T-Mobile: wspólna sieć LTE 800 to bardzo zły pomysł

Newsy
Opinie: 21

UKE zamierza organizować kolejne spotkania w sprawie analizy pomysłu na budowę wspólnej sieci LTE 800. T-Mobile jest przeciwny tej idei i na wczorajszej specjalnej konferencji prasowej przedstawił swoje argumenty w tej sprawie. Budowę jednej sieci proponują Polkomtel i P4. Na spotkaniach w UKE mają być przedstawiane dwie główne koncepcje: jedna sieć lub podział Polski na 4 obszary i budowa 4 niezależnych sieci.

T-Mobile twierdzi, że budowa wspólnej sieci, z której mogliby korzystać jednocześnie wszyscy operatorzy rodzi jednak "szereg wątpliwości zarówno natury technicznej, ekonomicznej, jak i prawnej i nie została wprowadzona w żadnym kraju europejskim ani na innych rozwiniętych rynkach telekomunikacyjnych.". T-Mobile dodaje także "Żadna ze znanych nam rozstrzygniętych już aukcji na zasoby częstotliwości z zakresu 800 MHz w Europie nie wiązała się z koniecznością wykonania administracyjnej decyzji w postaci budowy jednej wspólnej sieci dla wszystkich operatorów na terenie kraju. Ewentualne decyzje co do przyszłych modeli współpracy są pozostawiane dysponentom widma - już po rozstrzygnięciu aukcji."

Przedstawiciele operatora potwierdzają, że technicznie da się taką sieć zbudować, ale w praktyce uniemożliwi ona konkurowanie podmiotom na rynku wolnej konkurencji pod względem jakości i ceny. T-Mobile ostrzega, że kolejnym krokiem będzie musiało być ustalenie sztywnych, z góry narzuconych stawek hurtowych, co w przyszłości przyniesie konieczność ustalenia jednakowych stawek dla klienta końcowego. Wspólna sieć to także bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, ze względu na brak redundancji sieci, którą mamy obecnie. Kraj podzielony na cztery obszary to bardzo duże problemy z interferencjami. Sam sprawiedliwy podział również jest nierealny ze względu na obszary bardziej lukratywne (Warszawa, Śląsk).

T-Mobile przestrzega także, że "harmonogram wypracowania wyjątkowo skomplikowanego modelu współpracy operatorskiej w praktyce może zawierać się nie w miesiącach a raczej w latach." To przekreśla plany szybkiego zakończenia aukcji i wdrożenia usług telekomunikacyjnych w oparciu o zasoby pasma 800 MHz.

Sieć postuluje pozostawienie podmiotom pełnej swobody gospodarczej i wolnego wyboru dotyczącego ewentualnej współpracy po rozdysponowaniu zasobów częstotliwości.

Wczorajsze spotkanie poprowadzili Cezary Albrecht, Maciej Rogalski i Milan Zika.

Prezentacja:

Opinie:

Opinie archiwalne (21):

Komentuj

Komentarze / 21

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Obserwator pisze: 2014-03-26 10:03
    TMobile ma rację.
    4
  • Users Avatars Mini
    Git pisze: 2014-03-26 10:07
    Teoretycznie transfery wyższe, w praktyce konkurencja tutaj by zanikła (w tym aspekcie), stawki też byłyby na tym samym poziomie...
    7
  • Users Avatars Mini
    Rafaello pisze: 2014-03-26 10:36
    Dlaczego Plus (Cyfrowy Polsat) jest za wspólną siecią LTE800 - bo na aukcji LTE 800 grupa P. Solorza ma najmniej do zyskania. Na 1800 MHz mieli długo monopol i go nie wykorzystali. Dla klientów lepiej jak nie będzie wspólnej sieci !
    0
  • Users Avatars Mini
    cpp pisze: 2014-03-26 10:49
    Jak to nie wykorzystali? Mają największe zyski wśród operatorów wiec chyba nie jest źle. Tu zysk się liczy a nie profity dla klienta...
    0
  • Users Avatars Mini
    toczek pisze: 2014-03-26 11:53
    Wolny rynek i konkurencja nie są idealnym rozwiązaniem, ale jeden właściciel i centralne zarządzanie już przerabialiśmy z wielką klapą na końcu. Kto jest zainteresowany wspólnotą, ten kto liczy na wpływy personalne i ograniczenie konkurencji. Gdzie jest idea przyświecająca UKE od wielu lat dbałości o zdrową konkurencję na rynku telekomunikacyjnym i zapobieganie zapędom monopolistycznym ?
    0
  • Users Avatars Mini
    kom pisze: 2014-03-26 12:36
    @Rafaello T-Mobile i Play mają od ponad roku częstotliwości LTE 1800? Dlaczego tego nie wykorzystali. T-Mobile nie uruchomił nawet jednego nadajnika LTE, tylko je marnotrawi.
    -6
  • Users Avatars Mini
    Monk pisze: 2014-03-26 13:22
    Bardzo ładnie wszystko przedstawione, ale *kom, częstotliwości T-M używa obecnie Orange, a T-M rozbudowuje własną sieć na LTE i odda dopiero, jak będzie zadowolony z jej jakości, Play startuje z LTE w poszczególnych miejscach. Plus obecnie ma ogromny monopol na LTE, ale tylko na 1800 MHz, czemu Plus wcześniej nie chciał połączenia wszystkich? Sam miał monopol i nachapał się, teraz wie, że jak Networks rozwinie 800 MHz, połączy z tym co ma na 1800 MHz, to będzie miał nie lada konkurencje i będzie musiał obniżać ceny (konkurencja) a gdy będzie obniżał ceny, to kredyty tak szybko nie będą się spłacały, będzie musiał gdzie indziej podnosić, lub nie obniży cen i straci klientów. Takie szybkie przemyślenia.
    4
  • Users Avatars Mini
    Rafaello pisze: 2014-03-26 13:23
    T-mobile ich nie marnotrawi, z tego co mówili to chcą wystartować już z określonym ok. 50% zasięgiem, Plus miał inną politykę, stawiał z początku po 2-3 btsy na miasto i reklamował LTE:), a po za tym część pasma odsprzedał już Orange. Z kolei Play działa z dość dużym rozmachem i włącza po kolei, ale sukcesywnie nowe miejscowości, choć też miał uruchomić swoje lte z dnia na dzień.
    2
  • Users Avatars Mini
    ranek pisze: 2014-03-26 13:24
    Zalety wspołnej sieci: * dostarczenie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu dla całego terytorium Polski, * taka sama możliwa jakość usługi dla wszystkich Polaków – operatorzy konkurowaliby więc na oferty, a nie na ilość posiadanego pasma, * niskie koszty budowy – zamiast kilku sieci liczących po kilka tysięcy nadajników – jedna sieć, a więc również ochrona środowiska i krajobrazu, * niskie koszty utrzymania – każdy z operatorów utrzymuje wspólną sieć tylko w niewielkiej części, * a rezultatem wszystkich powyższych punktów byłyby niższe ceny dla klientów.
    0
  • Users Avatars Mini
    ranek pisze: 2014-03-26 13:26
    Dodatkowo Plus i Cyfrowy Polsat pokazali właśnie LTE-Advanced http://cyfrowypolsatnews.pl/news.php?readmore=3315
    -2
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2014-03-26 15:08
    T-m mobile ma rację, ta racja wygląda tak: Dajcie częstotliwości T-m i oni będą robili co chcieli.
    -1
  • Users Avatars Mini
    pabloki pisze: 2014-03-26 15:51
    czy ktoś wytłumaczy mi co to podział kraju na 4 częsci i budowa 4 sieci? czyli że każda z sieci bedzie miała 1/4 kraju i tylko na tym rejonie bedzie możn korzystać? Jeśli tak to było by to chore. Wspólna siec wszystkich - od razu odpada bo różnice w działalności operatorów .
    -1
  • Users Avatars Mini
    niko pisze: 2014-03-26 17:41
    @ pabloki, choć o budowę przez 1 operatora zasiegu na 1/4 kraju. Natomiast korzystać możesz w całym kraju, odpowiedzialność za sieć w kraju ponoszą wszyscy operatorzy jednakową, lub spółka przez nich powołana. Dzięki budowie wspólnej sieci, kraj będzie dużo lepiej pokryty, a operatorzy będą walczyć tylko na oferty.
    0
  • Users Avatars Mini
    niko pisze: 2014-03-26 17:42
    A to a propos T-Mobile http://www.wykop.pl/link/1923360/t-mobile-odpowiada-niezadowolonemu-klientowi-z-wykopu-ten-idzie-w-zaparte/ heh
    0
  • Users Avatars Mini
    Obiektywny pisze: 2014-03-26 19:36
    @niko - następny bezmyślny wpis. Ty wiesz na czym biznes polega? Zapewne jesteś w Play, płacisz 10zł miesięcznie na kartę i chciałbyś pokrycie całej Polski w LTE, bo dzięki temu, że jesteś w Play za 10zł chciałbyś aby w Playu mieć dostęp do Play Itd itp. TMobile ma rację. Kto będzie tym zarządzał? Co w ogóle P4 robi na zebraniu jak są najmniejszą siecią? I co w ogóle odpierdziela Plus za szopkę? Najpierw są monopolistami rynku, a potem chcą wspólnej sieci na LTE po 800? A co z 1800LTE ? Nadal będą monopolistami. Solorz niech się w końcu zamknie w tym biurze i zacznie siedzieć cicho oraz nie przeszkadzać. Przez jego skomlenia się tylko przetarg odsuwa w czasie.
    0
  • Users Avatars Mini
    Obiektywny pisze: 2014-03-26 19:37
    @niko - następny bezmyślny wpis. Ty wiesz na czym biznes polega? Zapewne jesteś w Play, płacisz 10zł miesięcznie na kartę i chciałbyś pokrycie całej Polski w LTE, bo dzięki temu, że jesteś w Play za 10zł chciałbyś aby w Playu mieć dostęp do LTE w całej Polsce. - tak miało być
    0
  • Users Avatars Mini
    mni pisze: 2014-03-26 23:48
    taa...lte i inne szmery a dzisiaj od ok 21-23:30 padła cała sieć w t-mobile w powiecie opoczyńskim. jeziesz przez te dziury i nie masz przez 2 godziny dostepu do sieci. żeb yjesze przełączyli na roaming wspolny z orange (networks). ale gdzież tam. ot t-mobile.
    -1
  • Users Avatars Mini
    Git pisze: 2014-03-27 09:07
    ~niko, a jaka będzie pojemność i przepustowość takiej sieci, z każdego nadajnika trzeba by udostępnić internet do klientów wszystkich 4 operatorów. Inna kwestia to podział na regiony, świetne rozwiązanie, ale przecież są olbrzymie dysproporcje pomiędzy zaludnieniem wschodniej części Polski a np. południowo-zachodniej. Takich kwestii można mnożyć, byłby to mega eksperyment na kluczowych dla rynku częstotliwościach.
    2
  • Users Avatars Mini
    st. pisze: 2014-03-28 16:11
    do mni - lol godziny szczytu :) może przepinali klastry byś miał lepiej na tej swojej wiosce ? kiedyś to muszą robić !!
    0
  • Users Avatars Mini
    mni pisze: 2014-03-28 16:42
    @st.: człeku a kto przepina i konfig stacje o 20-ej?! po prostu mieli pad sieci. te same nadajniki dla t-mobile, orange i play nie wyrabiają. jak przejeżdżałem przez te wioski w opoczynskiem to pewnie było o 20 nr z innych klastrów za dużo i stąd pad. to ładnie świadczy o rezerwacji pasma dla własnych klientów w tym rejonie. w każdym bądź razie t-mobile przesłała mi dzisiaj przeprosiny i w nagrodę 200min do wykorzystania w nowym cyklu rozliczeniowym. czyli pad był nieplanowany.
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzegorz Szewczak pisze: 2014-04-01 16:08
    Akurat modernizacja sieci często "aby nie była uciążliwa dla klientów" odbywa się w godzinach wieczornych/nocnych. Jak stacja jest wyłączona, sąsiednia powinna przejąć ruch, ale nie zawsze się udaje. Jeszcze potem dochodzi integracja sprzętu i zasobów sieciowych, czynnik ludzki, złośliwość rzeczy martwych itd. Mimo wszystko gest TM miły. Jak się "poprosi" to można dostać, ale komu się chce...
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: