Wybierasz zwykłe zdjęcia, czy w stylu Leica?

Akcje partnerskie
Opinie: 2

Akcja partnerska

Aparat fotograficzny w smartfonie jest obecnie czymś znacznie więcej niż jednym z podzespołów elektronicznych telefonu. Oczywiście bez dobrej matrycy i jasnego obiektywu wysoka jakość zdjęć nie jest możliwa do osiągnięcia, ale to nie wystarczy. Nawet wśród smartfonów z dobrymi podzespołami jest wiele takich, które nie robią dobrych zdjęć. Okazuje się, że nie mniej istotne od sprzętu jest doświadczenie i wiedza w obszarze nowoczesnych algorytmów odszumiających i wyostrzających. Kluczowa jest umiejętność nadania zdjęciu odpowiedniego koloru i charakteru, unikając przy tym sztuczności. Dlatego w przypadku smartfonu Huawei P10 połączono nowoczesną technologię produkcji smartfonów Huawei i ogromne doświadczenie Leica - prawdziwej legendy w świecie fotografii.

Leica ma w swojej historii i obecnej ofercie legendarne aparaty fotograficzne. Są to zarówno kamery analogowe, kupowane już głównie przez kolekcjonerów, jak i najwyższej jakości aparaty cyfrowe. Jednym z nich jest Leica M Monochrom – aparat z matrycą cyfrową, robiący wyłącznie czarno-białe zdjęcia. Leica zdecydowała się wyprodukować taki aparat nie bez powodu. Zrezygnowanie z umieszczenia filtru Bayera przed matrycą, koniecznego do zarejestrowania kolorów, zwiększa szczegółowość rejestrowanego obrazu. Wynika to z faktu, że do powstania koloru potrzebne są trzy piksele składowe: czerwony, zielony i niebieski, a w przypadku zdjęcia monochromatycznego każdy piksel z osobna jest samowystarczalny – konieczna jest tylko informacja o jasności. Stąd Leica M Monochrom oferuje najlepszej jakości zdjęcia czarno-białe, bogate w subtelne przejścia tonalne i najdrobniejsze szczegóły.

W przypadku smartfonów miniaturyzacja pozwala na zastosowanie technologii, które w tradycyjnych aparatach są niemożliwe do wykorzystania. Dlatego Huawei P10 został wyposażony w zestaw podwójnego aparatu Leica Dual Camera. Jedna matryca rejestruje tylko informację o jasności, a więc powstają z niej szczegółowe obrazy monochromatyczne, a druga matryca rejestruje informacje o kolorze. Łącząc informacje z obu matryc uzyskujemy bardziej szczegółowe, ostrzejsze zdjęcie kolorowe. Można też wykorzystać samą matrycę czarno-białą, aby uzyskać najwyższej jakości zdjęcia monochromatyczne.

Druga generacja podwójnego aparatu

Huawei P9 po raz pierwszy został wyposażony w podwójny aparat opracowany przy współpracy z firmą Leica. Najnowszy model P10 otrzymał udoskonaloną wersję Leica Dual Camera 2.0. Matryca czarno-biała jest teraz znacznie wyższej rozdzielczości 20 megapikseli, w stosunku do 12 megapikseli w starszym modelu. Bardzo istotnym dodatkiem jest stabilizacja optyczna. Pozwoli ona na wykonanie nieporuszonych, mniej zaszumionych zdjęć przy słabszym oświetleniu. System OIS przyda się również podczas nagrywania wideo. P10 pozwala na nagrywanie filmów w czterokrotnie wyższej rozdzielczości 4K 2160p.

Przedni aparat w P10 ma tę samą, wysoką rozdzielczość 8 megapikseli, ale otrzymał jaśniejszy obiektyw F/1.9.

Tryb portretowy Huawei P10 łączy zaawansowane algorytmy trójwymiarowego wykrywania i upiększania twarzy, z możliwością precyzyjnego rozmazania tła (efekt bokeh) znanego z super jasnych obiektywów lustrzanek. Precyzyjne rozmycie tła dokoła osoby fotografowanej jest możliwe dzięki wykorzystaniu dwóch obiektywów. Bliska współpraca z firmą Leica oraz powyższe funkcje są unikatowe dla smartfonów Huawei.

 

Ekstra tryby fotograficzne

Oprócz tradycyjnych zdjęć i filmów, Huawei P10 ma całe portfolio trybów kreatywnych, pozwalających osiągnąć widowiskowe i rzadko spotykane efekty. Oprócz trybu fotografii czarno-białej, time-lapse, slow-mitoin czy skanowania dokumentów w telefonie są cztery tryby malowania światłem.

Malowanie światłem to długie czasy ekspozycji, ale w przeciwieństwie do klasycznych aparatów, obraz rejestrowany jest etapami z podglądem dostępnym na żywo. Dzięki temu łatwo ocenimy, czy zdjęcie świateł samochodów w nocy wymaga 5 czy 25 sekund naświetlania. Gdy podgląd będzie spełniał nasze oczekiwania przerywamy rejestrację i zdjęcie gotowe. Efekt trudny do osiągnięcia w aparacie fotograficznym jest bajecznie prosty w przypadku Huawei P10. Nasze zdjęcia będą budziły zachwyt w serwisach społecznościowych.

Niektóre zdjęcia mają w sobie to coś, co przyciąga wzrok i zatrzymuje naszą uwagę na dłużej, a inne giną w masie obrazów, która zalewa nas dzień w dzień w internecie. Wybierając smartfon Huawei P10 z podwójnym aparatem opracowanym przy współpracy z Leica otwieramy sobie drogę do fotografii, która była wcześniej poza naszym zasięgiem. Są to m.in. najwyższej jakości zdjęcia czarno-białe, szczegółowe zdjęcia kolorowe oraz tryby malowania światłem. Huawei P10 to nie jest zwykły smartfon - to także super aparat cyfrowy oferujący niespotykaną do tej pory jakość zdjęć.