Test Sony Xperia XZ1

Recenzje
Opinie: 14
Sony Xperia XZ1

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Sony Xperia XZ1 to kolejny model smartfonu Sony należący do tzw. najwyższej półki. Sony Xperia XZ1 jest następcą modelu XZ i jednocześnie nie jest bezpośrednim następcą dla XZ Premium. XZ1 ma najszybszy procesor oraz identyczny aparat jak w XZ Premium. Smartfon zadebiutował od razu z Androidem 8.0 Oreo. Jeśli więc 5,5 cala Xperii XZ Premium dla Was to trochę za dużo to XZ1 będzie naturalną alternatywą.

 

Główne wady i zalety smartfonu Sony Xperia XZ1

Zalety

  • Super wygodny i bardzo sprawnie działający czytnik linii papilarnych
  • Głośniki stereo, których nie da się zasłonić w normalnej sytuacji
  • Wysokiej jakości ekran z dużą liczbą dodatkowych funkcji i regulacji
  • Przekątna 5,2 cala - XZ1 jest bardziej poręczna od XZ Premium
  • Najlepsza dostępna specyfikacja ze Snapdragonem 835
  • LTE cat 16, WiFi ac, Bluetooth 5.0 i Galileo
  • Android 8.0 Oreo
  • Lekka nakładka systemowa Sony
  • Rozbudowane funkcje poprawy brzmienia dźwięku: LDAC, audio Hi-Res
  • Nowatorska funkcja skanowania 3D, która nie wymaga specjalnych czujników
  • Aparat Motion Eye, z super slow-mo 960 kl/s i zaawansowanymi zdjęciami seryjnymi
  • Dobra jakość zdjęć dziennych, panoramy, responsywne działanie aparatu
  • Wysoka jakość nagrań 4K, dobra stabilizacja cyfrowa nagrań
  • Przedni aparat 13 Mpx, z autofocusem i stabilizacją cyfrową przy nagrywaniu wideo
  • Dłuższe działanie na baterii niż Xperia XZ i XZ Premium
  • Obsługuje szybkie ładowanie i dodatkowo ma tryb dbania o żywotność baterii
  • Uszczelniana obudowa IP68, USB C z sterownikiem 3.1

Wady

  • Głośniki stereofoniczne są cichsze niż u konkurencji
  • Regulacja jasności ekranu jest zauważalnie mniej płynna
  • Brak filtra światła niebieskiego, popularnego u konkurencji
  • Fabrycznie zainstalowane aplikacje, których nie da się odinstalować
  • Skanowanie 3D jest czasochłonne i wymaga wprawy
  • Nie każdy przedmiot da się dobrze zeskanować do 3D
  • Brak stabilizacji optycznej w aparacie
  • Gorsza jakość zdjęć nocnych
  • Standardowe slow motion bez ograniczeń czasowych słabsze niż u konkurencji
  • Brak ładowania bezprzewodowego
  • Ładowarka dostarczona w zestawie nie wykorzystuje w pełni standardów szybkiego ładowania wspieranych przez telefon
  • Interfejs aplikacji aparatu, choć coraz lepszy, wciąż mógłby zostać lepiej zaprojektowany

 

Budowa – 4

Sony w dalszym ciągu trzyma się klasycznego designu, który już coraz więcej osób nazywa archaicznym. Tył został wykonany z jednego kawałka metalu, który obejmuje także krawędzie. Dzięki takiej obudowie konstrukcja jest sztywniejsza, ale też atrakcyjniejsza wizualnie.  Xperia XZ1 jest też o niecały milimetr cieńsza niż XZ i jednocześnie zauważalnie mniejsza od XZ Premium, która ma o 0,3 cala większy ekran. Tył obudowy jest matowy, co czyni go bardziej praktycznym od szklanego, ale bardzo łatwo brudzącego się tyłu Xperii XZ Premium

Xperia jest wyposażona w złącze USB C. Starsza Xperia XZ miała również USB C, ale oparty o kontroler USB 2.0, podczas gdy XZ1 ma kontroler USB 3.1. W dalszym ciągu mamy do dyspozycji fizyczny przycisk spustu migawki od aparatu i gniazdo słuchawkowe. Przycisk zasilania jest w kolorze obudowy i nie odróżnia się tak wyraźnie jak w modelu XZ. Pełni również rolę czytnika linii papilarnych i został on wyraźnie poprawiony.

Podobnie jak w Xperii XZ Premium i zeszłorocznej XZ, w najnowszym modelu znajdują się stereofoniczne głośniki zrównoważone – to znaczy, że oba głośniki mają taką samą rolę, jak przystało na prawdziwy dźwięk stereofoniczny. Sony zapewniał, że zwiększył ciśnienie akustyczne o 50% względem starszego modelu. Trzeba pamiętać, że ciśnienie akustyczne nie jest równoznaczne z głośnością. 

Smartfon ma na wyposażaniu diodę powiadomień. Xperia XZ1 spełnia normę wodoszczelności IP68, podobnie jak poprzednie modele.

Wyświetlacz – 4

Xperia XZ1 została wyposażona w ekran o przekątnej 5,2 cala i rozdzielczości FHD 1920 x 1080 pikseli. W efekcie gęstość pikseli jest na poziomie 424 PPI. Działanie ekranu wspomagają technologie Triluminos display oraz X-Reality Engine. Wszystkie te parametry pozostają bez zmian względem Xperii XZ z zeszłego roku. Nowością jest szkło przykrywające ekran Corning Gorilla Glass 5 oraz zgodność ze standardem HDR10.

Dodatkowo w ustawieniach wyświetlacza można regulować gamę kolorów i kontrast, wybierając pomiędzy trybem profesjonalnym, zgodnym z gamą kolorów sRGB, trybem standardowym, oraz trybem super żywych kolorów. Można także ręcznie regulować balans bieli, włączyć automatyczne ulepszanie obrazu wideo, aktywować tryb rękawiczek lub inteligentne sterowanie podświetleniem, które zapobiega wygaszaniu ekranu gdy trzymamy smartfon w ręku. Sony brakuje jedynie filtra światła niebieskiego.

Ekran Xperii XZ1 jest dobrej jakości. Oferuje wysoką jasność i kontrast, przyjemne nasycone kolory, które nie wyglądają nienaturalnie i dobre kąty widzenia. Jest czytelny także na dworze, w świetle słonecznym.

Xperia XZ Premium oferuje większy wyświetlacz, o przekątnej 5,5 cala i o wyższej rozdzielczość 4K. Po przesiadce z 4K na Full HD nie odczułem spadku komfortu, tym bardziej, że na ekranie 4K wszystko oprócz filmów i tak jest skalowane do rozdzielczości 1080p. XZ Premium jest wygodniejsza do konsumpcji multimediów, za to XZ1 lepiej leży w ręku.

Zauważyłem, że automatyczna zmiana jasności nie odbywa się w pełni płynnie, lecz widać kroki, w których jasność się zmienia, czego nie zaobserwowałem w innych smartfonach.

  

Procesor/pamięć/parametry techniczne – 5+

Sony wyposażył Xperię XZ1 w najmocniejsze podzespoły obecnie dostępne na rynku. Jest najnowszy i najmocniejszy model procesora Snapdragon 835, którego połowa z 8 rdzeni taktowana jest zegarem 2,45 GHz, a druga połowa zegarem 1,9 GHz. Procesor wspomaga 4 GB RAM i 64 GB na system i pliki, wraz z obsługą kart pamięci micro SD.

Wyniki, choć minimalnie niższe, niż u niektórych konkurencyjnych smartfonów z tym samym procesorem, są zgodnie z oczekiwaniami bardzo dobre. Różnica w wydajności z pewnością nie jest odczuwalna. Mówimy o 157 tysiącach punktów w Antutu, 1936 punktów dla jednego rdzenia w Geekbench i 6475 dla wielu rdzeni. Epic Citadel dobija do ograniczenia wynikającego z odświeżania ekranu, czyli do niecałych 60 klatek na sekundę, mimo najwyższych ustawień jakości grafiki.

Xperia XZ1 działa szybko i płynnie, bez problemów. W szybkości działania nie przeszkadza nakładka systemowa.

Łączność opiera się o moduł LTE najwyższej 16 kategorii – 1024/150 Mbps, dwuzakresowe WiFi ac i Bluetooth 5.0 oraz NFC. Za lokalizacje odpowiada GPS, GLONASS, BDS i Galileo.

Wśród czujników znalazł się akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, barometr, kompas cyfrowy, czujnik spektrum kolorów oraz czytnik linii papilarnych.

  

System – 6

Xperia XZ1 była jedynym smartfonem zaprezentowanym na tragach IFA 2017 w Berlinie, który zadebiutował od razu z Androidem 8.0 Oreo i pierwszym smartfonem z najnowszym systemem Google, który trafił do naszej redakcji. Brawa dla Sony za szybką dostawę Oreo na pokład nowych flagowców.

Na system została nałożona lekka nakładka Sony. Jej połączenie z systemem Android jest zaskakująco udane. Z jednej strony przynosi wiele wartościowych funkcji dotyczących ustawień ekranu, dopracowane aplikacje takie jak Album czy Muzyka. Z drugiej strony nie niweluje odświeżonego układu w Androidzie Oreo.

Użytkownik ma więc do dyspozycji ulepszony układ powiadomień z większą liczbą dostępnych funkcji, kropki nad ikonami aplikacji informujące o powiadomieniach, nową belkę skrótów, tryb picture-in-picture, oraz zupełnie nowy układ ustawień telefonu, które zostały uporządkowane w większe i bardziej przejrzyste grupy. Android Oreo przynosi sporo usprawnień, niewidocznych gołym okiem, na przykład dotyczących optymalizacji zużycia energii i szybsze uruchamianie. Działa stabilnie i całkowicie płynnie. Czuć w nim powiew świeżości i po powrocie do Androida 7 ma się wrażenie powrotu do starszej technologii. Nie widać tego na pulpicie, ale w innych miejscach systemu już tak.

Podobnie jak inne Xperie, XZ1 oferuje bogatą funkcjonalność dotyczącą dźwięku. W telefonie znajdziemy szereg opcji poprawiającej brzmienie, personalizujących i pozwalających przesyłać bezprzewodowo wysokiej jakości dźwięk Hi-Res.

Sony ponownie zdecydowało się na fabryczne zainstalowanie kilku aplikacji, których nie można odinstalować, a jedynie wyłączyć. Wśród nich jest Spotify, AVG Protection, Amazon Shopping, Amazon Prime Video, Amazon Kindle i Kobo Books.

  

Skanowanie 3D – 4+

Największa nowością wprowadzoną w oprogramowaniu w modelu Xperia XZ1 jest skanowanie 3D. Sony zdołało opracować algorytm, który pozwala skanować przedmioty bez wykorzystania dodatkowych czujników, czy nawet podwójnego aparatu. Podejrzewam, że oprócz samego oprogramowania istotny jest również aparat z matrycą, która pozwala przetwarzać większą ilość danych dotyczących obrazu.

Aplikacja nosi nazwę Kreator 3D. Po jej uruchomieniu przeprowadza nas przez kolejne kroki nauki skanowania 3D. Aplikacja asystuje, pokazując w którym miejscu zacząć i w którą stronę przesuwać telefon. Przypomina to trochę proces robienia zdjęcia sferycznego w aplikacji Aparat Google. Kiedy użytkownik zrobił skan twarzy i głowy odblokowuje dwa kolejne tryby – skan potrawy i skan dowolny. W przypadku skanu dowolnego, możemy zeskanować co tylko chcemy, o ile tylko nie jest bardzo małe i jednocześnie nie będzie dużo większe od głowy człowieka.

Przy skanowaniu dużą rolę odgrywają warunki otoczenia. Wskazane jest aby oświetlenie było dobre – odpowiednio jasne i równomierne. Skanowanie twarzy i głowy prowadzi użytkownika za rękę i jeśli tylko skanowana osoba nie będzie się poruszać i będzie patrzeć w jeden punkt, osiągnięty efekt będzie bardzo dobry. 

Skanowanie dowolnego przedmiotu wymaga więcej wprawy. Jakość skanu zależy od jego złożoności. W miarę jednolite bryły skanują się bardzo dobrze – aplikacja radzi sobie wówczas z geometrią i świetnie z teksturowaniem. Im bryła bardziej skomplikowana, tym większa bardzie rozbieżność między zeskanowaną geometrią, a faktycznym przedmiotem. Szczególnie kłopotliwe dla aplikacji są otwory przechodzące na wylot skanowanej bryły oraz mocno wystające, nieforemne detale. Mówiąc inaczej, bez problemu zeskanujemy figurkę, muszlę, pudełko czy świeczkę, ale fikuśna konstrukcja z LEGO, dobrze wentylowany kask rowerowy, czy model samochodu typu hot rod i do tego kabriolet będą raczej daleko od ideału. Za to skany bardziej spójnych brył, zwłaszcza tekstury, wyglądają imponująco, zwłaszcza, że efekt osiągnięto bez dodatkowych sensorów.

Gotowy skan można edytować, udostępnić w mediach społecznościowych jako link, wysłać do Sketchfab (galeria/portfolio elementów 3D), udostępnić jako plik, ustawić zeskanowany model jako dynamiczną tapetę w telefonie, a także w przypadku skanu głowy stworzyć zabawną animację z udziałem czyjejś podobizny. Zeskanowany model można też wydrukować na własnej drukarce 3D lub zamówić wydruk w jednej z firm oferującej takie usługi.

   

Kamera – 5

Xperia XZ1 przejęła od Xperii XZ Premium cały moduł aparatu i wszystkie jego funkcje. Oznacza to, że parametry aparatu są dokładnie takie same – rozdzielczość 19 megapikseli z obiektywem o jasności F/2.0, z zaawansowanym, hybrydowy system ustawiania ostrości wykorzystującym zarówno detekcję fazy, detekcję kontrastu i pomiary laserowe. Jest także czujnik spektrum kolorów, asystujący w ustawianiu balansu bieli.

Wykorzystana matryca Sony IMX400 jest jak dotąd jedynym modelem na rynku smartfonów mającym wbudowaną super szybką pamięć DRAM, służącą jako bufor dla danych generowany przez matrycę światłoczułą. Jej zastosowanie pozwala na wyjątkowy tryb slow-motion w 960 klatkach na sekundę, super szybkie zdjęcia seryjne i predykcję podczas robienia zdjęć, pozwalającą automatycznie wykryć ruch i zaproponować 4 zdjęcia do wyboru. Z czego część zdjęć w trybie predykcji została wykonana jeszcze przed wciśnięciem spustu migawki.

Aparat uruchamia się błyskawicznie, pomaga w tym również fizyczny spust migawki. Ustawianie ostrości działa szybko i niemal bezbłędnie. To czego ponownie zabrakło w smartfonie Sony, to stabilizacja optyczna. Co prawda w trybie wideo stabilizacja cyfrowa sprawdza się wyjątkowo dobrze, pozwalając nagrywać wideo z ręki, również podczas chodzenia, to podczas robienia zdjęć działać może tylko stabilizacja optyczna. To trochę zaskakujące, że w momencie, gdy inni producenci chwalą się stabilizacją optyczną nie w jednym, a już coraz częściej w dwóch tylnych aparatach, Sony nie zdecydowało się jeszcze na zastosowanie tej technologii. W kamerach (nawet sportowych odpowiednikach GoPro) i aparatach Sony jest liderem stabilizacji optycznej.

Nowości wprowadzone w XZ1 w stosunku do XZ Premium to rozszerzenie rejestrowania predykcyjnego. W Premium aparat automatycznie robił zdjęcia, gdy wykrył ruch jeszcze przed wciśnięciem spustu migawki, a w XZ1 dodatkowo wykrywa uśmiech fotografowanych osób. W efekcie łatwiej zarejestrować udany portret, z najkorzystniejszym uśmiechem i otwartymi oczami. Druga wprowadzona nowość to usprawniony tryb seryjny, który pozwala zrobić 10 zdjęć na sekundę w pełnej rozdzielczości do 100 zdjęć w serii, jednocześnie korygując ustawienie ostrości miedzy każdą kolejną klatką. Tryb seryjny działa bez zarzutu i jest prawdopodobnie najlepszym tego typu trybem w smartfonach. Predykcja zwykle działa dobrze, zdarza się jednak, że się nie aktywuje kiedy powinna, lub aktywuje się gdy nie powinna, np. wykrywa ruch, gdy robiąc niestarannie zdjęcie poruszymy telefonem.

W aplikacji aparatu znalazły się dwie niewielkie, ale pozytywne zmiany w stosunku do Xperii XZ Premium. W trybie manualnym ustawienie ISO zostało wyciągnięte z ogólnych ustawień aparatu do podręcznego menu ponad spustem migawki na ekranie. Podobnie nagrywanie wideo 4K nie jest już osobnym, wydzielonym trybem wśród dodatkowych aplikacji aparatu, lecz jedną z standardowych pozycji na liście dostępnych rozdzielczości wideo. Taki układ jest wygodniejszy i bardziej przejrzysty.

Jakość zdjęć Xperii XZ1 jest identyczna jak w Xperii XZ Premium. Zdjęcia są kontrastowe i nasycone kolorami. Nie ma żadnych problemów z ustawianiem ostrości. Aparat ma dobrą rozpiętość tonalną. Przy powiększeniu do 100% widać sporo artefaktów wynikających z algorytmów obróbki zdjęcia, więcej niż u konkurencji, jednocześnie rozdzielczość jest wyższa. Jeśli przeskalujemy zdjęcia z 19 do 12 megapikseli, czyli odpowiednika wielu dzisiejszych smartfonów, takich jak Galaxy S8, wiele z tych artefaktów będzie znacznie mniej widoczne. Słabszym elementem aparatu są zdjęcia nocne, które są mniej szczegółowe, miękkie i zaszumione. Tutaj głównym winowajcą będzie brak stabilizacji optycznej.

Cieszy fakt, że do czasu Xperii XZ Premium Sony uporał się z trybem panoramy i teraz zdjęcia panoramiczne mogą mieć wysoką rozdzielczość blisko 80 megapikseli i są pozbawione artefaktów związanych ze sklejaniem zdjęć. Panorama może obejmować ponad 360 stopni, ale użytkownik może ją przerwać w dowolnym momencie i wykonać jedynie jej fragment. W efektach AR aparatu oprócz animowanych dinozaurów i masek można wykorzystać samodzielnie zeskanowaną głowę w 3D.

Jakość wideo jest dobra zwłaszcza w trybie 4K. Nie zaobserwowałem problemu przegrzewania się telefonu. Skuteczność stabilizacji cyfrowej jest bardzo dobra. Dostępny jest tryb 1080/60p. Podobnie jak w Xperii XZ Premium mamy do dyspozycji wyjątkowy tryb super slow motion. Efekty są spektakularne, pod warunkiem, że utrafimy spowolnieniem we właściwy moment. Jest to jedna z moich ulubionych funkcji w smartfonie i to pomimo jej ograniczeń.

Trochę szkoda, że pomimo możliwości nagrywania super slow motion, zwykły tryb slow motion, czyli taki bez ograniczeń czasowych. niczym się nie wyróżnia, oferując 720p w 120 klatkach na sekundę. Dla porównania iPhone 8 i GoPro 6 co prawda nie mają super slow motion, ale potrafią rejestrować materiał 1080p w 240 klatkach na sekundę.

Pozytywnie wyróżnia się przedni aparat, który ma wysoką rozdzielczość 13 megapikseli, jasność F/2.0, ma autofocus i podczas nagrywania wideo wykorzystuje skuteczną stabilizacje cyfrową. Selfie z Xperii XZ1 są wysokiej jakości, z dobrą rozpiętością tonalną.

  

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

 

Bateria – 4+

Sony Xperia XZ1 ma baterię pojemności 2700, czyli o 200 mAh mniej niż zeszłoroczna Xperia XZ i o 530 mAh mniej niż Xperia XZ Premium. Pomimo tego działa na baterii dłużej od obu tych telefonów. W przypadku porównania do Xperii XZ jest to zasługa bardziej energooszczędnego procesora Snapdragon 835 w stosunku do Snapdragona 820. W porównaniu do Xperii XZ Premium to zasługa mniejszego ekranu o niższej rozdzielczości.

W praktyce oznacza to około 10 godzin surfowania po internecie oraz niecałe 12 godzin oglądania filmów. Przy normalnym wykorzystaniu smartfona na koniec dnia (koło północy), zostawało zwykle między 45 a 35 procent baterii. Dwa dni bez trybu oszczędzania energii są jak najbardziej wykonalne, o ile nie planujemy wielogodzinnej sesji grania, czy oglądania filmów.

Xperia XZ1 wspiera wiele technologii związanych z baterią, w tym QuickCharge 3.0, Qnovo adaptive charging, oraz najistotniejsze moim zdaniem dbanie o baterię, polegające na ładowaniu do 90% przez noc i doładowanie do 100% niedługo przed tym kiedy zwykle odłączamy telefon od ładowarki.

To czego zabrakło, to obsługa ładowania bezprzewodowego. Załączona w zestawie ładowarka UCH20 ładuje telefon prądem 5V i 1,5A - nie wykorzystuje więc w pełni technologii szybkiego ładowania.

  

Podsumowanie

Sony Xperia XZ1 to bardzo udany klasyczny smartfon. Zdecydowana większość podzespołów trzyma bardzo wysoki poziom flagowego smartfona – ekran, wydajność, czytnik linii papilarnych i aparat spełniają oczekiwania wobec flagowego smartfona. Szczególnie należy pochwalić najnowszy system Android 8.0 Oreo, unikalne technologie w postaci skanowania obiektów w 3D i super slow motion w 960 klatkach na sekundę. Pewne niedociągnięcia, jak brak stabilizacji optycznej w aparacie czy zauważalnie skokowa zmiana jasności ekranu nie zepsuły mi przyjemności korzystani z Xperii XZ1.

Gdy ktoś zakochał się w nowym trendzie niemal bezbramkowych wyświetlaczy i chce aby jego smartfon wyglądał futurystycznie, prawdopodobnie klasyczna elegancja Xperii XZ1 go do siebie nie przekona. Za to osoby ceniące klasyczny wygląd i proporcje ekranu nie znajdą wielu powodów do narzekań. Xperia XZ1 trzyma równie wysoki poziom co Xperia XZ Premium, oferując mniejszą i bardziej przyjazną formę, oraz kilka usprawnień oprogramowania.

Dla kogo jest Sony Xperia XZ1

  • Dla szukających mniejszego, bardziej poręcznego odpowiednika Xperii XZ Premium
  • Dla fanów nagrywania filmów super slow-motion
  • Dla chcących spróbować skanowania 3D
  • Dla szukających smartfona z dobrą baterią

Dla kogo nie jest Sony Xperia XZ1

  • Nie dla fanów bezramkowych wyświetlaczy i futurystycznego wyglądu
  • Nie dla osób wymagających stabilizacji optycznej i najwyższej jakości zdjęć nocnych

Inne informacje na temat Sony Xperia XZ1: