Wyłudzenie kredytu na PESEL? Klienci Orange mogą się uchronić przed takimi numerami

Akcje partnerskie | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Wyłudzenie kredytu na PESEL? Klienci Orange mogą się uchronić przed takimi numerami

Kradzież danych osobowych to dziś poważny obszar przestępczości. Nie dzieje się tak bez powodu. Zdobyte w ten sposób informacje przestępcy mogą potem wykorzystać do wyłudzania kredytu, podpisania umowy na telefon, kupienia drogiego sprzętu na raty czy założenia firmy na cudze dane.

„Kredyt na PESEL staje się coraz bardziej popularnym narzędziem służącym do szybkiego finansowania aktualnych, pilnych potrzeb. Chociaż w przeważającej części, takie rozwiązanie oferują nie banki, lecz firmy pożyczkowe, a nawet osoby prywatne, kredyt na PESEL wciąż cieszy się rosnącą popularnością” – można przeczytać w jednym z serwisów internetowych, który przedstawia ranking tego typu pożyczkodawców. 

Niestety ta popularność cieszy mniej osoby, które pewnego dnia dowiadują się, że muszą spłacić pożyczkę, której nie zaciągnęły, bo ktoś posłużył się ich danymi. Z najnowszego „Raportu o dokumentach infoDOK” za I kwartał tego roku przygotowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2020 r. sięgnęła 62,1 mln zł! Statystycznie (włącznie z weekendami) pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowywano 15 prób wyłudzeń dziennie! Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 682 tys. zł!

Każdy wie, że niedobrze jest, gdy nasz dowód osobisty zostanie skradziony i należy to zgłosić na policję i dokument zastrzec. Trochę inaczej jest w przypadku numeru PESEL i często zbyt łatwo podajemy go np. przez telefon, nawet w miejscach publicznych. Tymczasem ten jedenastocyfrowy numer, którego liczby określają datę urodzenia, numer porządkowy, płeć oraz liczbę kontrolną zawiera wiele ważnych informacji. Po tym numerze można odczytać wiele danych personalnych osoby, które też mogą wykorzystać przestępcy.

W dzisiejszych czasach należy też pamiętać, że nawet gdy nie damy ukraść nikomu swego dowodu osobistego czy nie będziemy lekkomyślnie dzielić się swym PESELEM, to nie oznacza wcale, że zupełnie nic nam nie grozi. W mediach bowiem coraz częściej pojawiają się informacje, że hakerzy włamali się do bazy danych jakiejś firmy, szpitala czy urzędu. Ostatnio do takiego wycieku doszło na Politechnice Warszawskiej. W internecie pojawiły się dane z bazy Ośrodka Kształcenia na Odległość (OKNO). Co gorsza, były to bardzo szczegółowe informacje – łącznie z numerami dowodów osobistych i PESEL, adresami i numerami telefonów.

Nie znaczy to jednak, że przed takimi sytuacjami nie możemy się zabezpieczyć. Taką możliwość zaproponował ostatnio Orange Polska, który we współpracy z Krajowym Rejestrem Długów BIG S.A zaoferował swoim abonentom usługę Zabezpiecz PESEL.

Co przy tym ważne, jest ona prosta w działaniu i skuteczna. Użytkownik usługi otrzyma bowiem natychmiast powiadomienie, gdy ktoś będzie próbował użyć jego numeru PESEL np. do nabycia drogiego smartfonu na raty. I będzie mógł zareagować.

Jak to możliwe? To dlatego, że bank, firma pożyczkowa i wiele innych instytucji, zanim podpiszą umowę z nowym klientem, weryfikują, czy nie jest on notowany w Krajowym Rejestrze Długów BIG S.A., jako osoba zadłużona. Aby nas zweryfikować muszą jednak najpierw uzyskać naszą pisemną zgodę. Jeśli więc dostaniemy SMS-a oraz wiadomość e-mail, że właśnie sprawdza nas np. bank, a my w nim nie składaliśmy wniosku o kredyt, to znak, że możemy mieć do czynienia z próbą wyłudzenia.

Tak więc, aktywując usługę  Zabezpiecz PESEL – klient  Orange jest pewien, że otrzyma natychmiastowe powiadomienie zawsze, gdy wpłynie zapytanie o jego PESEL do Krajowego Rejestru Długów BIG S.A. Takie alerty działają całodobowo, 7 dni w tygodniu.

Usługa daje też możliwość sprawdzenie czy i kto w ciągu ostatniego roku pytał o nasz PESEL w Krajowym Rejestrze Długów BIG S.A. i jaką odpowiedź wówczas otrzymał. Jeśli okaże się na przykład, że o nasze zadłużenie dowiadywała się instytucja, w której nie braliśmy pożyczki, ani nie korzystamy z jej usług, może to oznaczać próbę wyłudzenia.

Na tym jednak nie koniec, bo usługa zapewnia profesjonalne wsparcie w przypadku oszustwa – klient dowie się, gdzie i w jaki sposób jego PESEL został wykorzystany, otrzyma instrukcję postępowania pozwalającą ograniczyć ewentualne skutki wyłudzenia danych.

W ramach usługi można też sprawdzać wiarygodność finansową firm, z którymi współpracujemy – np. dewelopera czy biura podróży. Jeśli ich kondycja finansowa byłaby zagrożona, dzięki monitoringowi dowiemy się o tym z wyprzedzeniem. Przed podjęciem decyzji o zmianie pracy klient może również  sprawdzić swojego przyszłego pracodawcę, by mieć pewność, że zatrudni się w rzetelnej firmie.

Co przy tym istotne, jest to bardzo proste, bo raporty o swojej sytuacji i monitorowanych przez siebie podmiotach gospodarczych można pobrać logując się do specjalnego serwisu zabezpieczpesel.orange.pl.

Wreszcie, w ramach usługi Zabezpiecz PESEL klienci są natychmiast informowani o tym, że zostali dopisani do bazy Krajowego Rejestru Długów. Mają także możliwość dopisania do bazy swojego dłużnika – oczywiście, jeśli dysponują odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi zadłużenie.

Ile kosztuje taka usługa w Orange? Miesięczny koszt usługi Zabezpiecz PESEL to 9,99 zł z VAT, a przez pierwszy miesiąc można korzystać bez opłat. Umowa jest podpisywana na czas nieokreślony, można z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Z usługi mogą skorzystać klienci, którzy kupią lub przedłużą umowę na abonament komórkowy w Orange. Opłaty za korzystanie z Zabezpiecz PESEL są doliczane do faktury za usługi Orange.

Osoba, która już korzysta z usługi, może ją wykupić też dla bliskiej osoby, dla której dobiera abonament komórkowy w Orange. Wystarczy wysłać zaproszenie z linkiem aktywacyjnym z serwisu zabezpieczpesel.orange.pl.

Zabezpiecz PESEL to cały zestaw usług:

  • Powiadomienie o użyciu Twojego PESEL-u
  • Powiadomienie o dopisaniu Ciebie do Krajowego Rejestru Długów
  • Powiadomienie o zmianie wiarygodności dowolnej firmy, np. pracodawcy
  • Powiadomienie o założeniu firmy na Twoje dane
  • Możliwość sprawdzenia, kto w ciągu 12 miesięcy wykorzystał Twój PESEL
  • Możliwość sprawdzenia, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów
  • Możliwość sprawdzenia wiarygodności firmy w Krajowym Rejestrze Długów (KRD)
  • Dopisywanie dłużników do KRD

Więcej na www.orange.pl/zabezpieczpesel

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: