watchOS 11 - wiele nowości, ale do Garmina jeszcze daleko

Newsy
Opinie: 0
watchOS 11 - wiele nowości, ale do Garmina jeszcze daleko

Apple zaprezentował wczoraj nowy system dla swoich zegarków - watchOS 11.

watchOS 11 w wersji beta dla deweloperów jest dostępny dla uczestników Apple Developer Program od wczoraj. Ogólnodostępna wersja beta zostanie udostępniona użytkownikom watchOS w ciągu miesiąca na stronie beta.apple.com. System watchOS 11 zostanie udostępniony jesienią jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania dla zegarków Apple Watch Series 6 lub nowszych sparowanych z iPhonem Xs lub nowszym z systemem iOS 18. Nie wszystkie funkcje są dostępne we wszystkich regionach, językach lub na wszystkich urządzeniach.

Apple Watch pozwala użytkownikom wykonać podczas snu pomiary tętna, częstości oddechów, temperatury nadgarstka, długości snu i natlenienie krwi. Dzięki nowej aplikacji Vitals w watchOS 11 można szybko sprawdzić najważniejsze wskaźniki zdrowotne i uzyskać bardziej kompleksowe informacje o swoim zdrowiu. Apple Watch analizuje te dane, więc użytkownicy mogą teraz codziennie sprawdzać stan swojego zdrowia i jednym rzutem oka przejrzeć kluczowe wskaźniki, od razu widząc, który z nich przekroczył typowy dla użytkownika zakres. Kiedy wartości co najmniej dwóch wskaźników wykroczą poza typowy dla siebie zakres, wysłane zostanie powiadomienie objaśniające, jak różne czynniki takie jak zmiana wysokości n.p.m., spożycie alkoholu czy choroba, mogą wpłynąć na wahania tych wskaźników.

Po zarejestrowaniu ciąży w aplikacji Zdrowie na iPhonie lub iPadzie aplikacja Śledzenie cyklu na Apple Watch będzie pokazywać wiek ciążowy, a także umożliwi zapisywanie objawów często występujących w czasie ciąży. Zostanie też wysłana prośba o przejrzenie takich parametrów jak próg powiadamiania o wysokim tętnie, gdyż w czasie ciąży zwykle jest ono wyższe.

Ponieważ okres przed- i pociążowy sprzyja rozwojowi takich chorób jak depresja, w aplikacji Zdrowie na iPhonie lub iPadzie kobiety w ciąży mogą wybrać, czy chcą co miesiąc otrzymywać przypomnienie o wykonaniu oceny zdrowia psychicznego. Funkcja Stabilność chodu, dla której pomiary wykonywane są na iPhonie, może również z większym wyprzedzeniem informować o ewentualnym upadku kobiety w trzecim trymestrze ciąży, kiedy to ryzyko utraty stabilności zwykle wzrasta.

watchOS 11 wprowadza informacje o obciążeniu treningowym, dając użytkownikom nową metodę precyzyjnego określania, w jaki sposób intensywność i długość treningów wpływają w określonym czasie na organizm. Dzięki informacji o obciążeniu treningowym użytkownicy mogą dowiedzieć się, jak duży wysiłek ich organizm wkłada w treningi z ostatnich siedmiu dni w porównaniu do ostatnich 28 dni.

Aby zmierzyć intensywność treningu, po każdej sesji dostępna będzie nowa ocena wysiłku pozwalająca na zarejestrowanie trudności aktywności w skali od 1 do 10. Przy popularnych treningach kardio stosowany będzie innowacyjny algorytm automatycznie wyznaczający ocenę wysiłku na podstawie zestawionych informacji, takich jak wiek, wzrost i waga oraz danych treningowych, takich jak pomiary GPS, tętno i wysokość n.p.m. Użytkownicy mogą również ręcznie modyfikować szacowaną ocenę, by uwzględnić inne czynniki, takie jak stres czy ból. Przy treningach bez automatycznego szacowania wysiłku, takich jak treningi siłowe, ocenę można nadal wprowadzić samodzielnie po zakończeniu aktywności.

Użytkownicy, którzy planują dzień regeneracyjny w swoim planie treningowym, doznali kontuzji lub zwyczajnie potrzebują przerwy, mogą teraz wstrzymać swoje pierścienie na jeden dzień, tydzień, miesiąc bądź dłużej, bez wpływu na nagradzane serie. Co więcej, można teraz dostosować cele pierścieni aktywności do dnia tygodnia tak, żeby pierścienie zapewniały odpowiednią porcję motywacji w najwłaściwszym momencie.

Dodatkowo aplikacja Fitness pozwala na dostosowanie karty Podsumowanie tak, żeby użytkownik mógł wyświetlić dokładnie to, co go interesuje, w tym nowe parametry dla treningów takich jak bieganie, wędrówki, pływanie czy uważność.

Aktualizacja systemu wprowadza na Apple Watch funkcję Daj znać, aby zapewnić użytkownikom większe poczucie bezpieczeństwa oraz łatwiejszy kontakt ze światem, nawet podczas treningów. Kiedy więc użytkownik wcześnie rano wyrusza na trening biegowy lub późno wieczorem udaje się na siłownię, może bezpośrednio w aplikacji Trening skorzystać z funkcji Daj znać, tak by jego bliscy wiedzieli o rozpoczętej aktywności. Podobnie jak na iPhonie użytkownicy mogą rozpocząć sesję Daj znać w aplikacji Wiadomości.

Na Apple Watch pojawia się również aplikacja Tłumacz, która zapewnia dostęp do tłumaczeń na jeden z 20 obsługiwanych języków – bezpośrednio na nadgarstku. Dzięki nowym inteligentnym rozwiązaniom funkcji Stos inteligentny Apple Watch automatycznie sugeruje widżet tłumacza użytkownikom podróżującym do miejsc, w których używa się innego języka niż ten ustawiony na Apple Watch. Nowa funkcja latynizacji w aplikacji Tłumacz oferuje wymowę dla różnych języków w alfabecie łacińskim.

Gest dwukrotnego stuknięcia można teraz zastosować do przewijania w dowolnej aplikacji – między innymi w Wiadomościach, Kalendarzu czy Pogodzie – jeszcze bardziej ułatwiając obsługę Apple Watch jedną ręką.

W aplikacji Trening rejestrację dystansu za pomocą udoskonalonego pozycjonowania GPS obsługuje jeszcze więcej rodzajów treningów, w tym m.in. piłka nożna, futbol amerykański i australijski, hokej w plenerze, lacrosse, narciarstwo zjazdowe, biegi na nartach, snowboard, golf czy wioślarstwo w plenerze. Użytkownicy mogą też wyświetlać na mapie pokonane trasy dla większej liczby różnych treningów.

Trening własny można teraz wykorzystać do zaprogramowania treningu interwałowego podczas pływania w basenie. Aktywność może składać się z serii intensywnych i regeneracyjnych, a sygnał haptyczny podpowie użytkownikowi, kiedy przejść do kolejnego interwału. W każdym treningu własnym nowy widok treningu Następne wyświetla niewykonaną jeszcze część bieżącego interwału oraz podsumowanie kolejnego.

Funkcja Enhanced ticketing uzupełnia informacje przekazywane użytkownikom na biletach w aplikacji Portfel, podając na przykład godzinę otwarcia sali lub rozpoczęcia wydarzenia. Już na miejscu na urządzeniu włączy się funkcja Wydarzenie na żywo, wyświetlając numery siedzeń i inne ważne informacje na górze stosu inteligentnego.

Dzięki funkcji Tap to Cash użytkownicy będą mogli przesłać lub odebrać środki Apple Cash, zbliżając Apple Watch do innego Apple Watch lub iPhone’a.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: