UKE zamierza organizować kolejne spotkania w sprawie analizy pomysłu na budowę wspólnej sieci LTE 800. T-Mobile jest przeciwny tej idei i na wczorajszej specjalnej konferencji prasowej przedstawił swoje argumenty w tej sprawie. Budowę jednej sieci proponują Polkomtel i P4. Na spotkaniach w UKE mają być przedstawiane dwie główne koncepcje: jedna sieć lub podział Polski na 4 obszary i budowa 4 niezależnych sieci.
T-Mobile twierdzi, że budowa wspólnej sieci, z której mogliby korzystać jednocześnie wszyscy operatorzy rodzi jednak "szereg wątpliwości zarówno natury technicznej, ekonomicznej, jak i prawnej i nie została wprowadzona w żadnym kraju europejskim ani na innych rozwiniętych rynkach telekomunikacyjnych.". T-Mobile dodaje także "Żadna ze znanych nam rozstrzygniętych już aukcji na zasoby częstotliwości z zakresu 800 MHz w Europie nie wiązała się z koniecznością wykonania administracyjnej decyzji w postaci budowy jednej wspólnej sieci dla wszystkich operatorów na terenie kraju. Ewentualne decyzje co do przyszłych modeli współpracy są pozostawiane dysponentom widma - już po rozstrzygnięciu aukcji."
Przedstawiciele operatora potwierdzają, że technicznie da się taką sieć zbudować, ale w praktyce uniemożliwi ona konkurowanie podmiotom na rynku wolnej konkurencji pod względem jakości i ceny. T-Mobile ostrzega, że kolejnym krokiem będzie musiało być ustalenie sztywnych, z góry narzuconych stawek hurtowych, co w przyszłości przyniesie konieczność ustalenia jednakowych stawek dla klienta końcowego. Wspólna sieć to także bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, ze względu na brak redundancji sieci, którą mamy obecnie. Kraj podzielony na cztery obszary to bardzo duże problemy z interferencjami. Sam sprawiedliwy podział również jest nierealny ze względu na obszary bardziej lukratywne (Warszawa, Śląsk).
T-Mobile przestrzega także, że "harmonogram wypracowania wyjątkowo skomplikowanego modelu współpracy operatorskiej w praktyce może zawierać się nie w miesiącach a raczej w latach." To przekreśla plany szybkiego zakończenia aukcji i wdrożenia usług telekomunikacyjnych w oparciu o zasoby pasma 800 MHz.
Sieć postuluje pozostawienie podmiotom pełnej swobody gospodarczej i wolnego wyboru dotyczącego ewentualnej współpracy po rozdysponowaniu zasobów częstotliwości.
Wczorajsze spotkanie poprowadzili Cezary Albrecht, Maciej Rogalski i Milan Zika.
Prezentacja: