W Warszawie trwa UMTS Forum. Na dzisiejszym spotkaniu dyskutowano m.in. o konieczności zabezpieczenia wystarczających częstotliwości na dalszy rozwój szerokopasmowych usług telefonii komórkowej.
Sesja, w której wzięli udział polscy operatorzy telefonii komórkowej, producenci sprzętu i administratorzy, odbyła się w ramach warsztatów UMTSF zorganizowanych przez PTK Centertel. Sesja zbiegła się w czasie z 41. Walnym Zgromadzeniem organizacji UMTS Forum.
Temat warsztatów to: „Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna WRC-07 - Wyzwania stojące przed branżą telefonii komórkowej: dotychczasowe doświadczenie z technologiami UMTS/HSPA i ich długoterminowa ewolucja". Tematyka warsztatów dotyczyła obecnego wykorzystania systemów 3G/UMTS i HSPA na świecie oraz ich perspektyw na przyszłość, w tym nowej technologii LTE. Prelegenci występujący na sesji z ramienia UMTS Forum podkreślali przede wszystkim znaczenie zbliżającej się Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej WRC-07, która zorganizowana będzie przez International Telecommunications Union w Genewie. Konferencja odbędzie się w październiku i listopadzie 2007 r. Decyzje, jakie zapadną na tym ważnym spotkaniu, będą mieć ogromny wpływ na kierunek rozwoju branży telefonii komórkowej w najbliższych kilkunastu latach.
Grupa ds. Częstotliwości (Spectrum Aspects Group), działająca w ramach UMTS Forum, w swoich wcześniejszych analizach ustaliła, że wykorzystywane obecne pasma częstotliwości nie wystarczą do zaspokojenia zapotrzebowania przyszłych systemów IMT-Advanced. Systemy te będą wspierać różnorodne usługi telefonii komórkowej wymagające wysokiej prędkości przesyłu, począwszy od wspólnego użytkowania plików video i aplikacji rozrywkowych, poprzez zdalne nauczanie i telematykę (połączenie telekomunikacji i informatyki w technologii bezprzewodowej).
UMTS Forum przewiduje, że w porównaniu z dzisiejszymi sieciami, efektywność przyszłych systemów telefonii komórkowej w zakresie pasma ulegnie znacznej poprawie. „Niemniej jednak nie wystarczy to, aby sprostać zwiększonemu natężeniu ruchu w sieciach bezprzewodowych - a w okresie 2012-2020 spodziewany jest jego 23-krotny wzrost", poinformował Jean-Pierre Bienaimé, Prezes UMTS Forum. Na podstawie tej analizy eksperci UMTSF d/s częstotliwości szacują, że do 2020 r. ogólne zapotrzebowanie telefonii komórkowej na pasmo będzie kształtować się na poziomie 1,6 GHz, włącznie z częstotliwościami przeznaczonymi już dla systemów UMTS/IMT-2000.
UMTS Forum popiera również propozycję wyznaczenia nowego Zakresu Rozszerzonego Zasięgu (Coverage Extension Band) dla systemu IMT-2000 w pasmach o niższej częstotliwości, po to, aby zrealizować część zadań ujętych w punkcie 1.4 Agendy konferencji WRC-07. Według UMTS Forum te nowe częstotliwości powinny zostać przyznane równorzędnie usługom telefonii komórkowej we wszystkich trzech Regionach ITU i powinny być przeznaczone dla naziemnego systemu IMT-2000.
Pan Bienaimé dodał również, że na Światowej Konferencji Telekomunikacyjnej WRC-07 UMTS Forum będzie podkreślać konieczność przyznania telefonii komórkowej pasma w zakresach UHF, w celu zwiększenie zasięgu. UMTS Forum będzie również zwracać uwagę na fakt, że częstotliwości w zakresie 3,4-4,2 GHz doskonale odpowiadają potrzebom systemu IMT-Advanced i zarządzania przepustowością. Właśnie te częstotliwości to podstawowe częstotliwości proponowane przez Europejską Konferencję Administracji Telekomunikacyjnych i Pocztowych (CEPT).
UMTS FORUM
UMTS Forum jest międzynarodową organizacją branżową założoną w 1996 r., której celem jest promowanie systemów telefonii UMTS trzeciej generacji (3G). Umożliwiając równorzędny kontakt różnych podmiotów działających w branży telefonii komórkowej, UMTS Forum promuje wspólną wizję sieci 3G/UMTS, a także działa na rzecz jej rozwoju i sukcesu komercyjnego na świecie. Członkostwo w UMTS Forum jest otwarte dla każdego podmiotu zainteresowanego telefonią 3G/UMTS z komercyjnego punku widzenia - a więc operatorów sieci komórkowych i stacjonarnych, podmiotów zajmujących się sprzedażą infrastruktury, producentów terminali, organów regulacyjnych, podmiotów dostarczających treści medialne oraz podmiotów zajmujących się rozwijaniem usług i aplikacji 3G/UMTS.