URTiP chce bliżej współpracować z Instytutem Łączności

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 11

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś spotkał się w dniu 16 września 2002 r. z Dyrektorem Instytutu Łączności prof. Andrzejem P. Wierzbickim. Tematem spotkania była współpraca pomiędzy urzędem regulacyjnym a instytutem naukowo-badawczym w zakresie prowadzenia badań technicznych i sporządzania analiz rozwoju rynku telekomunikacyjnego, teleinformatycznego, a także rynku usług pocztowych w Polsce.

Prezes Witold Graboś podkreślił, że brak zaplecza naukowo-badawczego URTiP może spowodować negatywne skutki dla efektywnego wykorzystania narzędzi regulacyjnych i kształtowania rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Rozwiązaniem tego problemu może być współpraca z niezależnymi ośrodkami naukowo-badawczymi, w celu lepszego wykorzystania dotychczasowych zasobów i możliwości, jak również wsparcia procesu decyzyjnego w polskiej administracji łączności.

Prezes URTiP pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę z Instytutem Łączności, szczególnie dotyczącą wypracowania metod gospodarowania zasobami częstotliwości, prowadzenia badań jakości usług telekomunikacyjnych oraz badań kompatybilności elektromagnetycznej. Prezes Witold Graboś zadeklarował chęć rozszerzenia zakresu współpracy z Instytutem Łączności o prowadzenie wspólnych prac analityczno-badawczych w wielu dziedzinach sektora łączności.

Ważnym tematem dyskusji było zagadnienie kontroli urządzeń elektrycznych i elektronicznych w zakresie spełniania wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej. Od 1 stycznia 2003 r. Prezes URTiP stanie się organem wyspecjalizowanym w prowadzeniu kontroli wyrobów znajdujących się na rynku pod względem emisji fal elektromagnetycznych i odporności na zakłócenia. To zadanie będzie realizowane przez, podległe Prezesowi URTiP, Centralne Laboratorium Badań Technicznych (CLBT). Zdaniem Prezesa Witolda Grabosia, Instytut Łączności może w znacznym stopniu uzupełnić zakres prowadzonych w tym Laboratorium badań o te rodzaje urządzeń, których nie obejmie badaniami CLBT URTiP.

Instytut Łączności wywodzi się z Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego założonego w 1934 roku przez prof. Janusza Groszkowskiego, twórcę polskiej radiotechniki. Jest placówką naukowo-badawczą, działającą w dziedzinie telekomunikacji. Prowadzi prace nad rozwojem technik i technologii w telekomunikacji oraz w dziedzinie sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, a także standaryzacji systemów telekomunikacyjnych. Dyrektor Instytutu Łączności Profesor Andrzej Wierzbicki podkreślił, że Instytut wiąże duże nadzieje z przygotowywanym programem rządowym, który powinien zapewnić względnie stabilny i długofalowy program badań naukowych.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    PZ pisze: 2002-09-17 15:33
    He, he ... Jednym słowem telekpina nie będzie już mogła tak łatwo wciskać "technicznych" kitów urzędasom ... oby, oby. Pozdrawiam "złośliwiec" ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    pawezi pisze: 2002-09-17 17:05
    wpełni zgadzam sie opinja kolegi tylko znów dodatkowa kasa z naszych kieszeni
    0
  • Users Avatars Mini
    ukash pisze: 2002-09-17 20:14
    tez sie zgadzam :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    Maras pisze: 2002-09-18 00:23
    tylko że Instytut Łączności to w zasadzie także komercyjna firma doość ściśle związana z TPSA, mająca podpisanych wiele umów z TPSA m.in. ciągle dostarcza i jest serwisantem systemów bilingowych ASTił dla central typu Pentaconta. A to tylko jeden z przykładów bo skąś ten Instytut musi mieć kasę na istnienie. ***PZ*** a to m.in te centrale i ich oprogramowanie autorstwa wymienionego Instytutu sprawiają kłopoty "techniczne" we wrowadzeniu różnorodności taryf, prefiksów i innych nowinek. więc Twoje nadzieje mogą pozostać tylko nadziejami. Pozdrawiam. P.S. A zastanawialiście się dlaczego w Polsce aparat telefoniczny z homologacją jest taki drogi w stosunku do tego bez i kto udziela takiej homologacji i bierze za tu kupę kasy usprwiedliwiajc to kosztami badań - mam pokazywać palcem który to Instytut :-))))
    0
  • Users Avatars Mini
    dziobek pisze: 2002-09-18 01:32
    nowy krol , stary krol i wszystko po staremu...
    0
  • Users Avatars Mini
    ukash pisze: 2002-09-18 02:00
    Maras: ktory ktory??? ;-))))
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-09-18 09:49
    Wydaje mi sie, ze i tak nic to nie zmieni! W naszym panstwie panuje tak wielkie bezprawie i gmatwanina prawna, ze naprawde nic to nie zmieni!
    0
  • Users Avatars Mini
    PZ pisze: 2002-09-19 11:28
    Trochę mnie *** Maras *** podłamałeś ... jednym słowem wszelkie ekspertyzy i porady wychodzące z owego instytutu ... są "skażone" wieloma umowami z dominantem ... na dodatek, jak piszesz, dość kiepsko z nich się wywiązuje, a domyślam się, że w umowach macie klauzule różnych kar umownych, gwarancji i rekojmi ... jednym słowem różne elementy "kosztotwórcze" dla instytutu ... zależne od waszych chęci ... wywarcia nacisku na ową instytucję ... Pozdrawiam ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    ghostdog pisze: 2002-09-21 02:11
    No i URTiP przejela wspolprace po tepsie a ze one maja bliskie koneksje to na to samo wyszlo!
    0
  • Users Avatars Mini
    Maras pisze: 2002-09-21 03:16
    PZ tak dalego nie wnikam, zwracam uwagę na to że Instytut ten prowadzi komercyjną działaność a różne umowy wiążą go na pewno z innymi firmami nie tylko TPSA
    0
  • Users Avatars Mini
    PZ pisze: 2002-09-23 15:24
    Hmm jeszcze raz przeczytałem news'a by zorientować się cóż to ma być za współpraca: ___"(...) prowadzenia badań technicznych i sporządzania analiz (...) Rozwiązaniem tego problemu może być współpraca z *** niezależnymi *** ośrodkami naukowo-badawczymi (...) pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę z Instytutem Łączności (...) zadeklarował chęć rozszerzenia zakresu współpracy z Instytutem Łączności o prowadzenie wspólnych prac analityczno-badawczych w wielu dziedzinach sektora łączności"___ Wybór nieco stronniczy, ale usprawiedliwiony - gdyż wobec tego co pisałeś o instytucie nikt (chyba) go nie nazwie niezależnym ... Pozdrowienia ;-)
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: