Test Alcatel OT512

Recenzje
Opinie: 97

Alcatel One Touch 512 po raz pierwszy został zaprezentowany w Cannes na początku 2002 r. Model ten jest bliźniaczo podobny do od dawna obecnego na rynku Alcatela OT511, który cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością (również dzięki sporej kampanii reklamowej). Główną zaletą obu aparatów jest ich wygląd oraz naprawdę niesamowicie małe rozmiary. OT512 mierzy 97x42x20 i waży zaledwie 75 g. Jego starszy brat OT511 waży i mierzy dokładnie tyle samo.

 

 

Testowany egzemplarz miał bardzo ładną obudowę o delikatnym złotym odcieniu, reszta elementów miała stalowy kolor. Stosunkowo mały ekran podświetlany jest na bladoniebieski kolor (poprzednik miał zielone podświetlenie). Wygodna klawiatura z dużymi klawiszami podświetlona jest na  pomarańczowy kolor. Niestety klawiatura nie jest podświetlona równomiernie i w półmroku klawisze umieszczone po bokach są mało czytelne. Po lewej stronie ekranu znajdują się dwa gniazda telefonu: ładowarki i zestawu słuchawkowego. Z tyłu obudowy znajduje się trzecie gniazdo do zewnętrznej anteny. Telefonu nie można podłączyć do komputera ani przez kabelek, ani przez port podczerwieni. Do gniazda można za to dołączyć opcjonalnie specjalną klawiaturę wspomagającą pisanie wiadomości SMS. W zestawie oprócz telefonu znajduje się ładowarka, klips do paska oraz instrukcja (taka sama dla obu modeli).

 

 

Po bardzo wygodnej instalacji karty SIM aparat możemy włączyć klawiszem C (informacja na obudowie, że to właśniej jest włącznik jest mikroskopijna i niewyraźna). Aparat wita nas opcjonalnie prostą animacją oraz polifoniczną melodyjką. Ekran głównego menu składa się tylko z dwóch opcji: services i menu.

 

 

Services to spis funkcji WAP. Konfiguracja opcji dostępu do WAP jest wygodna.  Samo korzystanie z WAP w OT512 jest drogie ze względu na korzystanie ze starego sposobu transmisji danych CSD (prędkość do 14.400 bps). Wygodną funkcją jest ustalenie czy telefon ma łączyć się bezpośrednio ze stroną główną czy ma pozwalać na wybór profilu z którego chcemy korzystać lub wybór zakładki z która chcemy się połączyć.  WAP obsługiwany jest w jednej z nowszych wersji implementowanych w telefonach, czyli 1.2.1. (z obsługa serwisów WAP push, z których informacje gromadzone są w specjalnym katalogu Alert Inbox)

 

 

Standardowe menu aparatu składa się z następujących funkcji:

  • directory

  • messages

  • vibrator

  • my setup

  • alarms

  • memo

  • games

  • calc/conv

  • setup

  • events

 

Wadą tak rozwiązanego menu jest to, że mamy aż dwa "setupy" a przeglądarkę WAP konfigurujemy jeszcze w innym miejscu.

 

Directory

 

Menu directory pozwala nam dostać się do książki telefonicznej Alcatela. Spis wyświetla jednocześnie zarówno kontakty na karcie SIM, jak i kontakty zapisane w samym aparacie. O tym, gdzie dany kontakt jest zapisany informuje wyraźna ikonka (np. mała karta SIM). W OT512 możemy zapisać do 250 kontaktów, każdy z nich może mieć przypisane 3 numery. W samej książce nie ma żadnego podmenu, więc aby dodać nowy wpis należy rozpocząć edycję istniejącego.

Telefony można pogrupować w trzy grupy: private, profession oraz inne. Każda wyodrębniona grupa może mieć swój dzwonek. W spisie kontaktów możemy segregować wpisy według wcześniej ustalonych grup, alfabetycznie lub najpierw karta SIM, później kontakty z telefonu. Wygodną funkcją jest pełna możliwość kopiowania danych pomiędzy telefonem a kartą SIM i odwrotnie. Aż pięćdziesięciu wpisom możemy przyporządkować komendy głosowe. Aby wywołać numer komenda głosową należy później przycisnąć dłużej zieloną słuchawkę w trybie oczekiwania.

Prawie w każdym podmenu Alcatela jest także funkcja zoom, która pozwala zwiększyć wielkość liter. W innych aparatach jest ona umieszczona w jednym miejscu w setupie co wydaje się mieć większy sens.

 

 

Messages

 

Alcatel OT512 oprócz przesyłania SMS-ów obsługuje również standard EMS. Tworzenie wiadomości jest bardzo wygodne. Oprócz zwykłego tekstu łatwo możemy dołączyć prostą ikonkę i dźwięk. W Alcatelu możemy również magazynować gotowe EMS-y i SMS jako szablony (5 szablonów SMS jest domyślnych). Młodym użytkownikom na pewno spodoba się możliwość wklejania gotowych uśmieszków (smileys). Przygotowanego EMS-a możemy w każdej chwili obejrzeć co pozwoli nam łatwo ocenić efekt końcowy. Wpisywanie wiadomości SMS i EMS wspomagane jest specjalnym słownikiem, rozwiązaniem konkurencyjnym wobec znanego słownika T9.

Słownik w testowanym modelu nie miał polskiej wersji, ale w wersji finalnej taka wersja językowa ma być gotowa. Przygotowaną wiadomość możemy wysłać jednocześnie do 4 osób.

 

 

Vibrator

 

Kolejnym menu jest wibrator pozwalający na włączenie i wyłączenie wibracji. Do dyspozycji użytkownika jest także skrót pozwalający na obsługę tej funkcji - dłuższe wciśnięcie klawisza 5. Wibracje działają cicho i wyraźnie.

 

My setup

 

My setup pozwala na dostęp do części ustawień Alcatela. Reszta ustawień znajduje się w menu setup. My setup składa się z następujących podmenu:

  • sounds

  • main screen

  • on/off scr.

  • download

  • zoom

  • numbers

Sound

 

W Alcatelu możemy ustawić następujące rodzaje informowania nas o nadchodzącym połączeniu:

  • dźwięk dzwonka

  • wibracje, następnie dźwięk

  • wibracje, parę "beepów", następnie dźwięk

  • same wibracje

  • całkowite wyciszenie telefonu

W/w opcje wyczerpują chyba wszystkie możliwości jakich może oczekiwać nawet najbardziej wymagający użytkownik telefonu. Meloman będzie też zadowolony, ponieważ większość z 30 sygnałów oferowanych przez Alcatela ma bardzo dobrą jakość a znaczna część jest polifoniczna. OT512 wyposażony jest również w kompozytora dzwonków.

 

Main screen, on/off scr.

 

Opcje te pozwalają na wybór obrazka, który będzie wyświetlał się na ekranie w trybie oczekiwania oraz na włączenie opcji wyświetlania tego obrazka przy włączaniu i wyłączaniu terminala.

 

Download

 

Download to jedna z nowocześniejszych funkcji OT 512 pozwalająca na ściąganie poprzez WAP lub serwis internetowy ikon, dźwięków, animacji lub gotowych EMS-ów.

 

 

Alarms

 

Alarmy to kolejna opcja z głównego menu. Alarmy możemy przypisać do trzech rodzajów zdarzeń: budzenia, spotkań i urodzin. W dwóch ostatnich oprócz godziny Alcatel pozwala także na ustalenie datę zdarzenia. Dla wszystkich rodzajów zdarzeń można natomiast wybrać ulubioną melodyjkę ze spisu dzwonków. Przy ustalaniu terminu spotkania możemy określić również jego cykliczność a nawet przygotować SMS-a który zostanie wysłany o odpowiedniej porze do wybranej osoby z którą zamierzamy się spotkać. W OT 512 możemy zapisać jedynie 10 terminów spotkań.

 

Memo

 

Alcatel pozwala na zapisywanie notatek głosowych, co dla niektórych jest funkcją niezbędną w telefonie komórkowym. Odsłuchiwanie notatek może odbywać się jedynie poprzez uruchomiony tryb głośnomówiący. Bardzo zabawną funkcją jest możliwość zapisania notatki głosowej jako dzwonka.

W Alcatelu OT512 można zapisać do 20 notatek głosowych o łącznej długości do 2 minut. Każda notatka może mieć nadaną przez użytkownika nazwę.

 

Games

 

Alcatel ma zaimplementowane trzy gry firmy Infogrames.  Te trzy rozrywkowe aplikacje to:

  • Killer Expo - strzelanka

  • Eyes & Stars - gra logiczna

  • Run run run - platformówka

 

Wszystkie gry oparte są na motywie walki bohatera Starshota, który musi walczyć z tajemnicznym Wolfgangiem (pomaga mu w tym robot i rakieta). Gry mają ładną grafikę, lecz blady, mały ekran Alcatela nie jest najlepszy do długiego grania.

 

Calculator/Convert

 

Jak większość telefonów dostępnych obecnie na rynku Alcatel jest wyposażony w kalkulator. Dodatkowo OT512 przelicza kursy z uwzględnieniem nowej waluty Unii Europejskiej.

 

Events

 

W tym katalogu Alcatel OT512 składuje informacje o tym, co nowego zdarzyło się w naszym telefonie - czyli czy dostaliśmy SMS-a, czy mamy jakąś notatkę głosową do osłuchania, czy przyszła jakaś nowa strona z serwisu typu WAP push itd.

 

Bateria

 

Producent obiecuje bardzo dobre czasy oczekiwania (do 280 godzin) i rozmów (6 godzin ciągłej rozmowy). W warunkach testu - przy małej liczbie rozmów około 20 minut), ogniowo litowo-jonowe 600mAh wytrzymało około 4 dni bez ładowania. Jest to bardzo dobry wynik, choć większość producentów również znacznie polepszyło swoje osiągi w tym zakresie.

 

 

Podsumowanie

 

Alcatel OT 512 nie jest produktem rewolucyjnym. Ma jedynie odświeżyć linię produktów OT5xx. Na pewno brakuje w nim większego ekranu oraz GPRS-u. Oprócz tych wymienionych mankamentów zawiera wszystkie opcje, które mogą wymarzyć sobie młodzi użytkownicy telefonów. Najważniejszą jednak zaletą nowego Alcatela jest jego rozmiar i waga - jest to nadal jeden z najmniejszych i najlżejszych telefonów na świecie.