Część I
Filmy i gry
We współpracy z Samsungiem rozpoczynamy cykl artykułów, które mają przekonać nieprzekonanych, że duże ekrany w smartfonach są bardzo przydatne, wygodne i po prostu piękne.
Część osób jest już przekonanych do dużych wyświetlaczy i nie wyobrażają sobie bez nich codziennego życia. Nie mówimy w tym przypadku tylko o tych najbardziej zaawansowanych gadżeciarzach, ale nawet tych, którzy smartfon wykorzystują tylko do dzwonienia, SMS-owania, przejrzenia newsów na Onecie i nawigacji w samochodzie.
Duże ekrany smartfonów to wygodne, szersze klawiatury ekranowe (czyli w efekcie szybsze pisanie wiadomości z mniejszą ilością błędów) oraz większe baterie, bo producent ma po prostu sporo więcej miejsca w obudowie.
Nie należy także zapominać o naszym wzroku. Większy, dobrej jakości ekran to także większe elementy graficzne, wyraźniejsze czcionki, czyli po prostu możliwość dłuższego korzystania z telefonu bez uciążliwego bólu oczu.
W tym miejscu przypomnijmy, że pierwszy Samsung Note miał ekran 5.3 cala. Teraz jest to już niemal standard dla większych smartfonów, a najnowszy „mały” Samsung Galaxy S6 ma wyświetlacz niewiele mniejszy - 5.1 cala w niesamowitej rozdzielczości Quad HD. Smartfony z dużymi ekranami bardzo się zmieniły – są sporo lżejsze, dużo ładniejsze i warto je sprawdzić choćby poprzez krótkie testy w salonach RTV lub sklepach polskich operatorów. My gorąco polecamy chwilę zabawy z naszym ulubionym Samsungiem Galaxy S6 edge+ z zakrzywionym po obu stronach ekranem o rozmiarze 5.7 cala.
W naszym cyklu chcielibyśmy przedstawić kilka funkcji usług nowoczesnych smartfonów, które aż proszą się o większy ekran. W tym odcinku będą to wideo i gry.
Wideo i telewizja
Oglądanie telewizji większości kojarzyło się jeszcze do niedawna po prostu z telewizorem w salonie. Czasy się jednak zmieniają i filmy oraz telewizję możemy oglądać już niemal wszędzie. Może to być pociąg, autokar, warszawskie metro, nasza sypialnia, czy nawet wanna. Smartfon z dużym ekranem do doskonałe narzędzie do „konsumowania” filmów i zwykłej telewizji.
Aplikacje IPLA, TVP.PL, PLAYER.PL – telewizja na nasze życzenie
„Stare” stacje telewizyjne zrozumiały, że rewolucja jest blisko i widzowie chcą oglądać ich programy o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Samsung Galaxy S6 edge+ lub np. Note 4 to wspaniałe „telewizory”. Instalacja aplikacji telewizyjnych trwa chwilę, a większość programów obejrzymy całkowicie za darmo nawet bez konieczności logowania. Zwykle przed programem i w jego trakcje obejrzymy natomiast porcję reklam, ale tego już niestety nie uda się uniknąć.
Horizon – prawie zwykła telewizja
Także operatorzy kablowi dostrzegli zmianę w sposobie oglądania telewizji. Nasze ulubione programy chcemy oglądać także w sypialni, wannie, a także poza domem. Dzięki słuchawkom i ekranowi 5.7 cala telewizję możemy oglądać bardzo wygodnie nie tylko na wielkim telewizorze, który zwykle jest oblegany przez innych domowników. Samsung Galaxy S6 edge+ lub np. Note 4 z zainstalowaną aplikację operatora (np. Horizon w UPC) to kolejny telewizor w rodzinie z doskonałą jakością obrazu i dźwięku, a do tego mobilny. Zwykle taka aplikacja da nam także dostęp do biblioteki wideo na życzenie naszego operatora.
Odtwarzacz filmów z pamięci telefonu
Gdy nasz pakiet danych jest niezbyt duży lub wybieramy się z miejsce z marnym zasięgiem sieci komórkowej to nie oznacza to wcale, że nie będziemy mieć dostępu do materiałów wideo. Przed wyjazdem podłączamy naszego smartfona do komputera i przegrywamy do jego pamięci nasze filmy. W naszym testowym Samsungu Galaxy S6 edge+ mieliśmy do dyspozycji pamięć 64 GB. Część oczywiście zajmuje system i aplikacje, ale i tak zmieścimy w nim kilkanaście długometrażowych dzieł.
Gdy oglądamy film na naszym smartfonie to polecamy podłączenie do niego dodatkowego głośnika lub słuchawek. Wówczas efekt będzie naprawdę piorunujący.
Youtube
Telewizja w Internecie to także, a może przede wszystkim Youtube. Spędzamy coraz więcej czasu na tym portalu, który zastępuje nam zwykłe programy telewizyjne. Miliony odsłon najnowszego teledysku Adele, ogromne rzesze fanów kanałów rozrywkowych, motoryzacyjnych i innych nie mogą się mylić. Youtube to obecnie najważniejszy portal wideo. Choć nasze nowoczesne telewizory mogą już z niego korzystać poprzez aplikacje to i tak większość czasu oglądamy filmy na Youtube korzystając z naszego smartfonu. Pomyślmy…większy ekran, czy mniejszy…co będzie dla nas wygodniejsze i przyjemniejsze. Chyba nie trzeba się długo zastanawiać.
Gry
Fani grania na komputerach PC i konsolach zawsze z pobłażaniem patrzyli na grających na komórkach. Te czasy już bezpowrotnie minęły – grają najmłodsi, starsi i najstarsi. Prowadzimy drużyny piłkarskie, opiekujemy się wirtualnym gospodarstwem, symulujemy traktory, ciężarówki, pociągi, a także strzelamy i ścigamy się na torach. Mobilna rozrywka to bez wątpienia ogromny przemysł. My gracze potrzebujemy już tylko szybkich smartfonów i dużych ekranów!
Kierujemy - Asphalt 8
Nowe przepisy na polskich drogach utemperowały trochę naszych kierowców. Na szczęście nadal możemy poszaleć na torze i drogach w takich grach jak Asphalt 8. Ogromne prędkości, loty samochodem i spychanie konkurentów – to jest możliwe tylko w mobilnej rzeczywistości. Samsung Galaxy S6 edge+ to piękne kolory i duży wyświetlacz, czyli wszystko co jest nam potrzebne do ścigania się nawet w metrze, czy autokarze jadącym przez wiele godzin do Rzeszowa.
Strzelamy - Modern Combat 5
Gdy chcemy ratować świat przed terrorystami, a nie pracujemy w jednostce GROM to pozostaje nam bezpieczna zabawa na dużym ekranie naszego smartfona. Modern Combat 5 to świetna gra, ze świetną grafiką i dobrymi scenariuszami misji. Szybki smartfon, duży ekran i np. dodatkowy pad połączony przez Bluetooth – wszyscy będą nam zazdrościli takiego zestawu, gdy będziemy ratować świat w Pendolino, czy Polskim Busie w czasie długiej podróży.
Strzelamy gole - FIFA 16
Prawdziwy fan piłki nożnej nie przestaje o niej myśleć nawet na chwilę. Aby poczuć się jak najlepszy piłkarz lub trener wystarczy nam szybki smartfon z dużym ekranem i FIFA 16. Na mniejszych smartfonach sterowanie w tego typu grach staje się problemem – przy dużym ekranie jest to zupełnie inna gra.
W kolejnych odcinkach naszego cyklu omówimy kolejne zalety dużych ekranów, czyli wygodę obsługi pakietu Office, przeglądania Internetu oraz korzystania z nawigacji.