Zagrożona pozycja TP S.A. w segmencie dużych firm

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 34

Polkomtel i PTC chcą poszerzyć ofertę o usługi telefonii stacjonarnej. Czekają już tylko na zgodę URTiP. I choć telefonia stacjonarna nie przyniesie im wielkich zysków, to jest potrzeba zaoferowania tzw. usług konwergentnych. Przy okazji mogą zaś odebrać TP SA sporą rzeszę cennych klientów biznesowych.

"Przed wydaniem zezwolenia na świadczenie usług telefonii stacjonarnej musimy się skonsultować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędem Ochrony Państwa. Stąd procedura ta jest dość długa" - tłumaczy Jacek Strzałkowski, rzecznik URTiP.

Najbliższy poszerzenia oferty o usługi telefonii stacjonarnej jest Plus GSM. Przedstawiciele operatora twierdzą, że nawet w przypadku niepomyślnej dla nich decyzji regulatora będą mogli niebawem zaoferować klientom usługi konwergentne, czyli łączące zarówno telefonię komórkową, stacjonarną, jak i różnego rodzaju usługi transmisji danych. W myśl prawa telekomunikacyjnego operatorzy telefonii komórkowej, aby oferować usługi telefonii stacjonarnej w wybranych gminach, muszą jedynie taki fakt zgłosić. Uzyskanie zezwolenia jest natomiast konieczne, gdy chcą operować na terenie całego kraju.

"Od kilku miesięcy możemy oferować usługi stacjonarne na terenie dziewięciu największych miast gmin. Do rozwiązania zostały jednak jeszcze kwestie techniczne, w tym uruchomienie punktów styku" - tłumaczy Leszek Hajnowski, dyrektor departamentu klientów kluczowych w Polkomtelu.

Z kolei Bogusław Kułakowski, prezes PTC, twierdzi, że jego firma niechętnie będzie sięgać po półśrodki i - przynajmniej na razie - cierpliwie czeka na zezwolenie. Prezes PTC nie chce jednak szerzej komentować tej sprawy.

Jednak przedstawiciele operatorów sieci komórkowych zgodnie twierdzą, że nie wiążą wielkiej przyszłości z usługami telefonii stacjonarnej, a ich wprowadzenie ma przede wszystkim na celu zaspokojenie bieżących potrzeb największych klientów. Zdaniem przedstawicieli Polkomtelu, klienci wolą bowiem korzystać w usług jednego dostawcy, który jest w stanie zaspokoić ich wszystkie potrzeby telekomunikacyjne.

"Mamy całkiem sporą rzeszę kluczowych klientów, których potrzeby telekomunikacyjne zaspokajamy w 70-80 proc., zapewniając im telefonię bezprzewodową, dostęp do sieci transmisji danych i Internetu. Wielu z nich grozi jednak, że zmieni dostawcę, jeśli nie zapewnimy im telefonii stacjonarnej" - mówi Leszek Hajnowski.

Opinie:

Opinie archiwalne (34):

Komentuj

Komentarze / 34

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Sumik pisze: 2002-04-25 15:13
    Ciekawi mnie to... czy w jakikolwiek sposób odbije sie to na jakości usług tel. komórkowej.
    0
  • Users Avatars Mini
    artjaw pisze: 2002-04-25 15:38
    nie wiem czy na tym etapie inwestowanie w telefonię stacjonarną jest wogóle opłacalne
    0
  • Users Avatars Mini
    mr.bond pisze: 2002-04-25 15:40
    artjaw: Tylko uslugi biznesowe i dane. I o to chyba im chodzi.
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-04-25 16:33
    I skoncza sie rzady monopolisty! Rynek sie otworzy na nowe firmy i nowe propozycje, zas tepsa zacznie tracic to co tak zawsze bronila i o co tak zawsze zabiegala, lecz prawie nigdy nie byly to zabiegi legalne!
    0
  • Users Avatars Mini
    nokiagame pisze: 2002-04-25 16:33
    Myślę że w razie powodzenia przedsięwzięcia nasi operatorzy komórkowi nadgryzą nieco pozycję tpsa.
    0
  • Users Avatars Mini
    Nicek pisze: 2002-04-25 17:08
    To ciekawe - jakie ceny? W tym jakie ceny do sieci stacjonarnych, a jakie do własnej sieci komórkowej i innych komórek?
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-04-25 17:11
    Bardzo to fajne, jednak dla nas, szaraczków to raczej nic nie zmieni, nie zaoferują przecież powszechnego dostępu a jedynie "wybiorą rodzynki" - duże firmy. Reszta zostanie w tepsie :(
    0
  • Users Avatars Mini
    wapsky pisze: 2002-04-25 17:31
    A jednak - nie ma sie co dziwic, ze chlopaki olali propozycje Kaczmarka i sie nie chca zNOMowac - juz tych kilka firm-udzialowcow Polkomtela moze sporo namieszac, jesli zdecyduja sie na konwergencje za ich pomoca... Ale nekiepsko!
    0
  • Users Avatars Mini
    nepomucen pisze: 2002-04-25 18:02
    no i baaardzo pozytywna wiadomosc... czekamy na dalszy rozwoj uslug... Moze kiedys bede stal przed wyborem operatora telefonii stacjonarnej, ktorzy beda sie nazywali Idea (tp sa), Plus, Era.... Jak kupie komorke w np. Plusie i zaloze sobie ich stacjonarke, to bede mial polaczenia miedzy tymi numerami za darmo... wszystko zostanie w sieci i polaczenia ze stacjonarki na komorke beda zalezne od sieci w jakiej oba sa, ale i tak znacznie stanieja... :)
    0
  • Users Avatars Mini
    nepomucen pisze: 2002-04-25 18:03
    druga sprawa, ze udzialowiec Ery - Elektrim ma juz siec telefonii stacjonarnej... nazywa sie El wlasnie u nich mam telefon... czy nie lepiej rozwijac te firme za pieniadze Ery, zamiast ladowac jeszcze wieksze w uruchomienie nowej?
    0
  • Users Avatars Mini
    Panoramix_z pisze: 2002-04-25 18:04
    no pewnie, że w segmencie dużych firm, bo małymi na razie nikt z wielkich sie nie interesuje, ale i tak może w końcu coś się ruszy z tym monopolem więc i do małych dotrą...a potem do indywidualnych..., oby jak najszybciej.
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-04-25 18:26
    Nepomucen, pewnie realnie to właśnie tak by było (choć z elektrimem to nic nie wiadomo) A co do indywidualnych, byłoby super, ale coś mi to na utopię wygląda... :(
    0
  • Users Avatars Mini
    nepomucen pisze: 2002-04-25 18:38
    graffi: poki co - utopia, ale kiedys mysle, ze sie wezma... w koncu tylu klientow i taaaaaka kasa czeka... Poczekamy podzwonimy :)
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-04-25 18:51
    :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    jarpol pisze: 2002-04-25 19:52
    Ja jestem zaniepokojony, kiedy nasz Narodowy Operator staje się zagrożony. To nasze wspólne dobro, budowane rękami naszych rodziców! Ojczyzna ma zresztą jeszcze spory udział w tym przedsięwzięciu i znowu straci... A komórkowcy, te lwy kapitalizmu znowu wybiorą to co najlepsze... I sieci komórkowe przy budowie sieci stacjonarnej która "nie przyniesie im [operatorom komórczanym-przyp. ja] wielkich zysków" mniej będą inwestować w telefonię mobilną.
    0
  • Users Avatars Mini
    madzer pisze: 2002-04-25 20:02
    fajan sprawa...oby tak dalej konkurencja musi być bo sie w głowach by poprzewracało od monopolu na dany produkt lub usługe...
    0
  • Users Avatars Mini
    Maras pisze: 2002-04-25 20:06
    Przecież to nie będzie żadna sieć stacjonarna. Tylko zostanie wykorzystana istniejąca infrastruktura GSM. Podobnie jak teraz robione to jest z NMT450. Tylko że terminal abonencki nie będzie mobilny a ceny zostaną ustalone na poziomie porównywalnym z poziomem cen połączeń stacjonarnych. I tak np. Jeden abonent np. Plusa nazwyany tzw. stacjonarnym będzie płacił za minutę połączenia X złoty, a inny abonent własciwie korzystający z tych samych rozwiązań i techniki ale nazywany mobilnym bedzie płacił 4 razy więcej. Panowie i ewentualnie Panie zrozumcie w końcu, że tak naprawdę telefonia GSM jest tańsza w budowie i eksploatacji od stacjonarnej. I już obecnie ceny u operatorów GSM powinny być na tym samym poziomie co w operatorów GSM. A obecna cena no cóż wynika z chęci zysku operatorów i nie oszukujmy się dopóki rynek ich nie zmusi nie obniżą ich.
    0
  • Users Avatars Mini
    Maras pisze: 2002-04-25 20:13
    Gdyby teraz np. uznano wszystkich opów komórkowych za tzw. operatorów dominujących - i w związku z tym i ceny ich usług musiałyby być adekwatne do poniesionych kosztów automatycznie ceny połaczeń musiałyby stanieć o 75%
    0
  • Users Avatars Mini
    olekbek pisze: 2002-04-25 20:36
    Ostatnio był news o zamiarach ruszenia z komórkowym TELE2, który jednak zamierza kupować hurtowo usługi u innych operatorów. Ja, jeżeli chodzi o 'marzenia' to chciałbym zobaczyć news o przydzieleniu koncesji TELE2 oraz UPC na telefonię 3G w Polsce. A dodatkowo o planowanym starcie conajmniej 3 z 5 ( 5= PTK, PTC, Polkomtel, Tele2, UPC) 1.01.2004.
    0
  • Users Avatars Mini
    jamnik pisze: 2002-04-25 20:45
    będa jaja.........
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-04-25 21:10
    Maras, być może nawet będzie to jeszcze inaczej, tak jak na zachodzie - w obrębie jednego BTSa stawki stacjonarne, poza - tradycyjne
    0
  • Users Avatars Mini
    arsenaldex pisze: 2002-04-25 21:11
    I dobrze. Tepsie zawsze chętnie można pomieszać. Choć ich to i tak nie ujarzmi, ale zawsze trochę się im napsuje.
    0
  • Users Avatars Mini
    nepomucen pisze: 2002-04-25 21:12
    Maras: telefonia GSM takze potrzebuje sieci szkieletowej i kazda z naszych sieci posiada takowa... Na bazie tej sieci szkieletowej moze powstac telefonia stacjonarna.
    0
  • Users Avatars Mini
    nepomucen pisze: 2002-04-25 21:13
    jarpol: zeby TePse nazwac naszym dobrem narodowym, ona powinna dzialac zgodnie z prawem i dla dobra klienta, a oni zwyczajnie wykorzystuja swoja pozycje monopolisty.
    0
  • Users Avatars Mini
    portal pisze: 2002-04-25 21:24
    jestem za wszytkim co oslabi TELEKOMUNE! daj im Boze i prezesie URTiP licencje :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Maras pisze: 2002-04-25 22:49
    nepomcenen pozwól że ci coś wyjaśnię. Telefonia GSM jest mobilna tylko między BTS, a aparatem komórkowym będacym w jego zasięgu. Reszta połączenenia odbywa się poprzez sieć szkieletową między BTS-ami i centralami MSC w największych miastach Polski. Sieć ta technologicznie jest taka sama jak sieć operatorów stacjonarnych. Są to cyfrowe łacza SDH oparte na światłowodach, chociaż obecnie ze względu na szybsze możliwości wdrożenia i uruchonienia wykorzystywane są łacza radiowe. (szybciej można to postawić i uruchomić niż kopać rowy i układać kable) I każdy operator GSM korzysta z łączy SDH kiedyś dzierżawili od TPSA teraz zbudowali własne. Tak więc widzisz że GSM i stacjonarka korzystają z tej samej technologi i porównywalne są koszty budowy i eksploatacji.....
    0
  • Users Avatars Mini
    Maras pisze: 2002-04-25 22:49
    .....Ale znowu jako że Telefonia komórkowa jest młodsza korzysta z nowszych rozwiązań czyli lini radiowych co jest tańsze w eksplatacji i modernizacji niż linie swiatłowodowe). Z tym, że na przykładzie ERY ich SDH to tylko 3x155Mbit/s (czyli troszkę za mało co można zauważyć np. w Sylwestra) A mogli zastosować intligentne multipleksery ADM łączac większą ilość łaczy uzyskując nawet 10 Gbit/s. Ale jak już zapowiedzieli zakończyli budowę sieci szkieletowej teraz czas na zyski. W sumie najdroższy i najbardziej uciązliwy w telefoni stacjonarnej jest ostatni fragment. Czyli od centrali miejskiej do abonenta. I zapewniam Cię koszt postawienia stacjonarnego modułu RISLU czy szaf SDA, przełącznic, szafek kablowych okablowania do samego abonenta a potem eksploatacja modernizowanie i naprawa tego wszystkiego (włączając w to narodową polską skłonność do dewastacji i kradzieży wszystkiego).....
    0
  • Users Avatars Mini
    Maras pisze: 2002-04-25 22:51
    ....jest dużo większy niż postawienie co 30 km BTS np. Nokia DE-34 .I tak jak napisałem już wyżej żaden operator GSM nie będzie kładł stacjonarnych łączy do abonenta. Abonent dostanie terminal GSM (będący w zasięgu działania BTSa) do którego będzie można podłączyć np. aparat analogowy. A różnica będzie polegała na cenie połaczeń po prostu od jednego abonenta Era czy Plus będa chciały np 35 gr za 3minuty a od drugiego 1,5 Pln za minutę. I JESZCZE RAZ POWTÓRZĘ BIORĄC POD UWAGĘ KOSZTY BUDOWY I EKSPLOATACJI SIECI - CENY POŁACZEŃ KOMÓRKOWYCH POWINNY BYĆ NA TYM SAMYM POZIOMIE CO STACJONARNYCH. NO ALE JAK DOPŁACA SIĘ PO 800-1000 DO TELEFONU ABY JAKIŚ PAJAC MÓGŁ KUPIĆ TELEFON ZA ZŁOTÓWKĘ I MOZNA SIĘ BYŁO POCHAWLIĆ 30% UDZIAŁEM W RYNKU TO CZYMŚ TRZEBA TO SOBIE ODBIĆ NP. CENAMI POŁACZEŃ. Przepraszam że tak przydługo i nudno.
    0
  • Users Avatars Mini
    nepomucen pisze: 2002-04-25 23:39
    Maras: Ciesze sie, ze to napisales i ze Ci sie chcialo :) Masz racje, ale w niektorych przypadkach dzwonienie z komorki jest juz tansze niz dzownienie ze stacjonarnego (np. komorka - komorka, lub miedzymiastowe). Co do doplat do telefonow w pelni sie zgadzam, ale wiekszosc ludzi wybiera siec telefonii kom., bo daja SONY j70 za 1zl... Co z tego, ze pozniej placa kupe kasy, bo maja plaska taryfe a dzwonia po np. 19 i wydaja tyle kasy, ze takich sony mogliby kupic sobie z 5... wazne, ze kupili sluchawke za 1zl i z tego sie ciesza...
    0
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2002-04-25 23:52
    no i dobrze tu tepsa sie powinna bac i to bardzo bo odejda od niej najlepsi klienci
    0
  • Users Avatars Mini
    x pisze: 2002-04-26 03:16
    zdenerwują tylko siec idea a oni z tepsą wiele mogą.
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-04-26 05:17
    Oj, Maras, żeby tak faktycznie połączenia były w cenie stacjonarnych :) Ale troszke to nieścisłe - sieci komórkowe mają taryfy niezależne od odległości (i obciążania tym samym szkieletu), więc wypadałoby conajmniej jak międzymiastowe. No i jeszcze kochany interconnect :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzechu pisze: 2002-04-26 14:51
    Mnie sie wydaje ze tu nie chodzi o ceny polaczen i takie tam... Zintegrowane uslugi to na przyklad jeden numer telefonu na komorke i na telefon stacjonarny. W zaleznosci od tego gdzie sie znajdujesz, odbierasz albo zwykly telefon, albo komore. Ale z artykulu wynika ze tu chodzi przede wszystkim o klientow biznesowych, wiec nas, szarych obywateli, jak zwykle ma sie w d... A ceny w sieciach GSM spadna i to zapewne juz w przyszlym roku.
    0
  • Users Avatars Mini
    omegav6 pisze: 2002-04-26 15:12
    R................ telekomune ,jestem za wszystkim co osłabi tpse tylko tak dalej
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: