Vodafone postawił sieć 5G na Raspberry Pi

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Vodafone postawił sieć 5G na Raspberry Pi

Vodafone zaprezentował prototyp sieci 5G zbudowany na komputerze Raspberry Pi.

To pomysł, który może w przyszłości umożliwić małym firmom i gospodarstwom domowym rozszerzenie zasięgu zwykłej publicznej sieci 5G i lub posiadanie własnej, niedrogiej i przenośnej prywatnej sieci piątej generacji.

Mobilne sieci prywatne (MPN)  to usługa dla firm zapewniająca im odrębny i bezpieczny zasięg mobilny. Do tej pory sieci MPN miały być używane głównie przez największe firmy – fabryki, magazyny itp.

Vodafone szuka teraz sposobów na poszerzenie oferty na właścicieli mikro i małych firm, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wejścia. Sieć 5G na Raspberry Pi jest przenośna i nie większa niż domowy router Wi-Fi, co oznacza, że klient może błyskawicznie skonfigurować własną, prywatną sieć w miejscu publicznym, takim jak kawiarnia lub rozszerzyć zasięg sieci publicznej np. w swojej piwnicy.

Nowy system łączy Raspberry Pi 4 z chipsetem do obsługi SDR (Software-defined Radio) firmy Lime Microsystems. SDR może zmienić dowolną platformę obliczeniową w miniaturową stację bazową 5G. Powstały system może być następnie używany jako część dedykowanej sieci prywatnej, rozszerzenie większej MPN lub podłączony do publicznej sieci Vodafone, jak każda inna stacja bazowa. Konstrukcja płytki jest w pełni zgodna ze standardami Open Radio Access Network (RAN), co oznacza, że może być używana z dowolną maszyną obliczeniową zdolną do uruchamiania oprogramowania kompatybilnego z Open RAN.

Koncepcja (to na razie jest prototyp) została opracowana w nowym europejskim centrum badawczo-rozwojowym Vodafone w Maladze.

Vodafone pokaże sieć 5G na Raspberry Pi na MWC w Barcelonie.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: