22 października 2002 r. rozpoczął się dwudniowy III Kongres TELEINFO pod honorowym patronatem Leszka Millera, Prezesa Rady Ministrów RP. Tegoroczny Kongres jako temat przewodni wybrał hasło: Teleinformatyka motorem rozwoju polskiej gospodarki w drodze do Unii Europejskiej.
Podczas Kongresu, gromadzącego przedstawicieli zarówno świata biznesu, jak i polityki poruszone zostaną ważne zagadnienie tj. wpływ rozszerzenia UE na rynek IT w Polsce, informatyzacja administracji publicznej i samorządowej, polska branża IT na tle innych krajów, partnerstwo prywatno-publiczne jako strategia informatyzacji Polski.
Oprócz wystąpień, prezentacji i dyskusji panelowych, podczas pierwszego dnia Kongresu na Wielkiej Gali nagrodzone zostaną najlepiej zinformatyzowane przedsiębiorstwa i instytucje w Polsce.
W tym roku Złote Laury Raportu TELEINFO zostały przyznane w 12 kategoriach branżowych. Pierwsze miejsca zajęli:
w kategorii administracja i służby publiczne - Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA,
w kategorii banki, ubezpieczenia i instytucje finansowe - ING Bank Śląski S.A. w Katowicach,
w kategorii energetyka - Zakład Energetyczny Łódź - Teren S.A.,
w kategorii handel i usługi - Eldorado S.A.,
w kategorii hutnictwo, przetwórstwo i sprzedaż metali - Hutmen S.A.,
w kategorii przemysł budowlany - Nida Gips,
w kategorii przemysł chemiczny, farmaceutyczny i szklarski - Laboratorium Kosmetyczne Dr. Irena Eris S.A.,
w kategorii przemysł elektroniczny, maszynowy i motoryzacyjny - Alstom Power Sp. z o.o. ,
w kategorii przemysł naftowy - PKN Orlen S.A.,
w kategorii przemysł spożywczy - Alima Gerber S.A.,
w kategorii telekomunikacja - Polkomtel S.A.,
w kategorii transport, spedycja, usługi pocztowe - Messenger Service Stolica S.A.
Zarówno pod względem statystyczno-formalnym, jak i w subiektywnej ocenie ekspertów TELEINFO najlepiej zinformatyzowaną branżą jest bankowość i sfera usług finansowych oraz ubezpieczeń. Martwi natomiast drugi koniec skali - administracja i służby publiczne. Choć pod względem liczby komputerów na 100 zatrudnionych sfera ta wcale nie wypada tak źle, to jednak w ocenach ekspertów sektor ten wyraźnie odstaje od reszty.
Uśredniona firma tegorocznego "TELEINFO 100" ma 1606 pracowników, 709 stanowisk komputerowych i zatrudnia 22 informatyków. Rok wcześniej w zestawieniu taka średnia firma statystyczna miała 3858 pracowników, 63 informatyków i 1600 komputerów.
W tegorocznym zestawieniu mamy średnio 44,2 komputera na 100 zatrudnionych w firmach obecnych na liście - wobec 41,5 komputerów na 100 pracowników w 2001 roku, lekko powyżej 32 na 100 pracowników w latach 2000 i 1999 oraz 28,2 komputerów na 100 zatrudnionych w firmach ujętych w zestawieniu TELEINFI z 1998 r.
W tych porównaniach wskaźników historycznych warto też zwrócić uwagę na fakt, że liczba informatyków na 100 zatrudnionych niezmiennie oscyluje wokół 1,5 osoby na 100 pracowników (w TELEINFO 100 z 1998 r. było ich 1,3 na 100 pracowników, w 1999 r. - 1,5, w 2000 i 2001 - 1,6 na 100 zatrudnionych, w tegorocznym wydaniu jest ich 1,4 na 100 pracowników).