonentów mają szansę w przyszłości zaoferować im dodatkowe usługi multimedialne takie jak video na żądanie czy telewizję.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (10):

Komentuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    zigzak pisze: 2007-07-12 20:53
    Ciekaw jestem o jakim dynamicznym rozwoju jest mowa jeżeli netia zdobyła w pół roku 40 tys klientów, multimo z 6 tys a w Polsce żyje 38 mln osób. Normalnie padam z zachwytu.
    0
  • Users Avatars Mini
    krzysp pisze: 2007-07-12 21:47
    Średnia różnica w cenach usług pomiędzy TP a Netia wynosi 33%. Po częsci wynika to z czasowej promocji oraz dostępności w Netii wyłącznie opcji 1 i 2 Mbit/s. Ale i tak BRAWO Netia!:) BTW providerów internetowych, Aster w Krakowie wprowadził od lipca świetne promocje, średnio 60 PLN brutto za 4 MBit/s w dzień i 6 w nocy, do tego 1 stału, publiczny IPek i 2 za NATem.
    0
  • Users Avatars Mini
    pswik pisze: 2007-07-13 00:39
    Dobrze by było, aby UKE uaktualnił stronę www.bsa.uke.gov.pl (dane chyba są sprzed 2 miesięcy)...
    0
  • Users Avatars Mini
    johnyk pisze: 2007-07-14 01:11
    ***krzysp- jakie brawo NETIA??? Nie wydali ani grosza na sieć to mają niższe c eny. Tu nie ma konkurencji, tu jest rynek centralnie sterowny przez UKE.
    0
  • Users Avatars Mini
    johnyk pisze: 2007-07-14 01:14
    "(...) TP, operator zasiedziały nie zmienił swojej oferty i nie obniżył opłat abonamentowych od ponad pół roku." Następny debilizm pani S. Jak op, który musi wpuscić do swojej sieci innych, utrzymać tę siec i jeszcze łącza sprzedawać za pół ceny innym pseudooperatorom typu TELE2 ma obniżać ceny? Pani S. powinna się zająć produkcją pierogów i pisaniem blogów, choć mam świadomość, że pierogi byłyby równie nędzne jak blog. Tyle, że byłaby daleko od rynku telekomunikacyjnego ze swoją niekompetencją.
    0
  • Users Avatars Mini
    johnyk pisze: 2007-07-14 01:17
    Wreszcie należałoby porównać oferty na liniach własnych dialogu, netii i tp,bo innych opów w tym kraju nie ma. I wtedy twierdzić, że coś jest tańsze a coś droższe i jaka jest rzeczywista różnica. A porównywanie "ofert" pasożytów i operatora na liniach własnych jest nieporozumieniem.
    0
  • Users Avatars Mini
    Torgon pisze: 2007-07-14 13:14
    dzięki SLD i UW mamy monopol i placimy za internet jak za zboze... podobnie niestety w innych dziedzinach - podatki, monopol PKP, poczty, gornikow, moloch publicznej sluzby zdrowia itd itd - ale wyborcy lewicy maja radosc, bo geje moga sobie paradowac po centrum stolicy...
    0
  • Users Avatars Mini
    sawer pisze: 2007-07-15 14:31
    Nie jestem fanem molochów, ale JOHNYK ma rację. Najłatwiej jest wyszarpać coś większemu, sztuką stworzyć coś własnego. Gdyby te pseudo-konkurencyjne firmy które ledwo wiążą koniec z końcem miałyby budować swoją sieć po kablu na szeroką skalę, z pewnością już teraz by nawet nie widniały w rankingu.
    0
  • Users Avatars Mini
    viator pisze: 2007-07-24 19:21
    JOHNYK to chyba w tepsie pracuje i to od dawnych czasów gdy za komuny monopol w każdej dziedzinie był bardzo pożądany. tepsa to wrzód na dupie który trzeba jak najszybciej wyplenić. gdyby tepsa od początku była firmą prywatną i za swoje budowała sieć to zarzuty byłyby słuszne. w tej firmie nie zmienia się nic od lat. obniżka cen jest syboliczna a do tego cała masa przegięć w regulaminie czy szopki z rozdzieleniem internetu od telefonu. mam nadzieję że pani S. dalej będzie robić swoje
    0
  • Users Avatars Mini
    marty pisze: 2007-08-07 18:04
    Kolejna manipulacja UKE. UKE klasycznie oszukuje ludzi porownuja jedynie pozornie podobne oferty. Tylko TP utrzymuje bowiem infrastrukture. Reszta de facto zdziera wiec z klientow wiecej niz TP.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: