Test LG Q6

Recenzje
Opinie: 8

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Pierwszy smartfon z naprawdę wąskimi ramkami to LG G6 pokazany po raz pierwszy na targach MWC na początku 2017 roku. Chwilę później premierę miał Samsung Galaxy S8. Oba modele to flagowce, które przecierają nowe szlaki i jak dotąd nie pojawił się żaden inny smartfon, który oferowałby panoramiczne proporcje ekranu oraz wąskie ramki, zwłaszcza z niższego pułapu cenowego. Do czasu, aż LG zaprezentowało swoją nową serię smartfonów Q, które są modelami ze średniej półki i oferują konstrukcję podobną do flagowego G6. LG Q6 jest pierwszym smartfonem, który oferuje nowy design w bardziej przystępnej cenie (1499 zł) i pozwoli spopularyzować nowa koncepcję.

 

Główne wady i zalety smartfonu LG Q6

Zalety

  • Wybitnej jakości ekran w segmencie średniej półki
  • Pierwszy panoramiczny ekran z małymi ramkami w smartfonie ze średniej półki
  • 5,5 calowa przekątna ekranu, ale zachowana ergonomia z modeli 5 calowych
  • Najnowszy Android 7.1.1
  • Lekka nakładka skutkująca płynnym i stabilnym działaniem
  • 32 GB ROM i obsługa kart pamięci do 2 TB
  • Cyfrowa stabilizacja wideo spełnia swoją funkcję
  • Tryb kwadratowych zdjęć dla tych, którzy go wykorzystują
  • Bateria starcza z zapasem na pełny dzień intensywnego użytkowania
  • Wrażenia z standardowego użytkowania zaskakująco bliskie flagowym smartfonom

Wady

  • Jeden ze słabszych aparatów w tym przedziale cenowym
  • Brak czytnika linii papilarnych
  • Tył obudowy łatwo się rysuje
  • Wydajność poniżej standardu w tym przedziale cenowym (choć nie wpływa na wrażenia z użytkowania)
  • Micro USB zamiast USB C
  • Brak wsparcia dla szybkiego ładowania
  • Brak obsługi GLONASS i BSD

Zestaw – 4

W opakowaniu zastępczym znalazła się ładowarka z odłączanym kablem, oferująca ładowanie prądem 5V i 1,2 A oraz słuchawki - pchełki z mikrofonem i jednym przyciskiem.

Budowa – 4

LG Q6 zbudowany jest w podobny sposób, jak wiele innych smartfonów ze średniej półki. Wyróżniają go krawędzie - są wykonane z metalu i dodatkowo wzmacniane, za to tył obudowy to naśladujące szczotkowane aluminium tworzywo. Na dolnej krawędzi znajduje się zarówno gniazdo micro USB, jak i gniazdo słuchawkowe. Wymiary urządzenia to 142,5 x 69,3 x 8,1 mm, a waga to 149 gramów. To świetny wynik jak na przekątną ekranu 5,5 cala.

Q6 ma niewymienną baterię, a kartę nano SIM i micro SD umieszczamy w szufladce. LG nie uszczelnił Q6, mimo to telefon spełnia normę MIL-STD-810G.

Pojedynczy głośnik znajduje się z tyłu budowy. Jest dosyć głośny, ale dźwięk który oferuje jest dosyć płaski. Głośnik można dosyć łatwo zasłonić ręką, co nie tłumi całkowicie jego dźwięku.

Gładki tył obudowy stosunkowo łatwo się rysuje. Poza tym smartfon wygląda elegancko i bardzo dobrze leży w dłoni. Trochę szkoda, że zamiast micro USB LG nie zastosowało wygodniejszego i nowszego standardu USB C. Zaskakuje także brak czynnika linii papilarnych, który jest standardem w tym segmencie cenowym.

Wyświetlacz – 6

Jeśli miałbym wskazać główny powód, dla którego warto zainteresować się LG Q6, to na pewno będzie nim ekran. Ma przekątną 5,5 cala i wysoką rozdzielczość 2160 x 1080, co skutkuje gęstością pikseli na poziomie 439 PPI. Dodatkowo wyświetlacz ma panoramiczne proporcje 2:1 i super wąskie ramki ze wszystkich czterech stron, co skutkuje bardzo korzystnym stosunkiem wielkości ekranu do powierzchni całego urządzenia, o ponad 10% lepszym niż w standardowych smartfonach.

W efekcie LG Q6 jest nie tylko pierwszym smartfonem ze średniej półki o super wąskich ramkach, ale jak na średnią półkę ma bardzo dobre parametry wyświetlacza. Mimo przekątnej 5,5 cala jest identycznej szerokości oraz mniejszej wysokości, niż Huawei P10 z ekranem 5,1 cala. Innymi słowy Q6 to 5,5 calowy smartfon, który jest poręczny jak standardowy 5 calowiec.

Ekran jest też przyjemny w użytkowaniu. Ma szeroki zakres regulacji jasności, bardzo dobry kontrast i kąty widzenia. Uzupełnieniem jest tryb czytania, który oszczędza wzrok poprzez zmniejszenie ilości światła niebieskiego.

Podsumowując - LG Q6 ma prawdopodobnie najlepszy ekranów w swojej klasie.

  

Procesor/pamięć/parametry techniczne – 4-

To, że LG Q6 jest de facto telefonem ze średniej półki najbardziej widać przy analizie specyfikacji. Procesor to ośmiordzeniowy Snapdragon 435 taktowany zegarem 1,4 GHz. Układ graficzny to Adreno 505. Procesor wspomaga 3 GB RAM i 32 GB ROM na system i pliki użytkownika. Pamięć wbudowaną można rozszerzyć kartą micro SD o pojemności do 2 TB. Nie jest to specjalnie mocna specyfikacja, nawet jak na średnią półkę. Smartfon zdobył niecałe 39 tysięcy punktów w benchmarku Antutu, a w teście układu graficznego Epic Citadel 30 klatek na sekundę, choć trzeba przyznać, że swoje piętno docisnęła tutaj wysoka rozdzielczość ekranu.

Pozostałe parametry to LTE do 300 Mbps, jednozakresowe WiFi n, Bluetooth 4.2, GPS, bez wsparcia GLONASS i BDS. Jest jeszcze NFC oraz radio FM. W przypadku czujników mamy do dyspozycji czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, akcelerometr i żyroskop oraz magnetometr. Rozglądanie się w filmach 360 za pomocą przechylania telefonu działa bez problemu.

Trzeba jednak przyznać, że w trakcie używania telefonu nie brakuje mocy obliczeniowej. Obsługa systemu i najczęściej używanych aplikacji nie różni się odczuwalnie od smartfonów z wyższej półki. Wąskim gardłem mogą się okazać najwyżej bardziej wymagające gry.

   

System, Ekran główny – 5

LG od dłuższego czasu kładzie nacisk na częste i szybkie aktualizowanie swoich najważniejszych modeli smartfonów. Z LG Q6 nie jest inaczej. Już w momencie premiery otrzymał najnowszą dostępną wersję Androida 7.1.1.

System ma minimalistyczna nakładkę charakterystyczną dla tego koreańskiego producenta. Domyślnie wszystkie ikony aplikacji trafiają prosto na pulpit, a szuflada na programy jest nieaktywna. Można to jednak zmienić w ustawieniach, podobnie jak kolejność i układ klawiszy systemowych, a także dodać dodatkowe przyciski ekranowe.

W systemie znalazł się Smart Doctor, który pozwala zarządzać zasobami systemowymi w postaci pamięci RAM i ROM, kontrolować zużycie baterii, a także optymalizować działanie smartfona. Zakładka Diagnostyka podpowiada co można zrobić, aby smartfon działał lepiej. Ciekawa jest również możliwość przetestowania wszystkich wbudowanych czujników, a także WiFi i Bluetooth, aby upewnić się, że działają prawidłowo.

Jest także menadżer plików, zegar, kalendarz, zadania, muzyka, galeria, kalkulator, radio FM i nagrywanie dźwięku. Jedynymi fabrycznie zainstalowanymi, dodatkowymi aplikacjami są Facebook i Instagram.

W systemie nie zabrakło dzielenia ekranu na połowę pomiędzy dwie aplikacje, co przy proporcjach ekranu 2:1 daje dwa identyczne kwadraty. Proporcje można zmienić ręcznie, można też przypiąć aplikacje, aby nie zostały zamknięte podczas czyszczenia listy ostatnio otwartych programów.

Domyślnie aktywowana jest funkcja, która przy wygaszony ekranie pozwala szybko uruchomić aparat przez dwukrotne wciśnięcie zmniejszania głośności lub notatkę QuickMemo+ naciskając dwukrotnie zwiększanie głośności.

Podczas testów system działał całkowicie stabilnie i zaskakująco szybko.

 

Kamera – 3+

O ile niezbyt mocna specyfikacja broniła się płynnym i bezproblemowym działaniem, o tyle aparat jest bez wątpienia najsłabszą stroną LG Q6. Wiadomo tylko, że ma rozdzielczość 13 megapikseli. Zabrakło zarówno stabilizacji optycznej, jak i szybkiego ustawiania ostrości za pomocą detekcji fazy. Na tym jednak problemy się nie kończą.

Zdjęcia w formacie dopasowanym do ekranu mają rozdzielczość 8,6 megapiksela i są poddawane mocnej obróbce wyostrzania. Nawet bez powiększania można zobaczyć artefakty na krawędziach. Mimo mocnej obróbki, obrazom brakuje szczegółowości. Bardzo łatwo zrobić LG Q6 nieostre zdjęcie za sprawą poruszenia, nawet przy czasach 1/30 sekundy, co nie powinno mieć miejsca. Trzeba pamiętać, aby robiąc zdjęcie stanąć naprawdę nieruchomo, inaczej efekty nie będą najlepsze. Kolory są lekko wyprane i brakuje rozpiętości tonalnej. Słabo wypadają zdjęcia wieczorne. Są bardzo miękkie i niemal całkowicie pozbawione szczegółów. To samo będzie dotyczyć zdjęć w słabiej oświetlonych pomieszczeniach.

Aplikacja aparatu została pozbawiona większości zaawansowanych funkcji znanych z wyższych modeli telefonów LG. Nie ma np. trybu manualnego. Wśród trybów znalazł się tylko domyślny auto, panorama i jedzenie. Dodatkową opcją jest znany z LG G6 tryb kwadratowy, który wykorzystuje możliwość dzielenia ekranu na dwa równe kwadraty. Tutaj mamy możliwość fotografowania z automatycznym podglądem, łączenia dwóch kwadratowych zdjęć w jedno, dopasowanie zdjęcia do wzorca i stworzenie kolażu na bazie siatki składającej się z 4 pól. Dla osób intensywnie korzystających z kwadratowych zdjęć są to ciekawe opcje.

LG Q6 nagrywa wideo 1080p i nie znajdziemy tutaj żadnych dodatkowych trybów typu slow-motion lub time-lapse. Nagrania wideo można pochwalić za całkiem dobrą stabilizację cyfrową, jednak podobnie jak zdjęcia, nagrania są mało szczegółowe, z małą rozpiętością tonalna i o trochę spranych kolorach. LG uniknął za to popularnych problemów ze zbyt mocno pływającą ostrością oraz skokową zmianą ekspozycji.

Producent chwali się, że przedni aparat o rozdzielczości 5 megapikseli ma 100 stopniowy kąt widzenia. Można się przełączać pomiędzy widokiem szerokokątnym i standardowym. Faktycznie szeroki kąt do selfie jest przydatny, jednak ponownie jakość pozostawia sporo do życzenia.

  

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

 

Bateria – 4

LG Q6 został wyposażony w baterię 3000 mAh. Jest to pojemność standardowa dla przekątnej 5,5 cala, aczkolwiek LG jest lżejszy i bardziej poręczny od standardowych 5,5 calowych telefonów. Bateria bezproblemowo starcza na cały dzień normalnego użytkowania, również gdy telefon przez większość czasu znajduje się na granicy zasięgu, co znacznie zwiększa apetyt na energię. Każdy dzień kończyłem z bezpiecznym zapasem blisko 30% baterii, a zdarzało się, że telefon nie był ładowany przez dwa dni. To dobry wynik dla smartfona z dużym ekranem.

Za to innych udogodnień tutaj nie znajdziemy - Q6 nie wspiera szybkiego ładowania, ani nie ma w zestawie mocnej ładowarki.

  

Podsumowanie

Najmocniejszą stroną LG Q6 jest ekran. Ma zarówno świetne parametry, jak i jedyne w swoim przedziale cenowym proporcje i super wąskie ramki. Najsłabszym elementem telefonu jest natomiast aparat. Wydajność smartfonu w testach jest nieduża, ale z drugiej strony nie można LG Q6 zarzucić wolnego działania. Dużym plusem jest najnowszy Android, minimalistyczna nakładka systemowa i bezproblemowe funkcjonowanie.

Chociaż LG Q6 nie trafił jeszcze do sprzedaży to we wrześniu zadebiutuje w cenie 1499 zł. To sporo, ale jest to także np. cena modelu Galaxy A5 2017. Tyle więc kosztuje w Polsce mocna średnia półka.

Dla kogo jest LG Q6

  • Dla fanów najlepszych wyświetlaczy
  • Dla fanów nowych proporcji 2:1 i super wąskich ramek
  • Dla fanów smartfonów LG

Dla kogo nie jest LG Q6

  • Nie dla miłośników fotografii mobilnej
  • Nie dla aktywnych graczy i fanów gier mobilnych

Inne informacje na temat smartfonu LG Q6: