Jest gotowy projekt decyzji nakazującej udostępnienie sieci i wprowadzenie roamingu krajowego w telefonii komórkowej.
15 grudnia br. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty przekazał do zaopiniowania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów projekt decyzji regulacyjnej dotyczącej rynku komórkowego w Polsce. Wymóg uzyskania porozumienia w zakresie propozycji regulacyjnych Prezesa URTiP wynika z Prawa telekomunikacyjnego. Prezes UOKiK powinien wydać opinię w terminie dwóch tygodni.
Projekt decyzji Prezesa URTiP stwierdza występowanie na hurtowym rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w sieciach ruchomych, kolektywnej pozycji znaczącej, zajmowanej przez wszystkich trzech faktycznie działających na tym rynku operatorów, tj. Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o., Polkomtel S.A. oraz PTK Centertel Sp. z o.o.
W wyniku analizy rynkowej Prezes URTiP zidentyfikował następujące problemy:
wysoki i praktycznie niezmienny poziom cen detalicznych (zwłaszcza w zakresie usług abonamentowych),
trudności w rozpoczęciu działalności przez nowych operatorów infrastrukturalnych, takich jak Netia Mobile Sp. z o.o., a także możliwych problemów w tym zakresie dla podmiotów wyłonionych po rozstrzygnięciu przetargu na rezerwacje częstotliwości w paśmie GSM1800 (9 stycznia 2006 r. upływa termin składania ofert w tym przetargu),
trudności w rozpoczęciu działalności przez operatorów wirtualnych sieci komórkowych MVNO,
zjawisko price-squeezing, polegające na stosowaniu niskich cen w obszarach podatnych na działania konkurencyjne (niektóre segmenty rynku detalicznego) przy stosowaniu wyższych cen hurtowych.
Mając na uwadze powyższe problemy, Prezes URTiP w projekcie decyzji przewidział nałożenie na wszystkich trzech operatorów telefonii komórkowej następujących obowiązków regulacyjnych:
obowiązek dostępu do sieci, w tym obowiązek roamingu krajowego (szczególnie istotne dla nowych operatorów infrastrukturalnych), a także obowiązek oferowania usług na warunkach hurtowych w celu ich dalszej odsprzedaży przez innego przedsiębiorcę (ważne dla podjęcia działalności przez MVNO),
obowiązek niedyskryminacji,
obowiązek przejrzystości stosowanych warunków umownych oraz opłat,
obowiązek stosowania opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego w oparciu o uzasadnione koszty.
Projekt decyzji przewiduje nałożenie rygoru jej natychmiastowej wykonalności przez operatorów sieci ruchomych. W terminie miesiąca od daty otrzymania decyzji każdy z operatorów będzie zobligowany do ogłoszenia warunków, na których świadczyć będzie usługi hurtowe dla innych operatorów infrastrukturalnych oraz MVNO i dostawców usług (Service Provider).