Na zaproszenie prezesa URTiP Witolda Grabosia 19 października 2004 r. odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury.
Pierwszym omawianym tematem posiedzenia Komisji Infrastruktury było funkcjonowanie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Zdaniem Prezesa URTiP widoczne już są efekty podjętych dwa lata temu działań liberalizujących rynek telekomunikacyjny w Polsce. Przestały istnieć administracyjne bariery wejścia nowych operatorów na rynek - obecnie wystarczy dokonać bezpłatnego wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Pod względem liczby abonentów, jak również wysokości uzyskiwanych przychodów udział Telekomunikacji Polskiej S.A. spadł do około 85 % na koniec 2003 r. Penetracja telefonii komórkowej przekroczyła 50 %, a rozpoczęta na początku br. "wojna cenowa" na rynku usług pre-paid spowodowała znaczące obniżki cen za połączenia telefoniczne.
Prezes Graboś podkreślił bardzo dobrą współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej w zakresie przekazywania częstotliwości radiowych dla użytkowników cywilnych. Dzięki tej współpracy jest obecnie możliwe m.in. przygotowanie i przeprowadzenie przetargów na rezerwację częstotliwości dla nowych operatorów sieci telefonii komórkowej GSM 1800 MHz i UMTS. Ponadto przygotowywana jest procedura konsultacyjna dla drugiego w tym roku przetargu na rezerwację częstotliwości w paśmie 3,6 - 3, 8 GHz.
W drugiej części posiedzenia Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Wojciech Hałka przedstawił informację o przygotowywanych projektach rozporządzeń do nowego Prawa telekomunikacyjnego (w Dzienniku Ustaw ukazało się właśnie rozporządzenie o reklamacji usług telekomunikacyjnych). Trwają prace nad projektem strategii przejścia z analogowego nadawania programów radiowych i telewizyjnych na nadawanie w technice cyfrowej (DAB i DVB-T).
Wiceminister Wojciech Hałka przypominał, iż Ministerstwo Infrastruktury przygotowało Narodową Strategię Rozwoju Szerokopasmowego Dostępu do Internetu na lata 2004 - 2006. Dokument ten zakłada m.in. wykorzystanie przez samorządy terytorialne funduszy Unii Europejskiej na rozbudowę lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej i powszechną informatyzację placówek edukacyjnych. Znaczna część kosztów dostępu do Internetu to opłaty za rezerwację częstotliwości. Stąd Ministerstwo rozważa potrzebę zmiany rozporządzenia o opłatach za częstotliwości, w celu obniżenia opłat pobieranych za korzystanie z różnych technologii dostępu do Internetu (np. za systemy radiowego dostępu abonenckiego w paśmie 3,6 - 3,8 GHz).