Vivendi chce zmian w Elektrimie

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 0
Opinie: 0

Vivendi Universal w dzisiejszym komunikacie potwierdziła chęć doprowadzenia do zmian w składzie zarządu Elektrimu. Komunikat mówi wprost o oczekiwaniach Francuzów wobec "nowego zarządu", który jest przeciwstawiany obecnym, "wrogim" wobec Vivendi, władzom firmy. - Pomagaliśmy Elektrimowi w najtrudniejszych chwilach, w tym w trakcie postępowania arbitrażowego przeciw Deutsche Telekom. Porażka w tym arbitrażu oznaczałaby dla Elektrimu utratę najcenniejszego aktywa, jakim są kontrolne udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej. Ponadto zainwestowaliśmy w Elektrim i spółkę Elektrim Telekomunikacja (ET) 1,3 mld euro. Służyliśmy też pomocą techniczną, która pozwoliła poprawić efektywność i jakość zarządzania PTC. Złożyliśmy wreszcie ofertę odkupienia aktywów Elektrimu w telefonii stacjonarnej i Internecie za łączną kwotę 360 mln euro - czytamy w komunikacie prasowym Vivendi. Zdaniem Francuzów, te wszystkie działania spotkały się z wrogą postawą zarządu Elektrimu. - Obecny zarząd wszedł w porozumienie z Deutsche Telekom. Elementem tego planu było zmuszenie zarządu Aster City (części ET) do oddania spółce El-Net swego największego majątku - sieci kablowej w Warszawie. Ta sieć miała być następnie wykorzystywana przez Deutsche Telekom - napisali Francuzi. Tymczasem zarząd Elektrimu nie przedstawił żadnego planu poprawienia sytuacji finansowej spółki, a ta stała się bardzo trudna. Vivendi szacuje całkowite zobowiązania polskiej firmy na 800 mln euro, z czego 480 mln euro może stać się wymagalne 15 grudnia, jeśli posiadacze obligacji zamiennych zażądają ich wykupu.
- Chcemy wspierać radę nadzorczą w działaniach zmierzających do restrukturyzacji Elektrimu. Jesteśmy gotowi do rozmów z nowym zarządem i doradzającym polskiej firmie bankiem inwestycyjnym. Nasi partnerzy muszą jednak zapewnić pełną ochronę naszych praw i utrzymać pełną kontrolę Elektrimu i jego akcjonariuszy nad najważniejszymi aktywami telekomunikacyjnymi, w tym PTC, El-Netem, Bresnanem i Aster City - napisano w poniedziałkowym komunikacie Vivendi Universal.
"Zgodnie z informacjami Vivendi, rada nadzorcza Elektrimu wynajęła międzynarodowy bank inwestycyjny do konsultacji w sprawie opcji strategicznych dostępnych dla tej spółki. Vivendi weźmie pod uwagę każdy plan restrukturyzacyjny przedstawiony przez doradców Elektrimu oraz nowy zespół zarządzający, który pozwoliłby Elektrimowi i akcjonariuszom spółki na zachowanie kontroli nad wszystkimi aktywami telekomunikacyjnymi (PTC, El-Net, Bresnan, Aster City itp.). Jednocześnie, nowy zarząd będzie mógł zmniejszyć portfel aktywów Elektrimu i poprawić znacząco zasoby gotówkowe firmy. Vivendi chce podkreślić, że każdy plan strategiczny może i zostanie osiągnięty wyłącznie wraz z poparciem akcjonariuszy Elektrimu, i chce przestrzec przed krótkowzrocznym poglądem niektórych inwestorów, pragnących zmaksymalizować bezpośrednie zyski przedkładając je nad długoterminowe interesy Elektrimu.
Rada nadzorcza, która może dokonać zmian w zarządzie, zbiera się w najbliższą środę. Komunikat Vivendi nie wspomina o współpracy Francuzów z firmami Eastbridge i Acciona ani o składzie "nowego zarządu" Ekektrimu

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: