Wystartowała IV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters

Newsy
Żródło: Dialog
Opinie: 0

Dziś po raz czwarty startuje Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters. Nowością tej edycji jest zmiana formuły konkursu: aktywizacja młodzieży niepełnosprawnej i seniorów. Merytorycznie olimpiadę wspierają Politechnika Wrocławska, Program CISCO Networking Academy, Google i Polski Uniwersytet Wirtualny. Na zwycięzców turnieju czekają atrakcyjne nagrody, m. in. wycieczka do Szwajcarii i wysokiej klasy netbooki. Organizatorem DialNet Masters jest DIALOG, niezależny operator telekomunikacyjny.

– Telefonia DIALOG jest organizatorem olimpiady DialNet Masters po raz czwarty. Od 2006 roku konkurs zmieniał nieco swoje oblicza i angażował wielu znakomitych partnerów oraz patronów. Jedno pozostało jednak niezmienne – wysoki poziom zadań konkursowych, pasja i wzrastające zaangażowanie uczestników oraz idea budowania społeczeństwa informacyjnego – podkreśla Robert Banasiak, wiceprezes Telefonii DIALOG S.A.

IV edycja olimpiady DialNet Masters jest organizowana przy merytorycznym wsparciu prestiżowych partnerów, którzy doceniają przedsięwzięcia łączące edukację ze sporą dawką dobrej zabawy. – Jest nam niezmiernie miło, że Politechnika Wrocławska wspiera merytorycznie DialNet Masters od czterech lat, czyli od samego początku istnienia olimpiady. Dzięki konkursowi mamy kontakt z najzdolniejszą młodzieżą, która być może w przyszłości zasili szeregi studentów naszej uczelni. Cieszy nas fakt, że innowacyjne technologie stają się coraz bardziej popularne, a wiedza o nich – poprzez takie inicjatywy jak DialNet Masters – z roku na rok wzrasta – komentuje prof. Ryszard Zieliński z Instytutu Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.

Program Cisco Networking Academy – debiutujący partner merytoryczny DialNet Masters – będzie wspierał uczestników konkursu, dbając wspólnie z Politechniką Wrocławską o wysoki poziom zadań konkursowych. – Ogromnie nas cieszy rosnące zainteresowanie nowoczesnymi technologiami sieciowymi wśród uczniów – mówi Anna Czacharowska-Rybkowska, koordynator Programu Cisco Networking Academy. – Wszystkim uczestnikom olimpiady życzymy zwycięstwa i sukcesów oraz przyjemności w odkrywaniu meandrów sieci – dodaje.

– Rozszerzająca się formuła i atrakcyjność olimpiady są na tyle zachęcające, że przyciągają do udziału nowych partnerów. Polski Uniwersytet Wirtualny – wykorzystujący internet do prowadzenia studiów i szkoleń – z olbrzymią przyjemnością po raz pierwszy uczestniczy w projekcie DialNet Masters, służąc wsparciem merytorycznym i nagradzając zwycięzców – mówi Jarosław Chęciński, przedstawiciel Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego.

IV edycja olimpiady DialNet Masters startuje w nowej formule. Telefonia DIALOG po raz pierwszy do uczestnictwa w konkursie zaprasza osoby z niepełnosprawnością. Wpisując się w obchody roku 2010, który ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, poprzez olimpiadę podkreśla w ten sposób prawo każdego człowieka do bycia pełnoprawnym członkiem społeczeństwa.

– Taka formuła konkursu DialNet Masters, w którym nie tworzy się odrębnych kategorii olimpiady dla osób z niepełnosprawnością, ale integruje się je ze środowiskiem, zapraszając do udziału na równych zasadach z osobami pełnosprawnymi jest wyrazem zrozumienia idei integracji, a co za tym idzie właściwego odczytywania potrzeb i oczekiwań osób z niepełnosprawnością – podkreśla Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. – Elementem łączącym wszystkich uczestników olimpiady jest inteligencja, sprawności intelektualne, czyli sprawny umysł. W turnieju DialNet Masters liczy się tylko jedna sprawność – sprawność informatyczna – dodaje prezes.

Uczestnicy olimpiady powinni logicznie myśleć, orientować się w bogatych zasobach sieci i rozwiązywać różnorodne zadania związane z wirtualnym światem. W turnieju mogą wziąć udział drużyny w dwóch kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Każdy z zespołów składa się z czterech uczniów (niekoniecznie z jednej klasy) oraz nauczyciela prowadzącego Do DialNet Masters może zostać zgłoszonych od trzech do pięciu drużyn z jednej szkoły, w zależności od jej wielkości.

Po przejściu eliminacji wewnątrzszkolnych drużyny rejestrują się on-line na portalu www.dialnetmasters.pl. Zapisy przyjmowane są do 22 stycznia 2010 r. Od 1 do 19 marca trwać będą dwa etapy testów on-line: zespoły uczniów odpowiadać będą na pytania i testy przygotowywane przez ekspertów merytorycznie wspierających olimpiadę. Jednym z motywów tegorocznej edycji olimpiady będzie Passive Optical Network (PON), czyli pasywna sieć optyczna. Nowością IV edycji DialNet Masters są także – planowane na kwiecień i maj – zespołowe szkolenia komputerowe dla osób starszych „Surfuj z Seniorem”. Za przeprowadzone i udokumentowane szkolenie drużyny będą otrzymywać dodatkowe punkty i tym samym zwiększać szansę zwycięstwa.

Po kwietniowych półfinałach, które odbędą się w siedmiu miastach Polski, decydującym etapem olimpiady będzie Wielki Finał we Wrocławiu (czerwiec 2010 r.). Dla drużyn, które zajmą trzy pierwsze miejsca w obu kategoriach, organizatorzy przygotowali wspaniałe nagrody: wysokiej klasy netbooki, indeksy i vouchery na szkolenia, półroczną prenumeratę magazynu „Chip” , nagrody dla szkół i zaświadczenia uczestnictwa w olimpiadzie. Mistrzowie Internetu 2010’, czyli Wielka Dziesiątka (laureaci I miejsca w obu kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) w nagrodę będą zwiedzać atrakcyjne miejsca w Szwajcarii, m.in. zobaczą siedzibę CERN-u oraz Google’a, a także porozmawiają z pracującymi tam inżynierami i zjedzą lunch w szczycącej się znakomitą kuchnią firmowej stołówce Google’a.

Nagrody rzeczowe ufundowali: sieć salonów iSpot Apple Premium Reseller i Vobis. Olimpiadę wspierają także partnerzy medialni: ESKA TV, radio ESKA, portal Onet.pl, magazyn „Chip” i „Magazyn Integracja”.

Materiały reklamowe do promocji IV edycji olimpiady przygotowała wrocławska agencja ACztery, która zaproponowała zabawną kreację komiksową, trafnie dobraną do uczestników konkursu. Obsługę DialNetMasters w internecie po raz kolejny powierzono agencji interaktywnej Kamikaze. Agencja jest odpowiedzialna za stworzenie serwisu internetowego dialnetmasters.pl, stanowiącego centrum działań, informacji i budowy społeczności Mastersów, jego integrację z systemem testowym Moodle oraz obsługę zapytań od uczestników.

Etapy IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Internecie DialNet Masters:

START OLIMPIADY

  • 21 grudnia 2009 r. – start nowego serwisu dialnetmasters.pl i wysyłka materiałów informacyjnych do szkół

ELIMINACJE WENĄTRZSZKOLNE I ZAPISY DRUŻYN

TESTY ON-LINE

  • od 1 do 12 marca 2010 r. – I etap okręgowy testów on-line

  • 12 marca 2010 r. – ogłoszenie wyników I etapu okręgowych testów on-line

  • od 15 do 19 marca 2010 r. – II etap okręgowy testów on-line

  • 19 marca 2010 r. – ogłoszenie wyników po II etapie testów okręgowych on-line

PÓLFINAŁY

  • od 13 do 22 kwietnia 2010 r. – „Mecze Masterów” – 7 półfinałów ogólnopolskich na żywo w siedmiu miastach Polski

SZKOLENIA SENIORA

  • od 26 kwietnia do 31 maja 2010 r. – zespołowe szkolenia komputerowe „Surfuj z Seniorem”

WIELKI FINAŁ

  • 17 czerwca 2010 r. – Wielki Finał Ogólnopolski na żywo we Wrocławiu

NAGRODA GŁÓWNA

  • lipiec/sierpień 2010 r. – wycieczka do Szwajcarii (m.in. zwiedzanie CERNu i siedziby Google’a w Zurychu)

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: