Dziś Plus GSM poinformował o rozpoczęciu konkursu „Wizjonerzy poszukiwani” - pierwszej w Polsce inicjatywie, której celem jest promowanie i wspieranie osób pasjonujących się technologią GSM. Uczestnicy Konkursu będą mieli szansę zarówno na wygranie cennych nagród, jak i na wprowadzenie własnych pomysłów w życie.
Konkurs Plus GSM „Wizjonerzy Poszukiwani” pod patronatem Ministra Gospodarki, Jacka Piechoty, jest przedsięwzięciem organizowanym przez Plus GSM przy współpracy z firmą IBM Polska. „Celem Konkursu jest wspieranie utalentowanych osób mających oryginalne pomysły na nowatorskie zastosowania technologii GSM” - mówi Krzysztof Nawrocki, członek zarządu Plus GSM – “Chcielibyśmy, aby nasza inicjatywa pomogła osobom zdolnym w realizacji marzeń w świecie technologii GSM, a ten konkurs właśnie to umożliwia.”
Od lewej: Robert Krawczyk dyr. ds marketingu i sprzedaży Plus GSM, Krzysztof Nawrocki dyr. ds personalnych Plus GSM, Ryszard Woronowicz rzecznik Plus GSM
Adresatami Konkursu są przede wszystkim specjaliści z branży informatycznej i telekomunikacyjnej oraz studenci kierunków politechnicznych. Do udziału zaproszone są również wszystkie inne osoby zainteresowane badaniem i wykorzystywaniem możliwości jakie oferuje rozwój telefonii komórkowej.
Uczestnicy mają czas do dnia 15 grudnia 2002 roku na wypełnienie i przesłanie zgłoszeń konkursowych. Niezbędne dokumenty aplikacyjne można pobrać ze strony internetowej www.plusgsm.pl/wizjonerzy. Do następnego etapu zostaną zakwalifikowane prace najwyżej ocenione przez Jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele firm Plus GSM i IBM Polska. W okresie następnych miesięcy do marca przyszłego roku finaliści będą dopracowywać swoje
pomysły, korzystając ze wsparcia merytorycznego oraz zaplecza technologicznego firm Plus GSM i IBM Polska. „IBM Polska bardzo aktywnie angażuje się w edukację informatyczną i promuje informatyzację. Na całym świecie firma wspiera studentów, użytkowników nowych technologii, organizacje branżowe i instytucje edukacyjne. Koncepcja Konkursu jest więc spójna z polityką firmy IBM, która zawsze stawiała na wspieranie innowacyjności.” – mówi Grzegorz
Tomasiak, Dyrektor Generalny IBM Polska – „Poparcie dla inicjatyw takich jak Konkurs Plus GSM „Wizjonerzy poszukiwani” to przykład na to jak powinno się promować ludzi posiadających wizje”.
Zadanie konkursowe
Czego dotyczy konkurs?
Zadaniem uczestnika konkursu Plus GSM "Wizjonerzy Poszukiwani" jest wymyślenie nowego zastosowania technologii GSM oraz określenie, w jaki sposób jego pomysł może być zrealizowany. Nie ograniczamy obszarów i dziedzin życia, jakich mogą dotyczyć pomysły - stawiamy na kreatywność i umiejętności autorów. Zgłoszone pomysły mogą wiązać się z zastosowaniem technologii GSM w życiu prywatnym i zawodowym, a także wykraczać poza powszechne wyobrażenia na temat technologii GSM i możliwości, jakie ona oferuje. Najważniejszym jest, żeby pomysł był autorski oraz nowatorski, tzn. zdecydowanie różnił się od istniejących produktów, usług i rozwiązań.
Co należy zrobić?
Pomysł na nowatorskie zastosowanie technologii GSM należy opisać zgodnie ze wskazówkami i wymogami określonymi w Formularzu Zgłoszeniowym (patrz szczegóły także w części "Wyślij swoje zgłoszenie"). Jednym z kluczowych elementów opisu jest plan realizacji określający wyobrażenie autora, jak jego koncepcja może zostać wdrożona. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić Formularz Zgłoszeniowy (zgodnie z wymogami i instrukcjami), podpisać go i wysłać listem poleconym na adres Organizatora konkursu. Przed wysłaniem należy zapoznać się z treścią Regulaminu konkursu.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Uczestnikiem konkursu może być każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat, na stałe mieszka w Polsce i jest obywatelem polskim. W konkursie bierze udział osoba, która prześle w terminie do 15 grudnia 2002 roku poprawnie wypełniony Formularz Zgłoszeniowy (patrz szczegóły w części "Wyślij swoje zgłoszenie") i własnoręcznym podpisem wyrazi zgodę na udział w konkursie na zasadach określonych jego Regulaminem. Nie jest dopuszczalne zgłoszenie się do konkursu grup składających się z kilku Uczestników.
Ocena zgłoszeń konkursowych
Kto i jak ocenia zgłoszenia?
Zgłoszenia podlegają ocenie Jury konkursu składającego się z 8 osób - przedstawicieli Organizatora oraz Partnera konkursu. Każde ze zgłoszeń oceniane jest przez Jury w trzech kategoriach: kreatywności (40% wagi ogólnej oceny), wartości biznesowej i użyteczności pomysłu (po 30% wagi ogólnej oceny). W ramach wszystkich kategorii każdy członek Jury przyznaje zgłoszeniu punkty w skali od 0 (najniższa punktacja w danej kategorii) do 10 (najwyższa punktacja w danej kategorii). Końcowa ocena to średnia arytmetyczna punktacji wynikającej z oceny wszystkich Jurorów. W przypadku zgłoszeń, które uzyskały identyczną liczbę punktów, o ich kolejności decyduje głos przewodniczącego Jury.
Szczegółowe kryteria oceny zgłoszeń
W ramach oceny pomysłów w każdym z kryteriów klasyfikacji Jury będzie brało pod uwagę następujące czynniki, zachowując ich procentowy udział określony powyżej:
Kreatywność pomysłu -rozumiana jako innowacyjność w stosunku do obecnych na rynku rozwiązań. Jury odpowie tu na pytanie, na ile - jego zdaniem - pomysł jest nowatorski.
Wartość biznesowa pomysłu - rozumiana jako potencjał wdrożenia. Jury oceni w tym wypadku pomysł w kontekście opłacalności biznesowej jego ewentualnej realizacji.
Użyteczność pomysłu - rozumiana jako adekwatność pomysłu do obecnej bądź przyszłej sytuacji na rynku. Jury oceni tu, jakie byłyby konkretne korzyści dla adresatów rozwiązania w przypadku ewentualnego wdrożenia pomysłu (zarówno w kontekście obecnego zapotrzebowania rynku, jak i przyszłych, potencjalnych potrzeb).
Harmonogram konkursu
ETAP I - NADSYŁANIE ZGŁOSZEŃ: 8 października 2002 - 15 grudnia 2002
W podanym terminie należy przesłać na adres Organizatora listem poleconym (decyduje data stempla pocztowego) kompletne i poprawnie wypełnione Zgłoszenie Konkursowe, wyrażając własnoręcznym podpisem zgodę na uczestnictwo w konkursie na zasadach określonych w jego Regulaminie.
Ocena zgłoszeń.
Po zakończeniu pierwszego etapu, Jury konkursu dokona selekcji i oceny otrzymanych zgłoszeń według kryteriów określonych Regulaminem (więcej informacji także na stronach internetowych w części "Ocena zgłoszeń konkursowych"). Na tej podstawie wybierze do 20 najlepszych, finałowych pomysłów, których autorzy, w drugim etapie konkursu, zostaną poproszeni o dopracowanie i uszczegółowienie proponowanych rozwiązań.
Najpóźniej do 20 stycznia 2003 roku Organizator udostępni na stronie internetowej konkursu listę Uczestników dopuszczonych do udziału w drugim etapie konkursu. Niezależnie, Uczestnicy zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu zostaną poinformowani o decyzji Jury za pomocą listów poleconych.
ETAP II - DOPRACOWANIE FINAŁOWYCH POMYSŁÓW: 1 lutego 2003 - 10 marca 2003
W podanym terminie autorzy wybranych finałowych pomysłów zostaną poproszeni o ich dopracowanie. Tryb oraz zakres dopracowania zostaną ustalone z każdym uczestnikiem indywidualnie. Do dyspozycji finalistów pozostaną eksperci Organizatora i Partnera konkursu, którzy poprowadzą indywidualne konsultacje z uczestnikami oraz zapewnią, w miarę możliwości, stosowną pomoc służącą dopracowaniu pomysłów.
Nadsyłanie dopracowanych pomysłów.
Najpóźniej do 10 marca 2003 roku Uczestnicy drugiego etapu powinni przesłać dopracowane pomysły. Uczestnikom drugiego etapu konkursu, którzy prześlą uszczegółowione opisy pomysłów, zostaną przyznane nagrody zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie.
Ocena dopracowanych pomysłów.
Po 10 marca 2003 roku Jury przystąpi do analizy nadesłanych pomysłów i dokona ich ostatecznej oceny według kryteriów określonych Regulaminem oraz zadecyduje o wyborze zwycięzców i przyznaniu nagród.
Najpóźniej do dnia 31 marca 2003 roku Organizator ogłosi wyniki konkursu i zaprezentuje zwycięskie pomysły.
Nagrody i korzyści
Nagrody dla laureatów Konkursu Plus GSM "Wizjonerzy Poszukiwani":
I MIEJSCE: 50 000 PLN
II MIEJSCE: 30 000 PLN
III MIEJSCE: 10 000 PLN
Laureaci I, II i III miejsca otrzymają także wysokiej klasy notebooki IBM ThinkPad oraz telefony komórkowe w sieci Plus GSM wraz z rocznym abonamentem w wysokości 200 PLN miesięcznie.
Laureaci miejsc od IV do X otrzymają wysokiej klasy organizery elektroniczne oraz telefony komórkowe w sieci Plus GSM.
Ponadto, laureaci miejsc od XI do XX otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1000 PLN.
Wszystkie finałowe pomysły, które zostaną nagrodzone, mogą być dodatkowo przeznaczone do wdrożenia z udziałem ich autorów.
Regulamin konkursu znajduje się tutaj