Xiaomi 12S Ultra będzie miała 1 calową matrycę SONY

Newsy
Opinie: 0
Xiaomi 12S Ultra będzie miała 1 calową matrycę SONY

Xiaomi 12S Ultra otrzyma matrycę o przekątnej jednego cala opracowaną wspólnie z Sony. Obie firmy podzieliły się po połowie kosztami opracowania nowej matrycy o nazwie Sony IMX989, a według informacji udzielonej przez Xiaomi na „chińskim twitterze”, czyli platformie Weibo, koszt ten wyniósł 15 milionów dolarów. Nowa matryca ma oferować większą rozpiętość tonalną, szybsze ustawianie ostrości, oraz rejestrować o 76% więcej światła, niż matryca zastosowana w iPhone 13 Pro Max.

Nie ma informacji o rozdzielczości matrycy. Wiadomo natomiast, że obiektyw umieszczony przed matrycą ma mieć powłoki Summicron, znane z obiektywów do pełnowymiarowych aparatów, które mają poprawić transmisyjność światła i zmniejszyć flarę oraz aberrację chromatyczną.

Calowa matryca jest rzadkością wśród telefonów. Smartfony mogące pochwalić się calową matrycą są jedynie dwa: Sharp Aquos R6, oraz kosztująca 7599 zł Sony Xperia Pro I. Warto też zauważyć, że Xperia Pro I nie korzysta z pełnej powierzchni matrycy. Xiaomi podkreśla, że w modelu Xiaomi 12S Ultra nie będzie żadnego cropa, więc pod tym względem będzie lepszy od Xperii.  Do tej pory calowe matryce można było częściej spotkać w aparatach kompaktowych. Z matrycy o tym rozmiarze korzystają takie modele jak Sony RX100 VII kosztujący przeszło 5 tysięcy złotych, czy Sony ZV-1, oraz Canon PowerShot G7 X Mark III.

O jakości obrazu z aparatu, czy to w smartfonie, czy bezlusterkowcu-pełnej klatce, decyduje wiele czynników. Obok matrycy i obiektywu także algorytmy i tzw. „color science”. Każdy niuans ma znaczenie, zwłaszcza, że konkurencja jest bardzo duża. Do czasu pierwszych testów nie dowiemy się czy aparat w Xiaomi 12S Ultra jest faktycznie najlepszy. Nie ulega jednak wątpliwości, że producent podszedł do tematu naprawdę bardzo ambitnie, celując w najbardziej bezkompromisowe rozwiązania sprzętowe. Potencjał do ciekawych rezultatów zdecydowanie jest - o ten suspens przed premierą Xiaomi chodziło.

Przy okazji serwis Android Authority poinformował, że pozostałe smartfony Xiaomi 12S otrzymają 50 megapikselową matrycę Sony IMX707 o rozmiarze 1/1.28. Ta matryca ma rejestrować o 49% więcej światła niż często obecnie stosowana matryca Sony IMX766.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: