Za tydzień pierwsze bardzo ważne zmiany przy podpisywaniu umów z operatorem

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Za tydzień ważne zmiany przy podpisywaniu umów z operatorem

9 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę – Prawo Komunikacji Elektronicznej.

Ustawa została opublikowana w tym samym dniu w Dzienniku Ustaw.

Kluczowe zmiany

  • Usługa AML: Dzięki tej usłudze, gdy ktoś zadzwoni na numer alarmowy, jego dokładna lokalizacja zostanie przekazana służbom ratunkowym.
  • Od teraz ładowarki do telefonów będą uniwersalne, co oznacza mniej odpadów elektronicznych. W sklepach będą informować, czy urządzenie sprzedawane jest z ładowarką, czy nie.
  • Operatorzy będą musieli jasno informować o warunkach umowy, co pozwoli konsumentom świadomie wyborować oferty.
  • Nowe przepisy wprowadzą klarowne zasady dotyczące opłat, co zmniejszy ryzyko ukrytych kosztów.
  • Osoby korzystające z usług prepaid będą mogły odzyskać pozostałe środki po ich zakończeniu.
  • Użytkownicy usług dostaną więcej ochrony przed nieuczciwymi ofertami, szczególnie tymi składanymi w domach bez wcześniejszego umówienia.

Termin wejścia w życie ustawy to 3 miesiące od dnia publikacji. Większość regulacji wejdzie więc w życie listopadzie br. Krócej poczekamy na ograniczenie maksymalnego terminu umów na czas oznaczony (zarówno tych pierwszych jak i kolejnych z danym dostawcą) – tutaj ustawa wchodzi w życie w terminie 7 dni od publikacji.

Nowe przepisy ułatwiają abonentom wypowiedzenie umowy, szczególnie w przypadku złej jakości usługi. Wprowadzone zostało prawo do bezkosztowego rozwiązania umowy, jeśli występują znaczące i częste rozbieżności między rzeczywistym wykonaniem a tym, co przewiduje umowa. Nowe zasady dotyczą także umów pakietowych, w których problemy z jedną usługą mogą dawać prawo do rozwiązania całego pakietu. Dodatkowo, ustawa ogranicza wysokość odszkodowań za zerwanie umowy na czas określony, do sumy opłat należnych do końca umowy.

Prawo reguluje zasady, według których będzie się gospodarować częstotliwościami oraz zasobami numeracji, w tym warunki, na jakich będzie się przydzielać, zmieniać i odnawiać rezerwacje częstotliwości oraz uzyskiwać pozwolenia radiowe. PKE reguluje również procedury, jakie wiążą się z postępowaniami selekcyjnymi, które prowadzi Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Prezes UKE będzie uprawniony do tego, by wydawać decyzje obszarowe, które będą kompleksowo regulować dostęp do sieci telekomunikacyjnych. Te decyzje zastępują indywidualne pozwolenia i dotyczą określonych obszarów Polski.

Prawo reguluje zawieranie i rozwiązywanie umów, zakres dokumentów, które składają się na umowę o świadczenie usług komunikacji elektronicznej, reklamacje usług oraz dostęp do niezależnego narzędzia, dzięki któremu będzie można porównywać oferty usług. Wprowadza także przepisy o usługach direct billing.

Nowe przepisy premiują operatorów, którzy będą zastępować miedzianą infrastrukturę sieciami światłowodowymi. Przepisy te mają utrzymać zdrową konkurencję na rynku telekomunikacyjnym i chronić prawa obecnych użytkowników.

Częstotliwości dla systemów szerokopasmowych będzie można rezerwować na nie mniej niż 15 i nie dłużej niż 20 lat, co zapewni stabilność dla posiadaczy praw. Rezerwacje będzie można również przedłużać o maksymalnie 5 lat, ale łączny czas nie może przekroczyć 20 lat.

Ministerstwo Obrony Narodowej będzie zarządzać przydziałami dla użytkowników rządowych, a Prezes UKE przydziałami dla użytkowników cywilno-rządowych.

PKE wprowadza nowy system opłat za wydanie pozwolenia, który zastąpi dotychczasową opłatę skarbową, jaką pobierał Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Samodzielną opłatę będzie pobierać Prezes UKE, a w przypadku opłat za stacje bazowe — połowa ich kwoty trafi do gminy, na której terenie mieścić się będzie ta stacja.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: