Według UKE, tylko 64% Polaków ma telefon komórkowy

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 12
Opinie: 12

W grudniu 2006 roku na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Centrum Badań Marketingowych INDICATOR przeprowadziło badanie ankietowe, którego głównym celem było poznanie opinii o funkcjonowaniu rynku usług telekomunikacyjnych oraz zebranie informacji o preferencjach konsumentów w zakresie usług w sieci stacjonarnej, ruchomej, usług dostępu do sieci Internet oraz usług odbioru programów telewizyjnych.

Badanie przeprowadzono na 1616 osobowej próbie wylosowanej z populacji ludności Polski w wieku 15 lat i powyżej. Reprezentatywny dobór próby pozwala na przełożenie wyników otrzymanych w badaniu na całą populację Polski.

Na podstawie tego badania w styczniowym numerze Biuletynu Informacyjnego UKE opublikowane zostały najważniejsze i najciekawsze wyniki tego badania, odzwierciedlającego preferencje użytkowników końcowych na rynku telekomunikacyjnym w Polsce. Informacje te zostały zestawione z wynikami analogicznego badania przeprowadzonego w październiku 2005 roku przez firmę BSR IBROP.

Poniżej został przedstawiony skrót wyników badania opinii konsumentów zrealizowanego w 2006 roku.

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI

Rynek telefonii stacjonarnej:

 • Wyniki badania wskazują na wysoki stopień nasycenia usługami telekomunikacyjnymi. Telefon, niezależnie od wykorzystywanej w tym celu technologii, posiada zdecydowana większość badanych (90%).

 • Telefon stacjonarny posiada 66% respondentów.

 • Polacy najczęściej wykorzystują telefon domowy w kontaktach lokalnych. Połączenia te codziennie wykonuje przeszło połowa badanych (51%). Fakt ten świadczy wyraźnie, że Polacy przestali traktować rozmowy telefoniczne jako luksus, postrzegając je jako naturalną formę komunikacji.

 • Telefon stacjonarny najczęściej wykorzystywany jest do połączeń głosowych. Połączenia z Internetem (dial-up) wykonywane są sporadycznie.

 • Najwyższy poziom niezadowolenia z operatorów telefonii stacjonarnej nadal powodują składniki cenowe ofert.

 • Pierwszą pozycję na rynku telefonii stacjonarnej zajmuje Telekomunikacja Polska S.A., z usług której korzysta 90% użytkowników telefonów stacjonarnych. Jest ona także najlepiej rozpoznawaną marką wśród operatorów telefonicznych. Spontanicznie wymienia ją prawie każdy badany (97%).

 • Kolejne pozycje pod względem rozpoznawalności marki zajmują trzej główni konkurenci Telekomunikacji: Tele2, Netia i Dialog. Marki te są często wymieniane przez respondentów, a znajomość wspomaganą rejestrują na poziomie powyżej 80% (Tele2), 60% (Netia) czy 45% (Dialog).

 • Wyniki sondażu wskazują, że popyt abonentów telefonii stacjonarnej charakteryzuje się elastycznością. Podwyżki cen abonamentu mogą skutecznie wpłynąć na rezygnację z usług operatora.

 • Średnio respondenci płacą rachunki za telefon stacjonarny w wysokości około 100 złotych.

Rynek telefonii ruchomej:

 • Penetracja na rynku telefonii ruchomej jest na podobnym poziomie, jak w przypadku telefonów stacjonarnych. 64% Polaków posiada telefon komórkowy.

 • Znajomość wszystkich trzech operatorów telefonii ruchomej jest na podobnym poziomie, ze znajomością spontaniczną około 80% i wspomaganą przekraczającą 90%.

 • Wiadomości tekstowe wysyłane z telefonów komórkowych nadal są bardzo powszechną formą komunikacji i cieszą się dużą popularnością. SMS-y są wysyłane przez przeszło 90% posiadaczy telefonów komórkowych. Dwukrotnie mniej osób (43%) wysyła wiadomości MMS.

 • Oferta cenowa i rabaty są głównymi kryteriami, branymi pod uwagę przy wyborze operatora telefonii ruchomej.

 • Całkowita średnia miesięczna opłata za korzystanie z telefonu komórkowego jest znacznie wyższa w przypadku osób płacących abonament (91 złotych), niż użytkowników kart pre-paid (49 złotych) czy mix (54 złotych).

Rynek Internetu:

 • Dostępność Internetu jest w Polsce zróżnicowana. Niespełna połowa Polaków korzystała z sieci Internet w ciągu ostatniego miesiąca (45%), z czego najwięcej osób łączyło się z siecią we własnym domu lub w pracy.

 • Większość respondentów, korzystających z dostępu do Internetu w domu, korzysta ze stałego łącza: Neostrady (40%), lub operatorów telewizji kablowej (18%). Postęp technologiczny nie przełożył się jeszcze na prędkość połączenia: wśród posiadaczy stałego łącza jedynie 13% badanych używa połączenia o prędkości 1 Mb/s lub większej.

 • Na rynku komunikatorów internetowych dwa programy są zdecydowanie częściej wykorzystywane, niż narzędzia firm konkurencyjnych. W rozmowach tekstowych jest to Gadu-Gadu (85%), a w głosowych: Skype (89%).

Rynek telewizyjny:

 • Większość respondentów korzysta tylko z tradycyjnej telewizji analogowej przez odbiór naziemny (53%), w co trzecim domu podłączona jest telewizja kablowa (33%), a co piąty badany ma u siebie telewizję satelitarną (20%).

 • W niewielu domach korzysta się z telewizji cyfrowej (11%), część respondentów jest jednak zainteresowana ofertą operatorów telewizji cyfrowej.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  adr pisze: 2007-01-26 09:15
  telefon stacjonarny jest zbedny zwlaszcza gdy jest on w Telekompromitacji Polskiej:)
  0
 • Users Avatars Mini
  kamil pisze: 2007-01-26 09:39
  szkoda, ze nie ma daych ilu korzysta z VoIP
  0
 • Users Avatars Mini
  fafalel pisze: 2007-01-26 09:59
  O VoIP bylo juz ostatnio. Nieliczni znaja te technologie. Mysle ze okolo 1 procenta spoleczenstwa moze korzysta z tego. A szkoda, bo jest to podobno oszczedne wyjscie. Mowie "podobno", bo sam zaliczam się do tej grupy 99%...
  0
 • Users Avatars Mini
  wlo pisze: 2007-01-26 10:11
  adr - ja się nie pozbędę. Nawet jeśli jest w Tepsie ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  adam555 pisze: 2007-01-26 11:10
  Wywalić te telefony stacjonarne, niech żyją komórki :) (no chyba że ktoś ma neta przez dial up ;) ale powiedzcie czy nie jest to złodziejstwo jeśli chodzi o abonament w TP? Za co tak naprawde się płaci??
  0
 • Users Avatars Mini
  rupert pisze: 2007-01-26 12:13
  piszą że ere wyprzedziła orange no i co stego jak i tak mają lipne promocje
  0
 • Users Avatars Mini
  dt pisze: 2007-01-26 12:37
  orange na pierwszym? Skoro decyduje cena aparatu to powinni byc na koncu :p
  0
 • Users Avatars Mini
  przemko-1 pisze: 2007-01-26 21:07
  domowy telefon?co to takiego?od 7lat nie mam i dobrze mi z tym, a ile satysfakcji dal mi kopniak TPsy w d... . a tym 34% mowie "poganie wstydzcie sie!!!" :)
  0
 • Users Avatars Mini
  przemko-1 pisze: 2007-01-26 21:13
  jak sie ma startówki z terminem ważnosci 1rok to sie jest liderem.a taktyka jest prosta kupujesz startowke,wydzwaniasz wyrzucasz ale dla orange, w kuble na smieci czy nie to jestes klientem jeszcze rok:)
  0
 • Users Avatars Mini
  VaLi pisze: 2007-01-27 11:24
  Heh TPSa powoli zaczyna byc wypierana na szczescie wystarczy wejsc na strone ery i zobaczyc ich oferte era domowa tel stacjonarny i 30 PLN miesiecznie abonament w tym 60 min gratis + telefon a telekomuna hehe 42 PLN miesiecznie za to ze jestesmy dumnymi posiadaczami telefonu domowego no naprawde konkurencja ze hoho w tym momecie ludzi trzyma tylko Neo i umowu nic wiecej albo tps'a zmini podejscie do szarego klienta albo zniknie w przeciagu kilku lat....Osobiscie zycze im tego :PPPP
  0
 • Users Avatars Mini
  wlo pisze: 2007-01-27 12:17
  VaLi - no kurczę, zastanawia mnie, że ludzie są tak głupi, że ciągle Tespa nie splajtowała (co więcej, ma się coraz lepiej) a kiedy się mówi o Erze domowej to ludzie nie wiedzą o co chodzi?
  0
 • Users Avatars Mini
  vincenzo pisze: 2007-01-28 19:45
  sam sobie odpowiedziales - ludzie durni sa i tyle - tak samo jak ze znajomoscia voip. Wielu takze utrzymuje abo w TPSA bo szkoda im numeru ktory maja czesto od kilkudziesieciu lat... ale mlodsze pokolenia jak widac juz takich sentymentow nie maja i za kilka lat faktycznie TPSA na rynku komunikacji glosowej moze jeszcze wiele stracic
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: