Wirtualna Polska pozyskała inwestora strategicznego - komunikat

Newsy
Żródło: WP, TP Internet
Opinie: 9

Wspólny komunikat Telekomunikacji Polskiej S.A., TP Internet Sp. z o.o., Wirtualnej Polski S.A. oraz Prokom Software S.A. i Prokom Internet S.A.


Wirtualna Polska pozyskała stabilnego inwestora strategicznego

Po sześciu miesiącach negocjacji Wirtualna Polska, drugi w Polsce portal internetowy, pozyskała stabilnego inwestora strategicznego - Telekomunikację Polską S.A.

Z ponad 2 mln zarejestrowanych użytkowników, silną marką oraz cieszącymi się ogromną popularnością serwisami, WP uzyska silne zaplecze technologiczne i kapitałowe Grupy TP. Telekomunikacja Polska, lider w dostarczaniu usług dostępu do Internetu (ISP), otrzyma bezpośredni dostęp do dużej grupy internautów, uzyskując tym samym możliwość lepszego dostosowania swojej oferty do potrzeb tej grupy Klientów. TP Internet umożliwi natomiast kompleksowe wykorzystanie potencjału technologicznego, wnosząc do nowej oferty usługi multimedialne, relacje z partnerami medialnymi oraz usługi certyfikacji. W wyniku tej transakcji powstanie najsilniejsza na polskim rynku firma internetowa.

Największy krajowy operator telekomunikacyjny TP S.A. oraz Prokom Software S.A., największa spółka sektora IT w Polsce, uzgodniły warunki zakupu Wirtualnej Polski przez Grupę Kapitałową TP. Inwestor nabędzie istniejące i nowo wyemitowane akcje Wirtualnej Polski przez spółkę zależną TP Internet. Po zamknięciu transakcji Grupa Kapitałowa TP będzie posiadać 50% plus jedną akcję Wirtualnej Polski, natomiast pozostali trzej akcjonariusze - Centrum Nowych Technologii, Grupa Prokom oraz Transcontinental Fund - 50% minus jedną akcję. Zamknięcie transakcji nastąpi w momencie rejestracji podwyższenia kapitału akcyjnego WP.

Zgodnie z podpisaną umową, GK TP uzyska kontrolę nad Zarządem i Radą Nadzorczą Wirtualnej Polski. Po czterech latach mechanizm opcji pozwoli GK TP na wykup akcji od pozostałych akcjonariuszy Wirtualnej Polski.

"Cieszymy się, że TP S.A. zostaje inwestorem strategicznym w Wirtualnej Polsce. Liczymy na ścisłą współpracę z zespołem TP Internet. Partnerstwo to jest kolejnym krokiem potwierdzającym wiodącą pozycję Wirtualnej Polski na internetowym rynku informacyjnym i pozwoli nam na rozwinięcie nowych usług"- powiedział Marek Borzestowski, Prezes Zarządu Wirtualnej Polski.

"Włączenie Wirtualnej Polski w strukturę aktywów TP Internet daje możliwość połączenia naszych potencjałów. TP Internet dysponuje odpowiednią technologią, która może wpłynąć na wzbogacenie oferty Wirtualnej Polski" - podkreślił Yann Gontard, Prezes Zarządu TP Internet.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wejścia TP S.A. jako inwestora strategicznego do Wirtualnej Polski. Zaangażowanie Prokomu w rozwój rynku internetowego w Polsce rozpatrujemy w perspektywie długoterminowej. Przystąpienie największej spółki telekomunikacyjnej do Wirtualnej Polski zapewni portalowi możliwość stabilnego rozwoju. Wynika to z wielu synergii jakie daje jednoczesny udział w tym przedsięwzięciu największego polskiego operatora telekomunikacyjnego i czołowej firmy informatycznej. Fakt ten potwierdzają coraz lepsze wyniki podobnych przedsięwzięć w krajach Europy Zachodniej" - stwierdził Ryszard Krauze, Prezes Zarządu Prokom Software SA.

"Sojusz pomiędzy Wirtualną Polską a GK TP S.A. jest uzasadniony względami strategicznymi i plasuje obie firmy jako wiodące siły w sektorze internetowym w Polsce. Jest ważnym krokiem dla całej Grupy Kapitałowej TP S.A. i potwierdza szczególną rolę w procesie integrowania rynków informacyjnych i telekomunikacyjnych w Polsce. Oferuje obu firmom nowe możliwości poszerzenia bazy odbiorców usług zarówno o klientów TP S.A., jak i Wirtualnej Polski" - powiedział Bertrand Le Guern, Członek Zarządu TP S.A.

"Zakup udziałów w jednym z dwóch najważniejszych polskich portali jest wyrazem naszego dążenia do wzmocnienia pozycji całej Grupy TP jako wiodącego dostawcy kompleksowych usług internetowych. Strategiczny sojusz z Wirtualną Polską umożliwi nam wzbogacenie naszych kompetencji technologicznych o cenne doświadczenia czołowego dostawcy treści w polskim Internecie.- podsumował Marek Józefiak, Prezes Zarządu TP S.A. - Jest
to zarazem kolejny konsekwentny ruch w procesie rozwijania czterech filarów, na których chcemy oprzeć siłę grupy TP: telefonii stacjonarnej, komórkowej, usług transmisji danych i właśnie usług internetowych. Zbudowanie konkurencyjnej oferty w tych czterech obszarach pozwoli nam zrealizować ambicje zostania wiodącym, czyli najchętniej wybieranym przez klientów, operatorem teleinformatycznym w Europie Środkowo-Wschodniej."

J.P. Morgan działał jako wyłączny doradca finansowy GK TP, a ABN Amro jako wyłączny doradca finansowy Wirtualnej Polski.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  eljocik pisze: 2001-10-27 20:09
  Jak zwykle kamyk bryluje "elokfenciom". ;-D Mam nadzieje, ze w zwiazku z wejsciem TPSA poprawi sie przepustowosc WP, bo nieraz byly niezle klopoty np. z poczta.
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-10-27 00:38
  Już pisałem - szkoda, że tak długo! Mam nadzieję, że ta umowa będzie dobra dla WP, cieszę się, że się serwis utrzyma, oby tylko nie zepsuły go machinacje tepsy!
  0
 • Users Avatars Mini
  Jansmen pisze: 2001-10-27 03:28
  no tozobaczymy ile nowych usług będzie płatnych dogadać im się z onetem będzie łatwo bo coś ostatnio chwalili się że wprowadzą więcej usług płatnych jak BB
  0
 • Users Avatars Mini
  bob_gr pisze: 2001-10-27 03:41
  ciagle jeden i ten sam komunikat!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  telefonica pisze: 2001-10-27 15:06
  Jak wcześniej pisałem nie sądze by to dobrze wyszło dla obu stron, a napewno dla WP
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-10-27 15:55
  Mcbrain, napewno zbyt optymistyczne byłoby twierdzić, że zmienią coś na lepsze, ale zobaczymy, może to my jesteśmy zbyt pesymistyczni?
  0
 • Users Avatars Mini
  Giewont pisze: 2001-10-27 16:01
  zmieni sie, pojawia sie serwisy platne, ale to nie dlatego ze to akurat tpsa inwestuje. Popatrzcie na onet, tam jest serwis bb platny, poczytajcie sobie dlaczego jest platny, i jaki to ma zwiazek z przyszloscia (nie serwisu bb oczywiscie) Taka jest tendencja ze pojawia sie jakies oplaty. Portale nie utrzymaja sie z reklam, musza jakos zarobic na swoje utrzymanie, to nie sa instytucje charytatywne. Oczywisie informacje beda bezplatne, nie beda w calosci platne, nie beda to duze pieniadze, ale mysle ze powoli trzeba sie do tego przyzwyczajac. I kolejny raz napisze ze to nie jest OBOWIAZKOWE zeby placic i korzystac, mozna wybrac tam gdzie sie nie placi albo zrezygnowac w ogole
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2001-10-27 19:01
  czy to cos zmieni dla WP zobaczymy
  0
 • Users Avatars Mini
  maniak pisze: 2001-10-30 10:35
  wirtualna i tak juz zeszla na psy !! od miesiaca nie mozna przesylac plikow roznego rodzaju !!! a teraz jeszcze tpsa? moze niedlugo przed wejsciem do wp bedziemy wzucac kase do stacji dyskietek i uiszczac oplate?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: