Klasa smartfonu E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6 - celujący)
Wstęp
Motorola Moto X4 to smartfon z pogranicza średniej i wyższej półki - wyżej od G5, ale poniżej obsługującej moduły Moto Z2 Play. X4 jest aktualnie najwyższym smartfonem Moto nie wspierającym modułów. Nowy X ma też bardzo udanego poprzednika z tej samej serii w postaci Moto X Style – jednego z moich ulubionych smartfonów ze średniej półki. Tym razem zamiast dużego ekranu czy głośników stereofonicznych otrzymujemy przede wszystkim dwa aparaty z tyłu obudowy, które umożliwiają aktywowanie trybu portretowego oraz robienie zdjęć szerokokątnych. Sprawdźmy zatem co jeszcze ma do zaoferowania Motorola Moto X4.
Główne wady i zalety smartfonu Motorola Moto X4
Zalety
Wady
Budowa – 5
Motorola Moto X4 może pochwalić się bardzo wysoką jakością wykonania. Smartfon ma metalową ramkę, która łączy szkło zarówno z przodu jak i z tyłu obudowy. Tylna część pod szkłem posiada delikatną fakturę, która powoduje, że telefon delikatnie mieni się, gdy patrzymy na niego pod różnymi kątami. Z tyłu znajdują się również dwa obiektywy dwóch aparatów, umieszczone w okrągłym, wystającym elemencie. Dookoła obiektywów widoczny jest chropowaty wzór ząbków, jaki często znajduje się na krawędzi filtrów nakręcanych na obiektywy aparatów fotograficznych, co dodaje X4 uroku i stylu. Ponieważ wzór znajduje się pod szkłem przykrywającym obiektywy, nie wyciera się i nie zaczepia – jego funkcja ma charakter czysto estetyczny.
Przyciski fizyczne znajdują się na prawej krawędzi obudowy, w zasięgu kciuka. Są dosyć twarde, ale mają wyczuwalne kliknięcie, a przycisk zasilania ma chropowatą fakturę, po której łatwo możemy go odróżnić. Pod ekranem znajduje się czytnik linii papilarnych. Działa szybko i bezproblemowo. Jest zawsze dostępny, również gdy telefon leży na stole lub w uchwycie samochodowym. Niestety zwiększa on szerokość dolnej ramki, czego producenci coraz częściej starają się unikać. Przyciski systemowe wyświetlane są na ekranie. Można je zastąpić gestami na czytniku linii papilarnych.
Głośnik został umieszczony w słuchawce, czyli w tym samym miejscu, do którego przykładamy ucho, kiedy nie korzystamy z trybu głośnomówiącego. Dzięki temu skierowany jest w stronę użytkownika i raczej trudno go zasłonić. Głośność i jakość dźwięku są dobre, ale warto w tym miejscu przypomnieć, że Moto X Style miała głośniki stereofoniczne. W przypadku Motorola Moto X4 aż tak wysokiej jakości dźwięku nie otrzymamy.
Na dolnej krawędzi znajdziemy gniazdo USB C i gniazdo słuchawkowe. Moto X4 jako jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny smartfon Motoroli posiada normę uszczelnienia IP68. Umożliwia to bezstresowe korzystanie z telefonu w trakcie deszczu.
Wyświetlacz – 5-
Ekran Moto X4 ma konserwatywny rozmiar 5,2 cala i standardową dla niego rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 pikseli. Skutkuje to gęstością pikseli na poziomie 424 PPI. Wyświetlacz IPS ma dobre kąty widzenia i satysfakcjonującą jasność. Kolory są wystarczająco nasycone. Wyświetlacz przykryty jest szkłem Corning Gorilla Glass 3, jak w większości smartfonów Mototroli.
W ustawieniach znajdziemy opcję pozwalającą zmienić jaskrawość kolorów. Nie znajdziemy tutaj filtru światła niebieskiego, gdyż opcja ta znajduje się w aplikacji Moto. To trochę mylące, bo funkcja dotyczy wyłącznie ekranu i nie jest charakterystyczna dla telefonów Motorola. Jest też cecha charakterystyczna dla Motoroli – czujnik zbliżeniowy podświetlający ekran, gdy zbliżmy do niego rękę. Wówczas podejrzymy godzinę, datę, stopień naładowania baterii i ikony powiadomień. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy mamy telefon w zasięgu ręki. Nie ma za to diody powiadomień, którą można zauważyć z większej odległości.
Wyświetlaczowi trudno coś zarzucić dopóki nie porównamy go z Moto X Style, który miał przekątną 5,7 cala i rozdzielczość QHD. Wówczas okaże się, że Moto X4 jest bardziej klasyczna i nie ma tylu cech premium co nowsza Moto X4. To dziwne, zwłaszcza, że Moto X Style weszła na rynek w 2015 roku.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – 4
Motorola nie ma w zwyczaju sięgać po procesory z górnej półki. Znacznie popularniejsze w jej konstrukcjach są modele trochę niższe. Nie inaczej jest w przypadku Moto X4. Mamy na pokładzie 8 rdzeniowy Snapdragon 630 taktowany zegarem 2,2 GHz. Jest to odrobinę wyższy model od tego zastosowanego w droższej Moto Z2 Play – tam mamy Snapdragon 626. Co prawda liczba rdzeni i ich taktowanie pozostała bez zmian, za to układ graficzny w Moto X4 to Adreno 508 zamiast Adreno 506 jak w Moto Z2 Play.
Moto X4 ma na pokładzie 3 GB RAM oraz 32 GB pamięci na system i pliki. Pamięć można rozszerzyć kartą micro SD, pod warunkiem, że zrezygnujemy z drugiej karty SIM.
Smartfon osiągnął 70 tysięcy punktów w benchmarku Antutu oraz odpowiednio 4112 punktów dla wszystkich rdzeni i 870 punktów dla jednego rdzenia w Geekbench 4. Różnice względem Moto Z2 Play są zgodnie z oczekiwaniami w granicach błędu pomiarowego.
Wydajność Motoroli jest z pewnością wystarczająca do komfortowego i przyjemnego dla użytkownika korzystania z telefonu. Nie czuć braków, nie ma gubienia klatek animacji czy długo uruchamiających się aplikacji. Wszystkie gry działają płynnie. Zapas wydajności jest jednak mniejszy, niż w innych smartfonach, mających mocniejsze procesory na pokładzie. Dla porównania LG G6, który można obecnie kupić w podobnej cenie, co X4 jest blisko dwukrotnie wydajniejszy. Nie musi to mieć dla użytkownika znaczenia w praktyce, ale warto o tym wiedzieć.
Moto X4 została wyposażona w LTE kat. 13 600/150 Mbps, dwuzakresowe WiFi ac, Bluetooth 5.0 i NFC. Lokalizacja jest możliwa za sprawą GPS, GLONASS i Galileo.
Zestaw czujników przedstawia się następująco: czytnik linii papilarnych, czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, czujnik światła otoczenia, magnetometr i żyroskop. Rozglądanie się w filmach 360 działa bez zarzutu.
System, Ekran główny – 5-
Moto X4 działa pod kontrolą systemu Android 7.1.1 z minimalistyczną nakładką Moto. Założenie jest takie, aby system był jak najbardziej zbliżony do czystego Androida, dzięki czemu szybciej otrzyma aktualizacje i będzie mniej obciążał procesor. Telefon faktycznie działa bezproblemowo i płynnie, natomiast z szybkością aktualizacji jest bardzo przeciętnie. Są już telefony na rynku, które nie kładą nacisku na minimalistyczną modyfikację Androida, a mimo to albo zdążyły zadebiutować od razu z Androidem Oreo 8.0 na pokładzie, albo otrzymały już aktualizacje do wersji ósmej. Motorola nie jest więc pod tym względem w ścisłej czołówce.
Ma za to kilka dodatków, które bardzo sobie cenię. Jest nim gest obracania telefonem uruchamiający aparat, oraz gest siekania krawędzią, który uruchamia latarkę
Nowym dodatkiem jest Moto Key, który pozwala odblokować komputer z systemem Windows i zalogować się do stron WWW dzięki czytnikowi linii papilarnych. Są też gesty szybkiego zrzutu ekranu za pomocą trzech palców, opcja zastąpienia systemowych przycisków ekranowych za pomocą gestów wykonywanych na czytniku linii papilarnych, jak i Ekran Moto, czyli wspomniane wybudzanie się wyświetlacza po zbliżeniu do niego ręki.
Ciekawą funkcją jest Bezprzewodowy System Dźwiękowy, który pozwala podłączyć do 4 różnych urządzeń audio przez Bluetooth jednocześnie. W efekcie można stworzyć system dźwiękowy z głośnikami, które nie obsługują łączenia w pary pomiędzy sobą i każdy głośnik musi dostać swoje źródło dźwięku osobno. Nie miałem jednak okazji sprawdzić tej funkcji w działaniu.
Motorola unika instalowania aplikacji firm trzecich, ale w najnowszych modelach pojawiła się aplikacja Outlook od Microsoftu, która proponowana jest jako domyślny program pocztowy już podczas konfiguratora pierwszego uruchomienia. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że przez nieuwagę zgodzimy się z niego korzystać, jeśli nie będziemy czytać z uwagą każdego ekranu konfiguracyjnego.
Kamera – 4
Motorola Moto X4 ma z tyłu dwa aparaty fotograficzne, jednak żaden z nich nie ma stabilizacji optycznej. Standardowy ma rozdzielczość 12 megapikseli, jasność F/2.0 i Dual Pixel Autofocus, a dodatkowy oferuje rozdzielczość 8 megapikseli oraz szeroki kąt widzenia 120 stopni i jasność F/2.4 z ostrością zablokowaną na stałe. To podobny układ do tego jaki stosuje LG w swoich flagowych smartfonach, z tą różnicą, że parametry LG są wyraźnie lepsze – lepsza jasność, wyższa rozdzielczość oraz OIS (ale tylko w modelu V30, który jest jednak znacznie droższy).
Jakość zdjęć z głównego aparatu jest bardzo dobra – obrazy są ostre i szczegółowe, a kolory atrakcyjne w odbiorze - pod warunkiem, że nie fotografujemy po zmroku, wówczas jakość zdjęć mocno spada. Za to jakość szerokokątnego obiektywu jest wyraźnie niższa. Zarówno rozdzielczość jak i szczegółowość jest raczej słaba, a do tego wyraźne jest zniekształcenie beczkowate. W pewnych ujęciach szeroki kąt się sprawdza i daje ciekawe efekty, ale ponieważ jakość jest zauważalnie gorsza, stosowałbym go tylko w dopasowanych do tego typu zdjęć sytuacjach.
Aparat oferuje szereg trybów, w tym kilka, których nie widzieliśmy wcześniej w telefonach Moto:
Jakość nagrań wideo jest dobra, zwłaszcza w przypadku 4K, ale często zdarza się, że po uruchomieniu nagrywania telefon gubi kilka klatek i na początku widać szarpnięcie i przeskok. Poza tym nie mam uwag co do jakości nagrań i spokojnie nadają się do większości zastosowań, zwłaszcza w połączeniu z gimbalem.
Ciekawostką jest przedni aparat, który ma rozdzielczość 16 megapikseli i własną diodę doświetlającą, co umożliwi zrobienie zdjęcia w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych, na przykład w klubie. Domyślnie zdjęcia robione są w rozdzielczości 4 megapikseli, co umożliwia „naświetlanie adaptacyjne” co z kolei najprawdopodobniej oznacza zmniejszenie ilości artefaktów przez czterokrotne obniżenie rozdzielczości za pomocą odpowiednich algorytmów. Przy dobrym oświetleniu jakość selfie jest bardzo dobra, ale jak oświetlenie jest słabe to efekty są wyraźnie gorsze, nawet z lampą doświetlającą.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria – 5
Moto X4 została wyposażona w baterię o pojemności 3000 mAh, co jest sporą wartością w przypadku niebyt dużej przekątnej ekranu 5,2 cala. Efekty widać podczas użytkowania. Podczas strumieniowania wideo z YouTube, z jasnością ekranu ustawioną na połowę, po 10 godzinach zostało 20% baterii i telefon przewidywał jeszcze dwie godziny działania. Ponad 12h strumieniowania wideo, kiedy zarówno ekran jest aktywny, a procesor i WiFi są obciążone, to dobry wynik. Dwa dni normalnego użytkowania smartfona to powinien być standard dla większości użytkowników Moto X4. Obawa o rozładowanie się telefonu przed wieczorem nie występuje poza najbardziej skrajnymi przypadkami.
Motorola dostarcza w zestawie ładowarkę 15 W TurboPower, która ładuje prądem 3A dla 5V, 1,6A dla 9V i 1,2A dla 12V. To jedna z szybszych ładowarek na rynku, dodatkowo podnosząca komfort użytkowania telefonu i zmniejszająca prawdopodobieństwo rozładowanej baterii.
Podsumowanie
Motorola Moto X4 to pod wieloma względami udany smartfon. Oferuje bardzo wysoką jakość wykonania, wystarczającą wydajność, wygodne dodatki Moto i całkiem dobry aparat, przynajmniej w zakresie podstawowych zdjęć i filmów. Całość wieńczy dobry czas działania na baterii. Dla kogoś, kto nie planuje stosowania modułów może okazać się lepszym wyborem niż Moto Z2 Play, która oferuje podobną wydajność i funkcje w wyższej cenie, dorzucając kompatybilność z Moto mods.
Z drugiej strony pod wieloma względami Moto X Style oferowała więcej godnych uwagi funkcji dwa lata wcześniej niż Moto X4 dzisiaj - choćby większy ekran o wyższej rozdzielczości i głośniki stereofoniczne. Takich akcentów zabrakło w Moto X4, która wydaje się bardziej odległa od dzisiejszych flagowców, niż Moto X Style w swoim czasie. Mając to wszystko na uwadze, Motorola Moto X4 jest solidną propozycją na smartfon z pogranicza średniej i wyższej półki, ale nie wyróżnia się tak wyraźnie, jak jej starsza siostra.
Dla kogo jest Motorola Moto X4
Dla kogo nie jest Motorola Moto X4
Inne informacje na temat smartfonu Motorola moto X4: