UOKiK zwalcza praktyki ograniczające konkurencję stosowane przez TP

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 5

Prezes UOKiK Cezary Banasiński uznał pobieranie przez TPSA poza opłatą za numer telefoniczny „na specjalne życzenie klienta” 0-801...., dodatkowo standardowej opłaty abonamentowej (wg. cennika płaty za numer wybrany losowo) za praktykę ograniczającą konkurencję i nakazał jej zaniechania. Praktyka ta polega na nadużywaniu pozycji dominującej na rynku świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieci stacjonarnej za pośrednictwem numeru 0-801.

W opinii Prezesa UOKiK pobieranie przez TPSA dwóch opłat abonamentowych za jeden numer: standardowej (numer przydzielony losowo) – 98 zł + VAT i „na specjalne życzenie klienta” – 409,50 zł +VAT jest niezasadne, ponieważ abonent faktycznie korzysta wyłącznie z jednego numeru telefonu „na życzenie” i nigdy nie otrzymuje numeru standardowego, mimo że ponosi za niego comiesięczną opłatę.

Wprowadzone przez TP S.A. zasady powodują, iż ten sam numer jest jednocześnie numerem zwykłym i numerem „na życzenie klienta”.
Brak logiki takiej kwalifikacji jest o tyle szkodliwy, że zarówno z numerem zwykłym jak i „na życzenie klienta” wiąże się obowiązek ponoszenia comiesięcznych opłat.

Tym samym podwójna kwalifikacja tego samego numeru przynosi TP S.A. wymierne korzyści finansowe. Korzyści te są nieuzasadnione, gdyż abonent uiszcza już opłatę za numer „na życzenie klienta” – czyli za faktycznie świadczoną usługę.

Co więcej opłata ta jest ponad czterokrotnie wyższa od opłaty za zwykły numer.
Należy więc przyjąć, iż z pewnością wystarcza ona nie tylko na pokrycie kosztów, ale i na godziwy zarobek. Podkreślenia wymaga, iż zgodnie z „Regulaminem świadczenia usługi Linia Ulgowa 801 przez TP S.A”, numer „na specjalne życzenie” po rozwiązaniu umowy staje się numerem zwykłym i pozostaje numerem zwykłym w przypadku przydziału tego numeru przez TP S.A. kolejnemu abonentowi, za opłatę 98 zł.

W ocenie organu antymonopolowego TP S.A. bezprawnie zwiększa natomiast swój przychód z tytułu świadczenia usługi Linia Ulgowa 801, pobierając – od klientów, którzy chcą skorzystać z określonego numeru - jeszcze dodatkową opłatę za numer zwykły.
Powyższe działanie ze strony TP S.A. stanowi zatem, w ocenie Prezesa Urzędu, zabronione na gruncie ustawy antymonopolowej, nadużycie posiadanej pozycji na rynku właściwym.

Cennik usługi Linia Ulgowa 801 świadczonej przez TP S.A. – wyciąg*

Opłaty jednorazowe
Udostępnienie numeru za wskaźnikiem 801 – za każdy numer 186,00 zł
Umieszczenie nagranej niestandardowej zapowiedzi słownej w scenariuszu usługi
819,00 zł
Opłaty abonamentowe
Abonament na czas nie określony – miesięcznie:
- dla każdego numeru ze wskaźnikiem 801 – za każdy numer docelowy, gdy ich łączna ilość wynosi:
1) 1 98 zł
2) 2 – 5 80 zł
3) 6 – 10 74 zł
4) ponad 10 68 zł
Opłaty uzupełniające (abonamentowe)
Abonament na czas nie określony – miesięcznie:
1) za „złoty numer” 819,00 zł
2) za „srebrny numer” 409,50 zł
3) za numer „na specjalne życzenie” 409,50 zł
*do wszystkich opłat należy doliczyć podatek VAT

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Wiking pisze: 2003-07-18 21:59
  znowu pierwszy brawo: znowu uokik przeciw tepsie w koncu cos zaczyna sie dziac
  0
 • Users Avatars Mini
  Bart_22 pisze: 2003-07-18 22:13
  Oby tym razem nie bylo minimalnej kary dla TEPSY i wszystko po staremu... niech sie w koncu cos zmieni... plizzz. (nie jestem 1 :)) ;p
  0
 • Users Avatars Mini
  aK pisze: 2003-07-19 00:18
  a czy nie jest tak samo z usluga SDI i NEOSTRADA, ktore sa na jedsnej lini z telefonem. Place dwa abonamenty, za telefon i za internet.
  0
 • Users Avatars Mini
  bodopl pisze: 2003-07-19 06:47
  ***aK - ale korzystasz i z jednego i z drugiego - to już inna bajka
  0
 • Users Avatars Mini
  wlo pisze: 2003-07-19 20:54
  Wiking jak na 23-latka poważny to Ty nie jesteś ;-) aK - mój przypadaek, dlatego czasem faksuję, no i oczywiści odbieram telefony - w końcu niech nie stoi bezużytecznie :-) bodopl - za usługi płac 1/4 tego co za abonament standardowy... gdybym nie musiał go mieć dla SDI, na brak możliwości korzystania nie narzekałbym, ale jeśli jest to jak mówię - za coś się płaci :-) Nieokreślony to jest Twój stan wiedzy... Umowa jest na czas nie określony :-)
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: