Jutro w nocy zmiana częstotliwości nadawania telewizji naziemnej, a za dwa lata migracja do DVB-T2/HEVC

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Zmiana częstotliwości nadawania programów TVP w NTC

Telewizja Polska poinformowała, że w późnych godzinach nocnych z 2 na 3 czerwca zostanie przeprowadzona zmiana częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. Zmiana ta wiąże się z koniecznością uwolnienia częstotliwości na rzecz usług 5G.

Zmiana swoim zasięgiem obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.

Standard nadawania telewizji (DVB-T) pozostanie bez zmian. Nie ma więc potrzeby wprowadzania korekt w ustawieniu anten odbiorczych.

Planowane zmiany dotyczyć będą programów TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka oraz TVP ABC.

Odbiorniki telewizyjne powinny samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku widzów posiadających starsze modele odbiorników telewizyjnych lub dekoderów może zaistnieć potrzeba ponownego, ręcznego wyszukania kanałów w ustawieniach za pomocą pilota.

Kolejny etap przełączeń nadajników związany z refarmingiem zaplanowany jest w okresie marzec -czerwiec 2022 roku. Proces zmian częstotliwości zakończy się 30 czerwca 2022 roku.

Równolegle w tym okresie nastąpi również zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Wprowadzone zmiany pozwolą na nadawanie w ramach telewizji naziemnej większej liczby programów w jakości obrazu High Definition (HD) lub Ultra HD/4K. Dlatego decydując się na zakup nowego odbiornika lub tunera odbiorcy powinni już teraz zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC, zgodnie z tzw. rozporządzeniem odbiornikowym.

Warto również aby użytkownicy upewnili się, że odbiornik telewizyjny lub tuner obsługują najnowszy standard HbbTV 2.0.1 (nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: