UKE rozwiewa wątpliwości osób, które już planują zrywać umowy

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 10

Zmiana cen usług telekomunikacyjnych związana z planowaną podwyżką stawki podatku VAT nie daje abonentowi podstaw do rozwiązania umowy z operatorem bez konieczności zwrotu przyznanej ulgi.

W związku z dzisiejszym artykułem w Rzeczpospolitej „Wyższy VAT ułatwi zmianę operatora?" prezes UKE informuje, że planowana podwyżka stawek podatku od towarów i usług (VAT), która obejmie również usługi telekomunikacyjne, powodująca wzrost ich cen brutto, nie daje abonentowi podstaw do rozwiązania umowy z operatorem bez konieczności zwrotu przyznanej ulgi.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo telekomunikacyjne, w przypadku zmian cen za usługi telekomunikacyjne, abonent musi zostać poinformowany przez swojego dostawcę usług:

 • o treści każdej zmiany cennika,

 • w przypadku podwyżki cen, o przysługującym mu prawie do wypowiedzenia umowy bez konieczności zwrotu przyznanej mu ulgi.

Jednakże abonent nie może skorzystać z prawa do wypowiedzenia umowy bez konieczności zwrotu ulgi, jeżeli podwyżka cen wynika ze zmiany przepisów prawa, tak jak to by miało miejsce w przypadku podwyżki stawki podatku VAT na usługi telekomunikacyjne. Tym samym, abonent wypowiadając umowę przed terminem, w związku z podwyżką cen spowodowaną wzrostem stawek VAT, będzie musiał zwrócić swojemu dostawcy usług wartość wcześniej przyznanej mu ulgi w wysokości pomniejszonej o proporcjonalną jej część za okres od dnia zawarcia do dnia rozwiązania umowy.

Opinie:

Opinie archiwalne (10):

Komentuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  ZS pisze: 2010-09-24 17:14
  A jak ktoś miał wyliczoną kwotę na cały okres trwania umowy to skąd weźmie różnicę na pokrycie straty?
  0
 • Users Avatars Mini
  Czajson-1 pisze: 2010-09-24 19:50
  ZS albo stać Cię na abonament albo nie. Jak jesteś jednym z tych cwaniaczków, którzy wykorzystują każdy moment, żeby za friko telefon wyrwać to się przeliczyłeś.
  0
 • Users Avatars Mini
  ZS pisze: 2010-09-24 21:09
  Ja jestem cwaniaczkiem? Czuję się w tym momencie ofiarą systemu. Nikt nie jest jasnowidzem, a oczywiście decyzja o podpisaniu umowy była poprzedzona dokładną kalkulacją. Operator również taką kalkulację przeprowadza sprzedając telefon za 1 zł później sobie to odbije więc nierozumiem dlaczego mam tracić ja a nie ten kto zmienia przepisy.
  0
 • Users Avatars Mini
  ZS pisze: 2010-09-24 21:11
  Czajson to tak jak bym z Tobą grał w jakąś grę i nagle w trakcie zmienił jej zasady bo mi się tak podoba.
  0
 • Users Avatars Mini
  ShAMAN pisze: 2010-09-25 01:04
  ZS to idź do Tuska niech Ci różnicę zwróci! chyba nigdy nie zrozumiem takich kombinatorów!!! znając życie płacisz 25zł miesięcznie dolicz sobie 1 słownie (jeden) % od 20zł i niecałych 50 groszy! szczerze, to będąc bezrobotnym jestem w stanie Ci to wyrównać!
  0
 • Users Avatars Mini
  ZS pisze: 2010-09-25 14:09
  parę gr tu parę gr tam i tak w nieskończoność biednego człowieka łupią. Nie chodzi o to żebyś mi wyrównywał tylko o zasadę. Ponoć prawo nie działa wstecz. A to Tuska się nie wybieram bo zawsze byłem jemu przeciwny i jego partii.
  0
 • Users Avatars Mini
  Kacper pisze: 2010-09-25 15:15
  ZS - prawo nie działa wstecz, więc nie zapłacisz zwiększonego podatku za usługi za które już zapłaciłeś. Operatorzy nie wezmą tego 1% dla siebie, więc to nie Oni Cię łupią. Poza tym podejrzewam, że ceny ulegną zmianie, bo jak płacisz abonament 25zł to po podwyżce płaciłbyś 25,20zł, a chyba nikomu nie będzie chciało się w te grosze bawić.
  0
 • Users Avatars Mini
  Chalski pisze: 2010-09-27 16:17
  Kacper chyba jednak będzie się chciało. W skali abonamentu to tylko grosze, ale przy kilku milionach użytkowników to już okrągła sumka, którą operator na pewno nie będzie chciał płacić do budżetu z własnej kieszeni. W cuda, ze op zmniejszy wartość netto abonamentu, aby przy nowym podatku VAT abonent nie płacił więcej po prostu nie wierzę.
  0
 • Users Avatars Mini
  tom pisze: 2010-09-28 17:15
  To takie bardzo polskie, jak można coś wyłudzić to natychmiast ustawia się kolejka chętnych, dla zasady, bo przecież zmiana operatora nie powoduje, że przestajemy płacić rachunki, będziemy płacić następnemu, nawet jeśli ten następny da nam kolejny telefon za 1zł to na litość, ile można mieć aparatów, i tak z jednego się korzysta. Jaka logika jest w tym, żeby dziś podpisać umowę np. z Orange a za dwa dni zmienia sie umowa i lecimy do Playa zmieniać operatora, dostajemy kolejny aparat cdn...
  0
 • Users Avatars Mini
  tom pisze: 2010-09-28 17:24
  cd... i jeden z nich ląduje w szufladzie, co "zaradniejsi" sprzedadzą go na aukcji za 100 zł, ale grunt że udało się coś wyłudzić, a co tam. Na szczęście ktoś pomyślał i zastrzegł w prawodawstwie że zmiana regulaminu z winy państwa a nie operatora nie upoważnia do zerwania umowy.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: