Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Rynek tabletów się kurczy i jest mocno podzielony. Sporo jest modeli najtańszych, ale jest też wiele bardzo drogich, takich jak iPad Pro i Samsung Galaxy Tab S9, których ceny dochodzą do 10 tysięcy złotych. Sam szukałbym tabletu ze średniej półki, który nada się do gier mobilnych i multimediów. Dotąd jedną z najlepszych ofert tego typu był Xiaomi Pad 5, którego sam zdecydowałem się kupić. Teraz w nasze ręce trafił jego następca - Xiaomi Pad 6. Wprowadza on to czego można oczekiwać po nowszym modelu – mocniejszy procesor, wyższą rozdzielczość wyświetlacza i nowsze standardy komunikacji. Przyjrzyjmy mu się z bliska.

Design

Chociaż Xiaomi wygląda bardzo podobnie do starszego modelu, jest kilka zmian i wszystkie można zaliczyć do zalet. W najnowszym modelu cała obudowa jest wykonana z jednego kawałka aluminium, podczas gdy w starszym plecy są wykonane z tworzywa. Nowsza wersja jest też trochę cieńsza i lżejsza o 21 gramów. Tablet ma nowy kształt wysypy aparatów wzorowany na smartfonach z najnowszej serii Xiaomi 13. Styki pozwalające podłączyć klawiaturę znajdują się teraz na tyle obudowy, a nie na krawędzi.

Pad 6 nadal oferuje 4 głośniki w układzie stereo, co jest jedną z kluczowych zalet tego modelu jak i jego poprzednika. Dźwięk jest bardzo dobrej jakości. Producent zmienił położenie przedniej kamery, która została przesunięta na środek dłuższego boku. Dzięki temu, gdy tablet stoi na blacie podczas telekonferencji to kamera jest w centralnym miejscu przed naszymi oczami.

Mamy do dyspozycji także bogatszy zestaw opcjonalnych akcesoriów, które również trafiły do redakcji na testy.

Podstawowe etui chroniące tablet, zarówno z przodu jak i z tyłu, jest mocowane magnetycznie i nie zasłania krawędzi tabletu. Sprawia wrażenie dużo lepszej jakości niż domyślne etui dla starszej wersji.

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Jest także wersja etui z klawiaturą. Dzięki wbudowanym stykom klawiatury nie trzeba parować ani ładować. Dużym plusem jest standardowy układ klawiszy, zwłaszcza klawisza Alt istotnego z punktu widzenia polskich znaków. Aby polskie znaki działały poprawnie należy skonfigurować klawiaturę w ustawieniach systemowych i wybrać jej układ jako polski.

Trzecim dodatkiem jest pióro Xiaomi Smart Pen drugiej generacji, przyczepiające się do krawędzi tabletu magnetycznie i ładujące bezprzewodowo. Działa to bardzo podobnie jak w droższych urządzeniach konkurencji – ma 4096 poziomów nacisku, rejestruje nacisk od 5 gramów, jedno ładowanie wystarcza na 150 godzin działania, a jedna minuta ładowania pozwala na 7 godzin pisania - przynajmniej według danych producenta.

Wszystkie akcesoria są dobrze dopasowane, ale każde z nich musimy zamówić osobno.

Podobnie jak starszy model Xiaomi Pad 6 nie ma czytnika linii papilarnych. Tablet można odblokować za pomocą PIN lub skanowania twarzy przednią kamerą, ale w najprostszej wersji, bez skanera TOF 3D.

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Wyświetlacz

Ekran Xiaomi ma przekątną 11 cali, która stała się nowym standardem dla pełnowymiarowych tabletów. W porównaniu z modelem z 2021 roku zwiększona została rozdzielczość z 2560 x 1600 do 2880 x 1800 pikseli, a odświeżanie z 120 do 144 Hz. Trzeba jednak podkreślić, że 144 Hz jest dostępne tylko w grach i niektórych kompatybilnych aplikacjach. W większości przypadków ekran działa z częstotliwością 120 Hz jak poprzednio. Mimo lepszych parametrów raczej trudno zauważyć zmianę gołym okiem, nawet gdy oba tablety leżą obok siebie. Bardziej rzuca się w oczy cieplejszy odcień wyświetlacza w nowszym modelu.

Jakość wyświetlacza jest całkowicie wystarczająca, nawet dla wymagających użytkowników i sprawdza się zarówno podczas oglądania filmów i zdjęć jak i podczas czytania PDF z dużą ilością wykresów i małym rozmiarem czcionki. Kolejnym krokiem w poprawie jakości jest znacznie droższy AMOLED.

Większość ustawień ekranu pozostała taka sama jak w Pad 5, jest tryb czytania i możliwość dostosowania kolorów oraz balansu bieli. Nowością jest możliwość automatycznego dostosowania odświeżania ekranu, a także ręczne ustawienie odświeżania na stałe na pośrednią wartość 90 Hz. W starszym modelu mamy tylko opcję 60 i 120 Hz, bez opcji automatycznego dostosowania.

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Specyfikacja i system

Konfiguracja pamięci nie zmieniła się od czasu Xiaomi Pad 5 i w szóstce to nadal 6 GB RAM oraz 128 GB na system i pliki w standardzie UFS 3.1. Nowszy i mocniejszy jest za to procesor Snapdragon 870, który zastąpił wersję 860. W benchmarku Antutu Xiaomi Pad 6 uzyskał 823324 punktów, a starszy model 713860 punktów. Różnica w wydajności nie jest duża – zaledwie 15%. To wciąż jednak bardzo dobre procesory, oferujące wysoką wydajność, wystarczającą do każdego zadania czy gry. Jedynie topowe modele tabletów z flagowymi procesorami będą od nich szybsze, ale również przynajmniej dwukrotnie droższe.

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Xiaomi Pad 6 nadal nie jest oferowany w wersji z łącznością LTE/5G, nie ma NFC i GPS. Mi jest szkoda zwłaszcza systemu lokalizacji – internet można łatwo udostępnić z telefonu, bez NFC można się w tablecie obejść, ale lokalizacja do map na większym ekranie byłaby przydatna.

Pad 6 dostał za to nowsze wersje WiFi 6 oraz Bluetooth 5.2. Zestaw czujników pozostał bez zmian i obejmuje akcelerometr, żyroskop oraz czujnik siły oświetlenia. Rozglądanie się w wideo VR 360 za pomocą nachylania tabletu działa poprawnie.

Xiaomi Pad 6 działa pod kontrolą systemu Android 13 z nakładką MIUI 14.0.3. Zabezpieczenia Androida są zaktualizowane do lipca. Chociaż starszy model debiutował z Androidem 11, to obecnie także ma najnowszą wersję i MIUI 14, a zabezpieczania ma z czerwca. Tutaj dużych różnic nie ma, oprócz długości wsparcia licząc od dzisiaj.

Mimo tej samej wersji nakładki systemowej Xiaomi Pad 6 ma nową pozycję w menu ustawień – Funkcje dla tabletów. W nim znajdziemy pływające okna, połączone urządzenia, narzędzia konferencyjne i równoległe okna. Większość tych funkcji znajdziemy w starszy modelu tylko w innych miejscach lub pod inna nazwą.

Jest też osobne menu ustawień dla rysika i klawiatury, które znajdziemy także na starszym tablecie. Mimo to ustawienie układu klawiatury znajdziemy w systemowych ustawieniach języka, a nie w menu dedykowanym klawiaturze.

Tablet Xiaomi działa szybko i bezproblemowo. Nie natrafiłem na zacięcia czy problemy ze stabilnością.

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Aparat z tyłu i z przodu

Specyfikacja aparatów zmieniała się bardzo nieznacznie, przynajmniej na papierze. Mamy do dyspozycji po jednym aparacie z przodu i z tyłu, ich rozdzielczość się nie zmieniła. Jasność obu obiektywów w nowym modelu jest niższa F/2.2 zamiast F/2.0.

  • Główny aparat - 13 MP, f/2.2, PDAF
  • Przedni aparat - 8 MP, f/2.2

Jest jednak jedna zmiana, której w specyfikacji nie widać – przedni aparat w nowszym modelu ma dużo szerszy kąt widzenia. Jest to powiązane z funkcją automatycznego centrowaniu kadru na osobie siedzącej przed tabletem. Widać tu wyraźnie inspirację rozwiązaniami Apple.

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Reszta zmian jest w oprogramowaniu – wygląd aplikacji aparatu został odświeżony. Teraz dodatkowe ustawienia można wyświetlić gestem przeciągnięcia palcem w dół, bez sięgania do przycisku ustawień. Pojawiły się też dwa nowe tryby – podwójne wideo z przedniego i tylnego aparatu jednocześnie oraz tryb reżyserski, pozwalający połączyć kilka telefonów i tabletów Xiaomi.

Jakość zdjęć z tabletu jest zaskakująco dobra, o ile fotografujemy przy odpowiedniej ilości światła. Wideo 4K30p jest skutecznie stabilizowane cyfrowo, czym wciąż nie może się pochwalić każdy smartfon ze średniej półki cenowej. Chociaż fotografowanie 11 calowym tabletem nie należy do najwygodniejszych, to w kategorii tego typu urządzeń Xiaomi Pad 6 nie ma powodu do wstydu.

Przykładowe zdjęcia:

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Xiaomi Pad 6 versus Pad 5 – nasz test jeszcze lepszego tabletu z Androidem

Bateria

Tablet Xiaomi ma baterię o pojemności 8840 mAh i obsługuje 33W ładowanie w standardach PD3.0 oraz QC4. Ładowarka o dokładnie takiej mocy znajduje się w zestawie z tabletem. Pozwala naładować niecałe 40% w 30 minut, a do naładowania do pełna potrzeba półtorej godziny.

Podczas testów tablet rozładował się w połowie po upływie 13 godzin w trakcie strumieniowania wideo z YouTube z jasnością wyświetlacza ustawioną na połowę. To bardzo dobry wynik i sytuacje w których rozładujemy tablet w mniej niż dobę będą rzadkością zarezerwowaną dla grania w najbardziej wymagające gry.

Podsumowanie

Xiaomi Pad 6 jest udanym tabletem i dobrą aktualizacją dla poprzedniego, także udanego modelu. Zmiany nie wprowadzają rewolucji, ale też nie rozczarowują. To nowszy procesor, zaktualizowany pakiet komunikacyjny, dobry czas pracy na baterii, świetne poczwórne głośniki i bardzo dobry wyświetlacz. Do tabletu, z którego korzystamy w domu czy na urlopie nie potrzeba nic więcej. Teraz możliwości dodatkowo rozszerzają akcesoria – etui, etui z klawiaturą oraz rysik. Wszystkie te elementy oceniam jako bardzo udane.

Tablet nadal, tak jak jego poprzednik, nie ma łączności LTE/5G, NFC, czytnika linii papilarnych oraz systemu lokalizacji. Najwyraźniej producent uznał, że są one w tego typu urządzeniu zbędne i tę decyzję podtrzymuje. W większości się z tym zgadzam, bo dodając kolejne elementy tablet stanie się za drogi.

GSMONLINE.PL - POLECA

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: