Smartfony sprawdzają parkowanie w Warszawie - koniec z papierami za szybą

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Smartfony sprawdzają parkowanie w Warszawie - koniec z papierami za szybą

Od 13 stycznia piesze patrole kontrolujące parkowanie w Warszawie korzystają z systemu e-kontroli. Niepłacącym kierowcom nie wystawiają już kar za wycieraczką, a rejestrują je w systemie elektronicznym. Następnie informacje o przewinieniu i należnej do zapłaty kwocie są wysyłane pocztą.

 

Do tej pory piesze patrole sprawdzające czy parkujący na terenie strefy opłacili postój, były wyposażone w terminal i drukarkę. Kiedy w trakcie kontroli napotykały na samochody pozostawione bez opłaty, wlepiały kary w formie druku, zostawiając go za wycieraczką. Kierowca po powrocie do takiego auta wiedział, że będzie musiał uiścić opłatę dodatkową w wysokości 250 zł lub 170 zł, jeśli zrobi to w terminie 7 dni.

 

Od 13 stycznia 2022 r. kontrolerzy wychodzą w teren wyposażeni w smartfon i małą drukarkę. W smartfonie odpalają aplikację e-Kontroler, aby połączyć się z bazą danych potrzebnych do kontroli, a następnie za jej pomocą sprawdzają parkowanie.

 

Sprawdzanie polega na skanowaniu tablic rejestracyjnych i ich sczytywaniu. Mała drukarka kontrolerom potrzebna jest tylko w przypadku samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Jeśli okaże się, że takie auto pozostawione w strefie nie ma opłaconego postoju, drukują karę na papierze, a „paragon” zostawiają za wycieraczką. W przypadku samochodów na białoruskich, rosyjskich i ukraińskich numerach druk jest w językach polskim i rosyjskim, w przypadku pojazdów zza naszej zachodniej i południowej granicy – w językach polskim i angielskim.

 

Po zakończeniu kontroli zeskanowane zdjęcia tablic są zgrywane w systemie elektronicznym. Tam są weryfikowane – fotografie samochodów z opłaconym parkowaniem są usuwane, a te przedstawiające auta pozostawione w strefie bez opłaty są zabezpieczane, a następnie przesyłane właścicielowi pojazdu jako dowód.

 

Niepłacący kierowcy nie dowiedzą się już po powrocie do pojazdu, że dostali karę, a dopiero w ciągu 7-30 dni. W takim czasie będziemy dostarczać pocztą informacje o przewinieniu i należnej do zapłaty kwocie. Wśród dokumentów wysłanych w wezwaniu znajdzie się PIN potrzebny do zalogowania na stronie, by sprawdzić na zdjęciach swoje parkowanie.

 

Nadzór nad Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego pełnią przede wszystkim elektryczne samochody do e-kontroli. Jest 9 takich samochodów. Każdy wykonuje pracę porównywalną do pracy 10 dwuosobowych pieszych patroli.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: