Usługi lokalizacyjne również w sieci Idea

Newsy
Żródło: Idea
Opinie: 34

8 kwietnia 2002 roku w sieci Idea została uruchomiona usługa "Co, gdzie, którędy". Usługę uruchomiono w ramach testów konsumenckich.

"Co, gdzie, którędy" umożliwia automatyczną lokalizację telefonu i umiejscowienie jego użytkownika w przestrzeni geograficznej. Następnie w łatwy i szybki sposób udostępnia abonentowi użyteczne informacje o jego miejscu pobytu i położeniu wielu obiektów np. stacji benzynowych, bankomatów i banków, aptek, urzędów, kin, restauracji. Z usługi można korzystać poprzez WAP i SMS.

Aktywacja

Dostęp do serwisów lokalizacyjnych uzyska każdy abonent Idea Optima, Meritum oraz POP po aktywowaniu usługi. Sposoby aktywacji:

Idea POP

 • wysyłając SMS o treści "zgoda" na numer 500

Idea Optima i Idea Meritum

 • wysyłając SMS o treści "zgoda" na numer 500

 • kontaktując się z konsultantem Biura Obsługi Klienta pod numerem *22 (połączenie bezpłatne)

 • korzystając z portalu WAP Idea.

Koszt aktywacji (SMS pod nr 500) w okresie testu konsumenckiego - 0,0 PLN

Aby zlokalizować swoją pozycję oraz pozycje wybranych obiektów należy wysłać SMS z odpowiednią komendą na numer 444 lub połączyć się z WAP.

Komunikacja SMS na numer 444

Cena SMS pod nr 444

 • Idea Optima i Idea Meritum - 0,50 zł +VAT za SMS

 • Idea POP - 0,60 zł + VAT za SMS

Cena WAP

 • Idea Optima i Idea Meritum - 0,15 zł + VAT za minutę połączenia z serwisem WAP Idea

 • Idea POP - 0,62 zł +VAT za minutę połączenia z serwisem WAP Idea

Co, gdzie, którędy - wersja SMS

Dzięki serwisowi lokalizacyjnemu w wersji SMS posiadacz telefonu w sieci Idea może otrzymywać informacje o najbliższych mu obiektach z danej grupy.

 • Chcąc dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy szukany obiekt należy wysłać SMS na numer 444, w treść SMSa wpisując nazwę typu obiektu, który jest poszukiwany. Im bardziej precyzyjne określenie zostanie użyte, tym otrzymana odpowiedź będzie bliższa potrzebom.

  Przykład: użycie słowa "RESTAURACJA" - w odpowiedzi otrzymamy spis restauracji znajdujących się najbliżej. Ale jeśli szukana restauracja ma być chińska, należy wysyłać wiadomość o treści "CHINSKA".

  Przykład: użycie słowa "SKLEP' - odpowiedzią na SMS będą adresy sklepów o różnej powierzchni i asortymencie. Jeśli poszukujemy najbliższego hipermarketu, zapytanie powinno brzmieć "HIPERMARKET". Natomiast, aby w środku nocy znaleźć otwarty sklep, należy skorzystać z komendy "NOCNY". Wystarczy chwila zastanowienia i z łatwością dobierzemy właściwe zapytanie.

  Uwaga: Jeśli na ekranie telefonu wyświetli się następujący komunikat: "brak szukanych obiektów" warto spróbować jeszcze raz używając innego słowa, najlepiej o szerszym znaczeniu.

 • Przebywając w jednym z miast wojewódzkich w odpowiedzi na zapytanie otrzymujemy do dwóch SMS-ów zwrotnych, czyli tyle informacji, ile zmieści się w dwóch wiadomościach. Jeśli skorzystamy z serwisów poza miastem, dostaniemy do trzech SMS-ów zwrotnych.

  Litera "n" na końcu otrzymanej wiadomości oznacza, że dostaniemy kolejne obiekty z danej grupy po wysłaniu SMS-a o treści "N". Jeśli natomiast na dole ekranu zobaczymy "i", wysłanie wiadomości treści "I" pozwoli otrzymać szczegółowe informacje o danym obiekcie.

Co, gdzie, którędy - wersja WAP

Serwis lokalizacyjny korzystający z protokołu WAP jest bardziej rozbudowany i oferuje szersze możliwości niż wersja SMS. Nie tylko dostarcza informacje o położeniu poszukiwanych obiektów, ale także pokazuje je na mapie.

W głównym menu serwisu WAP-owego dostępne są opcje: wybór języka (polski, angielski, niemiecki) oraz rodzaj lokalizacji:

 • Automatyczna - polega na tym, że system jest w stanie określić położenie telefonu, z którego się łączymy,

 • Ręczna - ma na celu bardzo dokładne określenie miejsca, w którym aktualnie przebywamy poprzez podanie dokładnego adresu w wybranym mieście lub wybrania dowolnej miejscowości na terenie Polski.

Dalsze funkcje:

 • Aby znaleźć najbliższy obiekt danego typu, należy z menu opcje "Co, gdzie, którędy" wybrać funkcję Pokaż najbliższy. Pojawi się wtedy lista obiektów zapisanych w systemie, z której należy wybrać poszukiwaną grupę. Nie tylko otrzymamy informację o orientacyjnej odległości, ale także zobaczymy, gdzie obiekt znajduje się na mapie. Grubszą kreską zostanie zaznaczona trasa wiodąca do wybranego celu.

 • Funkcja Pokaż, gdzie jestem - dzięki niej można dowiedzieć się, gdzie się w danym momencie znajdujemy. System automatycznie nas lokalizuje i wyświetla nasze położenie.

 • Funkcja Jak dotrzeć do... - pozwala znaleźć i pokazać najkrótszą i najszybszą drogę z miejsca pobytu do wybranego obiektu.

Aby odnaleźć konkretny obiekt, należy po wybraniu miasta wpisać adres - ulicę (lub jej pierwsze litery) i numer domu. Po wybraniu i zaakceptowaniu lokalizacji na wyświetlaczu pojawi się mapa okolicy z zaznaczonym poszukiwanym obiektem lub rejonem. Mapę można powiększać i pomniejszać oraz przesuwać w dowolnym kierunku.

 • Funkcja Jak daleko do... - pozwala na sprawdzeniu jak daleko jest do innej miejscowości w Polsce. Wystarczy podać nazwę miasta docelowego, a system powie nam jak daleko od nas ta miejscowość się znajduje.

Opinie:

Opinie archiwalne (34):

Komentuj

Komentarze / 34

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Biber pisze: 2002-04-12 03:24
  Właśnie sprawdziłem. Jeszcze czegoś takiego to nie widziałem - jest super!!! W porównaniu z Plusem (tez mam) jest o niebo lepsze no i nie dokladniejsze, nie wspominajac o prostocie uzycia. Dla mnie Super! A co do odpowiedzi na SMS to mi odpowiedzialo bardzo szybko, kilka sekund. Ja polecam.
  0
 • Users Avatars Mini
  Panoramix_z pisze: 2002-04-12 00:03
  chyba już podobną usługę widziałem u innego operatora, pilot się nazywa, czy jakoś tak...
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-04-12 00:09
  juz wszyscy teraz maja idea ostatnia!!!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  dexter pisze: 2002-04-12 00:24
  Aktywowałem i bryndza... Chciałem aby pokazał mi moją lokalizację i czekałem chyba z pół godziny a i tak nic się nie wyświetliło. Poza tym w Warszawie system nie zna nawet głównych ulic. Może jeszcze to poprawią. Generalnie może się przydać (po imprezie czasami nie wiadomo gdzi się jest:-). Pzdr.
  0
 • Users Avatars Mini
  artjaw pisze: 2002-04-12 00:40
  powinna być jeszcze opcja: gdzie jest mój telefon jak ktoś mi go buchnął!
  0
 • Users Avatars Mini
  nepomucen pisze: 2002-04-12 01:07
  W Plusie dziala to lepiej.... jak wszystko co ma zwiazek z gsm... ;p
  0
 • Users Avatars Mini
  elmo11 pisze: 2002-04-12 01:13
  Totalny badziew aktywowałem i nie działa !!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  l.u.k.a.s. pisze: 2002-04-12 02:40
  no w koncu maja trzecie miejsce.
  0
 • Users Avatars Mini
  cro pisze: 2002-04-12 01:53
  Sprawdzalem przez wapa. Jest extra. Nawet na mapce pokazuje ulice i miejsce gdzie jestes. Potem po wyszukaniu też na mapce pokazuje najlepszą drogę. A znalazło mnie z około 200 - 300 metrowym błędem.
  0
 • Users Avatars Mini
  kolarz pisze: 2002-04-12 02:12
  mi też ładnie chodzi z mapką i w ogóle. git. nie mogę się przyczepić.
  0
 • Users Avatars Mini
  CiepliX pisze: 2002-04-12 04:04
  biber - to cacy, ale ja nie polecam. Idea=tpsa=....sami sobie reszte dopowiedzcie bo bluzgi na golu cenzuruje ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Piotrek pisze: 2002-04-12 04:16
  A mi to sie nawet podoba - poznalem juz w Lodzi kilka nowych bankomatow :) Aczkolwiek jesli chodzi o stacje benzynowe, chyba promuja Orlen, innych system nie zna??? Mam nadzieje, ze to chwilowe i w przyszlosci rozbuduja baze danych obiektow :)
  0
 • Users Avatars Mini
  wojtass pisze: 2002-04-12 04:37
  OK, a kiedy Idea chciałaby zmienić swoje komunikaty sieciowe na bardzie cywilizowane od ...WAW..., ...PIO... czy ...KAT...?
  0
 • Users Avatars Mini
  kosio pisze: 2002-04-12 04:48
  no i znowu gol mnie zawiesil, bo im wytknalem male niedociagniecia w pracy mozgow, no i wszystkie komantarze z tym zwiazane (chodzilo o cenzurowanie slowa czekałem ze względu na słowo "k.a.ł" w środku)bo to jednak debile. szkoda, że nikt nie kreci ich zalosnych opczynan na wideo,ale ja i dexter wiemy, ktore komentarze zniknely...:) Juz Stalin wymyślał takie chwyty!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  kosio pisze: 2002-04-12 04:48
  "czekałem"
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2002-04-12 05:14
  Rany, gdzie się podział mój komentarz? I czemu pozmieniało godziny?
  0
 • Users Avatars Mini
  Żeebro pisze: 2002-04-12 12:34
  System fajny, tylko niech w POPie WAP stanieje !!! Bo 75 gr./min to złodziejstwo !
  0
 • Users Avatars Mini
  kosio pisze: 2002-04-12 12:54
  graffi! to właśnie manipulacje GOL-u! wydajmy im wojne! trybunaaaaaaaaał!
  0
 • Users Avatars Mini
  Ra-Dzik pisze: 2002-04-12 14:59
  Super! U mnie wszystko działa świetnie! W końcu pojawiła się nadzieja na nowe lepsze usługi dodane w Idei.
  0
 • Users Avatars Mini
  Cosmic pisze: 2002-04-12 15:22
  Mi w biurze obslugi nie potrafili uruchomic, musialem wyslac smsa
  0
 • Users Avatars Mini
  Cosmic pisze: 2002-04-12 15:28
  aha, poza tym w BOKu nie wiedza gdzie jest spis wszystkich komend sms, wie ktos?
  0
 • Users Avatars Mini
  marpop pisze: 2002-04-12 15:31
  odplatna forma serwowania tej uslugi (w tej i innych sieciach) jest jakims nieporozumieniem, a IDEA bezczelnie policzyla sobie za to jeszcze wiecej niz 0,29gr (nie wiem jak wygladaja oplaty w innych sieciach). Do tego typu uslug sluzy nadawanie komorkowe (CB),a nie kasowanie za kazde zapytanie - ZENADA. oczyw nie kwestionuje istnienia takich usl,bo moga sie przydac komus. btw ciekawe czy ERA znow przedluzy swoja niekonczaca sie promocje SMS pakiet (najblizszy deadline to 30kwietnia)-trzeba zaczac robic zaklady...
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-04-12 16:45
  *** kosio, dexter, graffi *** Czyżby GOL-owi "siadła" oglądalność i chce "wzburzyć" wodę by wywołać jakiś STRAJK ... ??? Takie rzeczy podnoszą poziom emocji i wzmagają wpływy z reklam ... Zresztą może zbyt tendencyjnie to oceniam - przepraszam ewentualnych urażonych ... Wracając do tematu: ___"Uwaga: Jeśli na ekranie telefonu wyświetli się następujący komunikat: "brak szukanych obiektów" warto spróbować jeszcze raz używając innego słowa, najlepiej o szerszym znaczeniu. "___ myślę, że to powinno wystarczyć ... no może jeszcze należało by dodać, iż "warto spróbować" jest warte 0,50 zł + Belka (22%) w przypadku SMS, ile minut w WAP nie wiem bo już dawno nie zaglądałem tam... Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  piasek pisze: 2002-04-12 18:46
  U mnie w Pile to podaje bardzo dokładnie stoje koło samolotu (kto zna piłe to wie) a podają mi że jestem w Dolaszewie (dzielnica na końcu miasta) a do miejsca w którym jestem jest 23 KILOMETRY. ztaką lokalizacją w obcym mieście napewno trafi się do celu. na ale narazie testy może to poprawią. może w większych miastach działa lepiej.
  0
 • Users Avatars Mini
  olekbek pisze: 2002-04-12 20:30
  Aktywowałem... i działa ;)))...
  0
 • Users Avatars Mini
  kubsonik pisze: 2002-04-12 21:06
  no najlepsza usługa.. aktywowalem przez smsa bo w biurze obsługi nie aktywuja tego, aktywowala sie odrazu. wyslalem wiadomosc RESTEURACJA. powinno pokazac najblizsze resteuracje. przyszedl mi sms: ok 192,3 km stad w Ostrołęce znajduje sie resteuracja Rewers sp.z.o.o..... to jest ta najbliższa.... :))
  0
 • Users Avatars Mini
  Misio pisze: 2002-04-12 21:23
  Zajebista usługa. Nawigacja w komórce bez żadnego debilnego STK za 50PLN jak w Plusie no i za głupią (jedną) informację nie trzeba płacić po 70 gr netto. Interaktywna mapa w komórze - tego jeszcze nie było w Polsce, a może nawet w Europie. Co do namierzania to mnie znalazło super!
  0
 • Users Avatars Mini
  Misio pisze: 2002-04-12 21:26
  Jak ktos pisze RESTEURACJA to chyba cud, że w ogóle działa :)) Ja wysłałem PIWO i jest cool :))
  0
 • Users Avatars Mini
  dave pisze: 2002-04-12 21:56
  w erze każdorazowa ta usługa kosztuje 1 zł + vat i tylko podają dł i szerokośc gegraficzną nie ma żadnje mapy
  0
 • Users Avatars Mini
  qml pisze: 2002-04-12 22:09
  Ja wczoraj wysłałem kilka sms-ów z zapytaniami i działo nawet fajnie i szybko, aż w końcu dostałem odpowiedź: "(ok. 171,7 km)(Lodz/Lodzkie)...". Wszystko fajnie, tylko byłem wtedy w Chorzowie... Cusik mało dokładna ta lokalizacja :-) Ale komercyjnie to będzie uruchomione za jakiś czas, może jeszcze dopracują.
  0
 • Users Avatars Mini
  Flapjack7 pisze: 2002-04-13 16:25
  Jaki jest adres WAP do tej uslugi?
  0
 • Users Avatars Mini
  zbilos pisze: 2002-04-13 18:20
  ciekawe kiedy bedzie miejsce pobytu z dokładnoscią do 100 m :)))
  0
 • Users Avatars Mini
  turek pisze: 2002-04-13 20:38
  Faktycznie czasami zdarzaja sie bledy, ale skoro to testy to trzeba wybaczyc. U mnie zazwyczaj dziala bez zarzutu.Pzdr
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-04-15 12:49
  Wszyscy pokolei zaczynaja wprowadzac ten typ uslug, wiec skonczy sie szlenstwo telefonii komorkowej i wszystko juz bedzie mozna namierzyc!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: