vivo X Fold i vivo iQOO 10 Pro - nasze pierwsze wrażenia

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
vivo X Fold i vivo iQOO 10 Pro

Mieliśmy okazję przyjrzeć się dwóm bardzo ciekawym smartfonom niespotykanym na naszym rynku - składanemu vivo X Fold, który mógłby być konkurentem Samsunga Galaxy Z Fold 4, oraz vivo iQOO 10 Pro w edycji BMW M Motorsport, który jest gorącą nowością na rynku chińskim. Oba smartfony są dostępne wyłącznie na rynku chińskim i mają oprogramowanie Origin OS Ocean, a więc inne niż smartfony vivo oferowane w Europie. Już teraz jednak zdradzają jakie technologie vivo ma w zanadrzu i czego możemy spodziewać się w Europie w niedalekiej przyszłości. Druga edycja vivo X Fold ma być w przyszłym roku dostępna globalnie. Mamy więc dla Was ekskluzywny przegląd tego, czym vivo powalczy w niedalekiej przyszłości także na naszym rynku. Już na wstępie można powiedzieć, że jest grubo.

Design

vivo iQOO 10 Pro ma formę klasycznego smartfonu, więc pod względem projektu możemy ocenić głównie estetykę. Ta konkretna wersja powstała w wyniku współpracy z BMW. Dolna część tyłu obudowy jest wykonana z tworzywa przypominającego białą skórę, z 3 paskami BMW M, a górna część, oprócz wyspy aparatów, składa się z panelu wykonanego z carbonu.

vivo X Fold jest składanym smartfonem, co samo w sobie plasuje go w awangardzie designu. Tył obudowy jest także wykonany ze skóropodobnego materiału z charakterystycznym przeszyciem. Wyspa aparatów wygląda bardzo podobnie do tej z vivo x80 Pro. Ciekawym detalem jest fizyczny przełącznik na krawędzi który wycisza dzwonek. Zwróciło moją uwagę, że vivo X Fold jest dość ciężki – waży 311 gramów, a więc 48 gramów więcej od Galaxy Z Fold 4.

Oba urządzenia prezentują się świetnie i są wykonane na flagowym poziomie.

Wyświetlacze

vivo iQOO 10 Pro ma ekran o przekątnej 6,78 cala i wysokiej rozdzielczość QHD+ 3200 x 1440 pikseli. Jest to panel w najnowszej technologii LTPO3 AMOLED, obsługuje 120 Hz i oferuje maksymalną jasność 1500 nitów – to highendowa specyfikacja.

vivo X Fold jest jeszcze ciekawszy, bo ma dwa wyświetlacze. Zewnętrzny ma przekątną 6,53 cala, rozdzielczość  FHD+ 2520 x 1080 i proporcje 21:9. Ten ekran AMOLED naśladuje parametry klasycznego smartfonu, podczas gdy wyświetlacz w Z Fold 4 wciąż jest od klasycznego rozwiązania węższy.

Wewnętrzny ekran vivo X Fold ma przekątną 8,03 cala, a więc większą niż 7,6 calowy wyświetlacz Galaxy Z Fold 4. Rozdzielczość X Folda to 2160 x 1916 pikseli. Jest to panel LTOP AMOLED i robi naprawdę świetne wrażenie. Oba ekrany X Fold wspierają 120 Hz. To co najbardziej zwróciło moją uwagę, to niemal brak widocznego zagięcia na środku dużego ekranu po jego otworzeniu. Jest ono o wiele mniej widoczne niż u Samsunga.

Specyfikacja

vivo iQOO 10 Pro jako topowy model dedykowany graczom jest wyposażony w najnowszy i najmocniejszy procesor Snapdragon 8+ Gen 1, oraz 12 GB RAM i 256 GB na system i pliki. W teście Antutu uzyskał wynik przekraczający milion punktów, a dokładniej 1074364. Udało mu się to nawet dziś, gdy temperatura powietrza przekracza 32 stopnie. To pozwoliło zająć 3 miejsce w rankingu Antutu. Najnowszy pakiet komunikacyjny obejmuje w nim także Bluetooth 5.3.

vivo X Fold jest wyposażony w procesor Snapdragon 8 Gen 1 i 12 GB RAM, 256 GB na system i pliki. Jego wynik Antutu to 990024, co uplasowało go na 7 pozycji w rankingu Antutu.

Zrzuty ekranu vivo iQOO 10 Pro:

 

Zrzuty ekranu vivo X Fold:

 

Zestawy aparatów

vivo iQOO 10 Pro został wyposażony w:

  • 50 MP, f/1.9, PDAF, gimbal OIS – główny aparat
  • 14.6 MP, f/2.2, 69mm, PDAF, OIS, teleobiektyw z  3x powiększeniem optycznym
  • 50 MP, f/2.3, 15mm, 150˚, AF – aparat ultraszerokokątny
  • 16 MP, f/2.5 – aparat do selfie

vivo X Fold został wyposażony w:

  • 50 MP, f/1.8, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS – główny aparat
  • 8 MP, f/3.4, 125mm, PDAF, OIS, peryskopowy teleobiektyw z  5x powiększeniem optycznym
  • 12 MP, f/2.0, 47mm, PDAF, teleobiektyw z 2x powiększeniem optycznym
  • 48 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ – aparat ultraszerokokątny
  • 16 MP, f/2.5 – aparat do selfie

vivo X Fold ma zestaw aparatów bardzo zbliżony do tego co oferuje fotograficzny flagowiec vivo dostępny w Polsce – x80 Pro. Jedynie główna matryca i jasność jej obiektywu, oraz aparat do selfie się różnią. To ciekawe, bo w przypadku Samsunga zestaw aparatów z flagowca foto, czyli S22 Ultra i składanego Galaxy Z Fold 4 wyraźnie się różnią na korzyść tego pierwszego. U vivo te różnice są o wiele mniejsze. Dla odmiany vivo iQOO 10 Pro ma gimbal w głównym aparacie, a nie jak vivo X80 pro w aparacie z teleobiektywem i 2x powiększeniem optycznym. To praktyczniejsze rozwiązanie.

Nie miałem czasu na pełen test foto, ale zdjęcia można obejrzeć w galerii. To na co zwróciłem uwagę, że oba modele vivo podobnie jak x80 Pro mają najlepszy tryb nocny ze wszystkich smartfonów jakie miałem okazję testować. Oferowane efekty są na bardzo dobrym poziomie.

Przykładowe zdjęcia vivo iQOO 10 Pro:

Przykładowe zdjęcia vivo X Fold:

Bateria i ładowanie

vivo iQOO 10 Pro ma baterię pojemności 4700 mAh i szalenie mocne ładowanie 200W, które ma ładować telefon od 0 do pełna w 10 minut.

vivo X Fold ma trochę mniejszą baterię 4600 mAh (wciąż o 200 mAh większa niż Galaxy Z Fold 4) i ładowanie 66W, ale co ciekawe ładowarka vivo X Fold ma dwa wyjścia i można nią ładować jeszcze jedno urządzenie jednocześnie z telefonem.

Niestety nie miałem okazji sprawdzić jak działa ładowanie w praktyce – nie zdążyłem rozładować baterii w obu smartfonach w trakcie krótkiego czasu jaki miałem na poznanie tych urządzeń.

Podsumowanie

To co vivo oferuje na rynku chińskim jest bardzo interesujące i jako użytkownik smartfonów życzyłbym sobie bardzo, aby te smartfony weszły na rynek europejski. Mocna konkurencja wszystkim dobrze zrobi. Ładowanie 200W, mniej widoczne zagięcie ekranu, doskonały tryb nocny - to cechy, z których nawet taki mocny gracz jak Samsung mógłby czerpać inspirację.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: