Uruchomiono pierwszą sieć 3G w Europie

Newsy
Żródło: mmO2
Opinie: 23

mmO2 poinformował o uruchomieniu na Wyspie Man pierwszej w Europie działającej sieci 3G. Miejscowy operator, Manx Telecom, należący w całości do mmO2, wybudował sieć we współpracy z Siemensem i NEC. Platforma UMTS na Wyspie Man ma być testem przed wprowadzeniem UMTS'u w pozostałych krajach zachodniej Europy. Według mmO2 (firmy należącej do BT) nastąpi to nie wcześniej niż w 2003 roku. Główna przyczyną opóźnienia jest brak odpowiednich terminali. Sieć na Wyspie Man będzie obecnie wykorzystywana do testów nowych aplikacji. W centrum testowym Expidas zarejestrowanych jest 4 tysiące osób, które pracują nad rozwojem 50 różnych usług.

Obecnie sieć jest dostępna dla około 85% populacji wyspy przy wykorzystaniu 24 anten. Na początku 2002 roku zasięg obejmie 100 % mieszkańców. W pierwszej fazie testować sieć 3G będzie jedynie wybrana grupa przedstawicieli segmentu biznesowego, władz oraz zwykłych użytkowników. Do ich dyzpozycji ma być oddany pełen zakres usług 3G.

Peter Erskine, dyrektor naczelny mmO2, ocenił, że uruchomienie sieci 3G pozwoli w przeciągu trzech lat znacząco zwiększyc procent przychodów z usług transmisji danych z obecnych 10.7 % do około 30 %.

mmO2 jest jedynym właścicielem sieci komórkowych w czterech państwach: Wielka Brytania (BT Cellnet), Niemcy (Viag Interkom), Holandia (Telfort Mobiel), Irlandia (Digifone).

Opinie:

Opinie archiwalne (23):

Komentuj

Komentarze / 23

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: