LG G5 – nasze pierwsze wrażenia i opinie

Newsy
Opinie: 17
LG G3, G4, G5

Mieliśmy już okazję sprawdzić jak wygląda i działa najnowszy flagowiec LG G5.

Smartfon bardzo znacznie zmienił się w stosunku do swojego poprzednika. Zmieniła się także główna koncepcja, która ma napędzić jego sprzedaż.

G5 ma mniejszy od poprzedniej edycji ekran 5.3 cala. G4 miał ekran 5.5 cala. Rozdzielczość QUAD HD nie uległa zmianie, a więc zwiększyła się gęstość pikseli. Ekran jest jaśniejszy – ma 800 nitów.

Ekran ma bardzo ładne, naturalne kolory. Ważną nowością jest tryb Always On Display, czyli wyświetlanie niektórych informacji także przy wyłączonym podświetleniu (w trybie czuwania). Jest to wygodniejsze rozwiązanie niż dodatkowy, mikroskopijny ekran w LG V10.

Obudowę wbrew pozorom można otworzyć, choć tylnej klapki nie możemy zdemontować, a kartę SIM i kartę pamięci umieszcza się w szufladce otwieranej np. spinaczem. Obudowa otwiera się od dołu telefonu. Jest to znacząca innowacja nazywana przez LG modułowością. Można więc bez problemu wymienić w urządzeniu baterię. Dodatkowo część, która się wysuwa może zostać podmieniona na tzw. moduł dodatkowy. Moduł odpina się przyciskając boczny, dedykowany przycisk.

Już na starcie sprzedaży w Polsce ma być dostępny moduł do obsługi kamery z dodatkową baterią 1200 mAh oraz moduł HiFi z lepszym przetwornikiem dźwięku (podobnym do tego, który znajdziemy w V10). Przy projektowaniu tego modułu uczestniczyła firma B&O PLAY by Bang & Olufsen. Moduły będą dosyć drogie, ale być może moduł z dodatkowymi klawiszami do obsługi kamery będzie dostępny w naszym kraju za damo w przedsprzedaży.

Oprócz modułów LG zamierza dosprzedawać z telefonem także specjalną kamerę 360 stopni (współpracującą także z innymi smartfonami) oraz gogle wirtualnej rzeczywistości. Będą to raczej drogie urządzenia, ale mają być dostępne w Polsce. Kamera oraz gogle to ważna część nowego ekosystemu nazywanego przez LG przyjaciółmi. Tymi urządzeniami ma zarządzać dedykowana aplikacja LG Friends Manager (ikona z kotem w okularach). Stworzono także specjalne hasło wyróżniające G5 na rynku: Chodź, poznaj nowych przyjaciół z placu zabaw. W przyszłości mają pojawić się kolejni „przyjaciele”.

W telefonie pracuje jeden z najszybszych obecnie procesorów na rynku, czyli Qualcomm 820. Jest on wspomagany przez aż 4 GB RAM. Pamięć na multimedia to 32 GB z możliwością rozbudowy.

LG G5 pracuje pod kontrolą najnowszego Android Marshmallow 6.0.1 z nakładką LG w wersji 5.0. Chyba największą nowością w systemie jest brak app drawera, czyli kolejnego poziomu menu ze wszystkimi usługami i zainstalowanymi programami. Teraz w LG jest jak w produktach Apple i Huawei. Teraz jest dużo prościej.

Kolejną ciekawą nowością jest specjalna lista typu „zainstaluj ponownie ostatnio odinstalowane programy”.

W G5 znajdziemy także drobne smaczki np. jest fajna tapeta powiązana z żyroskopem.

W nowej nakładce zachowano dosyć przydatny dodatkowy pulpit nazywany przez LG Smart bulletin.

W menu G5 znajdziemy także znane już wcześniej aplikacje: LG Health, QuickMemo+, Smart Cleaning. Nadal można także personalizować dolne przyciski.

Jeśli chodzi o kamery to na tym polu LG G5 się wyróżnia – ma dwie główne kamery tylne: 16 mega i 8 mega (z szerokim kątem 135 stopni). Kamera do selfie nie jest szerokokątna – ma 8 mega i 80 stopni.

Aplikacja kamery ma tryb profesjonalny dla aparatu, ale nie ma go dla wideo. Tryb „profi” dla wideo ma być dostępny tylko w modelu V10 i jego następcach.

Jakości zdjęć i materiału wideo jeszcze nie ocenialiśmy, ale być może uda się to zrobić już podczas samego kongresu w Barcelonie.

Z tyłu obudowy oprócz kamery znajdziemy także skaner odcisków palców, ale nie testowaliśmy jego skuteczności i szybkości działania.

Fani radia FM znajdą tę funkcję w nowym koreańskim flagowcu.

Bateria ma pojemność 2800 mAh i jak wspomnieliśmy wcześniej jest wymienna. Jest tryb oszczędzania energii i optymalizacji zużycia podczas grania w gry (rozwiązania znane z V10).

Po dane techniczne odsyłamy do naszej oficjalnej Informacji o premierze LG G5 tutaj.

Zapraszamy także do lektury testu LG V10 – znajduje się tutaj.

Nasze wideo prezentujące smartfon LG G5:

 

Nasze zdjęcia LG G5: