Telekomunikacja Polska uważa, że UKE nie miał podstaw do nałożenia kary związanej z opłatą za utrzymanie łącza do świadczenia usługi neostrada tp bez telefonu. Podobne stanowisko zajęła Komisja Europejska. TP odwoła się od decyzji UKE do sądu.
Opłata za utrzymanie łącza pobierana przez TP przy korzystaniu wyłącznie z usługi szerokopasmowej jest elementem kosztów teleinformatycznych, a nie telefonicznych. Zgodnie z prawodawstwem i praktyką Unii Europejskiej nie podlega ona regulacji. TP nie może zgodzić się, że „jest to istotny element kosztów korzystania z usługi telefonicznej” jak chce UKE, bo w tym przypadku w ogóle nie ma mowy o usługach telefonicznych.
UKE chce kontrolować i zatwierdzać regulaminy i cenniki neostrady. Komisja Europejska zawetowała ostatnio projekty dwóch decyzji regulacyjnych UKE właśnie ze względu na to, że polski regulator chciał uzyskać niespotykane w krajach Unii kompetencje do ingerowania w usługi broadbandowe TP. „KE radzi, że trzeba zrobić coś dla prawdziwej skutecznej konkurencji i konsumentów, a nie działać na pokaz, by znaleźć się na pierwszych stronach gazet" – tak skomentował karę za koszt utrzymania łącza Martin Selmayr, rzecznik komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.
Niezależnie od braku podstaw do nałożenia kary jej wysokość jest absurdalna. Publiczne deklaracje UKE, że ma ona skonsumować wszystkie zyski uzyskane według Urzędu niezgodnie z prawem, nie przystają do rzeczywistości. Żeby osiągnąć takie zyski TP musiałaby pobierać sporną opłatę przez ok. 50 lat. Poza tym TP nie zgadza się z argumentacją UKE, że opłata za utrzymanie łącza jest „zawyżona”. Przekazaliśmy UKE raporty dwóch niezależnych audytorów (KPMG i Pricewaterhouse Coopers), które potwierdziły słuszność i prawidłowość skalkulowanych przez TP kosztów.