Brak efektywnego systemu obsługi klienta, rażąco nieterminowe reagowanie na skargi abonentów oraz nękanie ich czynnościami firmy windykacyjnej – to niektóre z zarzutów, jakie postawił Telekomunikacji Polskiej Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Cezary Banasiński wszczął przeciwko TP S.A. postępowanie o stosowanie przez spółkę sprzecznych z prawem praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Prezes UOKiK zarzucił spółce, iż poprzez telefoniczny system obsługi klienta tzw. Błękitną linię może ona uniemożliwiać abonentom skuteczne dochodzenie ich praw. W szczególności, konsumenci mają trudności w skontaktowaniu się z pracownikami spółki, otrzymaniu pomocy oraz wiarygodnych informacji na temat usług telekomunikacyjnych. Z ustaleń UOKiK wynika, że brakuje również ciągłości w prowadzeniu spraw, a niezadowoleni abonenci nie mają możliwości kontaktu z osobami wyższej rangi, gdyż pracownicy obsługujący system nie udzielają informacji na ten temat.
Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczą także rażąco nieterminowego reagowania na pisemne i telefoniczne skargi oraz reklamacje abonentów, jak też braku jakiejkolwiek reakcji na przedkładane pisma. Uzyskanie poszukiwanej przez klientów TP S.A. informacji jest niemożliwe, gdyż pracownicy obsługujący system nie dysponują merytoryczną wiedzą na temat szczegółowych warunków i zasad świadczenia usług, nie posiadają również informacji na temat sytuacji dzwoniących abonentów, często odsyłając ich do innych źródeł.
Szczególnie naganne praktyki stosowane przez TP S.A. mają związek z uniemożliwianiem konsumentom korzystania z opłacanych w ramach miesięcznego abonamentu usług, które świadczone są przez operatora na podstawie zawartych umów. W szczególności dotyczy to odłączania telefonów abonentom niezalegającym z opłatami oraz nękaniu ich przez firmę windykacyjną, co jest konsekwencją chaosu organizacyjnego w spółce.
W przypadku, gdy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uzna, że praktyka stosowana przez przedsiębiorcę narusza zbiorowe interesy konsumentów, wydaje decyzję nakazującą jej zaniechania.
W decyzji Prezes UOKiK może również zobowiązać przedsiębiorcę do złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o treści i formie określonej w decyzji, a także nakazać przedsiębiorcy na jego koszt publikację decyzji w całości lub w części.
Postępowanie w sprawie praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów powinno zakończyć się nie później niż w ciągu 2 miesięcy, a w sprawie szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Jeżeli wymaga tego ważny interes konsumentów, Prezes Urzędu może nadać decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
Prezes Urzędu może również nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości stanowiącej równowartość od 10 do 1.000 euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji.
Od decyzji Prezesa UOKiK przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.