Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś spotkał się w dniu 16 września 2002 r. z Dyrektorem Instytutu Łączności prof. Andrzejem P. Wierzbickim. Tematem spotkania była współpraca pomiędzy urzędem regulacyjnym a instytutem naukowo-badawczym w zakresie prowadzenia badań technicznych i sporządzania analiz rozwoju rynku telekomunikacyjnego, teleinformatycznego, a także rynku usług pocztowych w Polsce.
Prezes Witold Graboś podkreślił, że brak zaplecza naukowo-badawczego URTiP może spowodować negatywne skutki dla efektywnego wykorzystania narzędzi regulacyjnych i kształtowania rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Rozwiązaniem tego problemu może być współpraca z niezależnymi ośrodkami naukowo-badawczymi, w celu lepszego wykorzystania dotychczasowych zasobów i możliwości, jak również wsparcia procesu decyzyjnego w polskiej administracji łączności.
Prezes URTiP pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę z Instytutem Łączności, szczególnie dotyczącą wypracowania metod gospodarowania zasobami częstotliwości, prowadzenia badań jakości usług telekomunikacyjnych oraz badań kompatybilności elektromagnetycznej. Prezes Witold Graboś zadeklarował chęć rozszerzenia zakresu współpracy z Instytutem Łączności o prowadzenie wspólnych prac analityczno-badawczych w wielu dziedzinach sektora łączności.
Ważnym tematem dyskusji było zagadnienie kontroli urządzeń elektrycznych i elektronicznych w zakresie spełniania wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej. Od 1 stycznia 2003 r. Prezes URTiP stanie się organem wyspecjalizowanym w prowadzeniu kontroli wyrobów znajdujących się na rynku pod względem emisji fal elektromagnetycznych i odporności na zakłócenia. To zadanie będzie realizowane przez, podległe Prezesowi URTiP, Centralne Laboratorium Badań Technicznych (CLBT). Zdaniem Prezesa Witolda Grabosia, Instytut Łączności może w znacznym stopniu uzupełnić zakres prowadzonych w tym Laboratorium badań o te rodzaje urządzeń, których nie obejmie badaniami CLBT URTiP.
Instytut Łączności wywodzi się z Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego założonego w 1934 roku przez prof. Janusza Groszkowskiego, twórcę polskiej radiotechniki. Jest placówką naukowo-badawczą, działającą w dziedzinie telekomunikacji. Prowadzi prace nad rozwojem technik i technologii w telekomunikacji oraz w dziedzinie sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, a także standaryzacji systemów telekomunikacyjnych. Dyrektor Instytutu Łączności Profesor Andrzej Wierzbicki podkreślił, że Instytut wiąże duże nadzieje z przygotowywanym programem rządowym, który powinien zapewnić względnie stabilny i długofalowy program badań naukowych.