Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-5 (5 - bardzo dobry)
Wstęp
Sony konsekwentnie dąży do wyznaczonego przez siebie celu, czyli do przejęcia znaczącej części najwyższej półki rynku smartfonów. W tym celu dwa razy do roku wydaje flagowy model telefonu, który z wersji na wersję staje się coraz bardziej dopracowany. Seria Z3 to już czwarta wariacja od czasu wypuszczenia pierwszego wodoszczelnego smartfona z ekranem Full HD. Z kolei Z3 Compact to drugi flagowy model z mniejszym ekranem, który niemal w 100% dzieli specyfikację ze swoim większym bratem. Jest to model wart szczególnej uwagi, bowiem Z1 Compact był jedynym, niedużym telefonem z topową specyfikacją, a Z3 Compact kontynuuje tę tradycję. Nie mamy wątpliwości odnośnie tego, że nowszy model jest jeszcze bardziej udany.
Główne wady i zalety smartfonu Sony Xperia Z3 Compact
Zalety
Wady
Zestaw - 4-
W niewielkim pudełku dostarczonym przez Sony do testów, oprócz telefonu znajdziemy również ładowarkę z odpinanym kablem USB. Ładowarka posiada natężenie prądu na poziomie 1,5 A, czyli trzykrotnie więcej niż standardowy port USB w komputerze. Oznacza to krótszy czas ładowania baterii.
Niestety, mimo, że Xperia Z3 Compact, podobnie jak Xperia Z2, posiada funkcję wygłuszania szumu otoczenia za pomocą specjalnych słuchawek dokanałowych o symbolu MDR-NC31EMz, nie znalazły się one w zestawie. Słuchawki firm trzecich nie obsługują redukcji szumu otoczenia. Funkcja ta będzie więc niedostępna, chyba, że zdecydujemy się na zakup oryginalnych słuchawek za kwotę 249 zł. W pudełku sklepowym znajdziemy słuchawki Sony MH 750.
Budowa - 5+
Od czasu wypuszczenia pierwszej Zetki, najważniejsze cechy designu tej serii się nie zmieniły, zmieniło się jednak wiele szczegółów, które w sumie mają całkiem istotny wpływ na użytkowanie telefonu.
Sony Z3 Compact wciąż posiada gładkie powierzchnie z tyłu i z przodu. Różnica polega na tym, że w Z1 Compact, tył był wykonany z tworzywa, a w Z3 Compact zarówno przedni jak i tylny panel jest szklany. Od czasu Z2 Sony zrezygnowało ze stosowania specjalnej folii "antyrozbiciowej". Wszystko razem składa się na to, że Z3 Compact będzie znacznie trudniej porysować, niż jej poprzednika.
W nowszym modelu ramka została wykonana z matowego, ledwo przejrzystego tworzywa. W starszym ramka jest metalowa. Trudno powiedzieć jak ten zabieg wpłynął na wytrzymałość telefonu podczas upadku. Ramka wizualnie prezentuje się z pewnością nie gorzej niż w poprzedniku.
Umiejscowienie takich elementów jak przyciski, klapki, obiektyw, lampa, czujnik zbliżeniowy i przednia kamera jest identyczne. Różnią się detalami. Przycisk zasilania pozbawiony jest srebrnej ramki, chociaż sam wciąż jest tego koloru. Jest za to większy i łatwiej go wcisnąć. To samo dotyczy przycisku spustu migawki - jest trochę większy i pewniejszy w użyciu. Klapki są też trochę dłuższe
Największą zmianą w budowie w stosunku do poprzednika są głośniki. W starszym modelu był tylko jeden głośnik u dołu, który zależnie od układu telefonu emitował dźwięk w dół lub w bok. W modelu Z3 Compact mamy do czynienia z dwoma głośnikami stereofonicznymi skierowanym w stronę użytkownika. Są one również wyraźnie głośniejsze i oferują szersze spektrum dźwięku. Z tego względu oglądanie filmów bez słuchawek stało się znacznie przyjemniejsze. Podobnie jak słuchanie muzyki.
Jeżeli chodzi o wysokość i szerokość, starszy i nowszy model mają identyczne wymiary, za to nowsza Xperia Z3 Compact jest o prawie milimetr cieńsza i o prawie 10 gramów lżejsza. Mieści też w sobie większy ekran 4,6, zamiast 4,3 cala. Nie ma więc wątpliwości, że stosunek rozmiaru do wyposażenia jest znacznie bardziej korzystny.
Nie należy również zapomnieć, że Sony jako pierwszy wprowadził wodoszczelność do flagowego modelu smartfona i kontynuuje tę tradycję. W przypadku Z3 Compact norma wodoodporności została podniesiona z IP58 do IP68. Telefon można więc zanurzyć pod wodę na głębokość półtora metra na 30 minut. Użytkownik może słuchać muzyki pod prysznicem lub robić podwodne zdjęcia i filmy, korzystając z dedykowanego spustu migawki. Ekrany dotykowe nie działają bowiem dobrze, gdy są zanurzone pod wodą.
Podsumowując wygląd, seria Xperia Z to wciąż jeden z najlepiej wyglądających telefonów z Androidem, który w nowszej odsłonie Z3 podoba nam się jeszcze bardziej niż poprzednik.
Wyświetlacz - 5
Jak wspomnieliśmy wyżej, Xperia Z3 Compact ma o 0,3 cala większy ekran od poprzednika. Zaowocowało to wyraźnie mniejszymi ramkami wokół ekranu, bowiem rozmiar telefonu pozostał bez zmian. Szerokie ramki to był jeden z podstawowych zarzutów wobec ekranów Sony w starszych modelach Xperia Z.
Wyświetlacz zachował rozdzielczość HD - 1280 x 720, co przy takim rozmiarze smartfonu wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Z powodu większego rozmiaru gęstość pikseli spadła odrobinę z 342 do 319 PPI. Nie jest to jednak różnica, którą można wychwycić gołym okiem. Owszem są na rynku ekrany o znacznie większej gęstości i wówczas różnica jest trochę widoczna, ale nie pomiędzy Z1 Compact a Z3 Compact.
Sama technologia ekranu pozostała bez zmian - wciąż mamy do czynienia z wyświetlaczem IPS Triluminos display z technologią X-Reality Engine. Z tego względu kąty widzenia w obu telefonach są bardzo podobne, czyli dobre. Lepsze kąty i większe nasycenie kolorów może zaoferować tylko Super AMOLED, ale kosztem zabarwiania bieli na niebiesko, podczas zmiany kątów widzenia.
Nie znaczy to jednak, że ekran w starszym i w nowszym modelu oferują identyczny obraz. Z1 Compact miał znacznie cieplejszy odcień, podczas gdy Z3 Compact oferuje chłodniejszy obraz, wpadający odrobinę w odcień niebieski i trochę w magentę. W nowszym modelu kolory są trochę bardziej nasycone, co najbardziej widoczne jest w przypadku koloru skóry.
Podsumowując, wyświetlacz Xperia Z3 Compact może nie ustanawia nowych standardów jakości, ale z pewnością trudno zarzucić mu jakieś poważne niedociągnięcia. Najbardziej cieszy zastosowanie większej przekątnej, bez zwiększenia gabarytów telefonu, który ma przede wszystkim być nieduży.
Procesor/pamięć/parametry techniczne - 5+
Pełna specyfikacja techniczna jest tutaj.
W Sony Xperia Z3 Compact znajdziemy procesor Snapdragon 801, taktowany zegarem 2,5 GHz, co jest poprawą w stosunku do 2,2 GHz Snapdragona 800 zastosowanego w poprzedniku. Ilość pamięci RAM pozostała bez zmian na poziomie 2 GB, podobnie jak 16 GB wbudowanej pamięci. Dodana natomiast została obsługa kart pamięci micro SD o większej pojemności, sięgającej aż 128 GB.
Co prawda zastosowany w Xperii Z3 Compact procesor nie jest najszybszym dostępnym, bo właśnie pojawiają się pierwsze telefony ze Snapdragonem 805, natomiast Z3 Compact ma najkorzystniejszy stosunek mocy obliczeniowej do rozdzielczości ekranu. Procesor mając mniej pikseli do przeliczenia i wyświetlenia, podobnie jak układ graficzny, radzi sobie wyśmienicie. Dzięki temu Z3 Compact znajduje się na samym szczycie benchmarków, zdecydowanie wyżej od większej Z3, z tym samym procesorem, ale ekranem o przekątnej 5,2 cala i rozdzielczości Full HD.
Nie będzie zatem żadną niespodzianką, że telefon działa absolutnie i całkowicie płynnie. Wszystkie operacje wykonywane są w mgnieniu oka, bez czekania. Każda, nawet najbardziej zaawansowana gra działa na nim bez zająknięcia. Zapasu mocy obliczeniowej powinno wystarczyć na najbliższe lata. Pod tym względem telefon Z3 Compact jest bardzo udany.
System, ekran główny/nakładka - 5
W momencie premiery Sony zaopatrzył Xperię Z3 Compact w najnowszego dostępnego Androida 4.4.4. Ten mobilny system operacyjny przeszedł długą drogę i jego najnowsza wersja jest zdecydowanie lepsza od poprzednich. Aktualny system oznacza również, że wszystkie aplikacje są z nim kompatybilne i nie brakuje żadnych systemowych funkcji.
Oczywiście system na Xperii nie wygląda jak czysty Android, ma bowiem nakładkę producenta, która ma za zadanie odróżnić się od konkurencji. Tym razem, w przeciwieństwie do poprzednich premier telefonów z serii Z, wydanie nowego modelu przynosi kilka zmian w wyglądzie i funkcjach nakładki. Nie są to zmiany rewolucyjne, ale zdecydowanie warto o nich wspomnieć.
To co widać na pierwszy rzut oka, to wyraźnie większe ikony. Liczba ikon na ekranie pozostała bez zmian. 4 w poziomie i 5 w pionie, natomiast jest pomiędzy nimi znacznie mniej wolnej przestrzeni. W naszej ocenie pozytywnie wpłynęło to zarówno na wygląd i jak ergonomię korzystania z systemu.
Zmienił się sposób edycji listy szybkich ustawień, umieszczonych na belce rozwijanej od góry. Zamiast zaznaczania ptaszkami, teraz polega to na przeciąganiu ikon z dolnej listy wszystkich ikon, na ekran główny, co od razu pozwala ustalić ich kolejność.
Największą zmianą z punktu widzenia praktycznego jest menu pojawiające się podczas próby wyłączenia telefonu. Pojawiły się na nim dwie zupełnie nowe opcje. Pierwsza pozwala zrestartować telefon - poprzednio gdy użytkownik chciał to zrobić musiał po prostu wyłączyć go, odczekać i włączyć ponownie. Druga pozwala nagrać wszystko to, co widać na ekranie w formie wideo. Umożliwia to prezentację telefonu w działaniu, sposób dotarcia i uruchomienia jakiejś funkcji, a także zapisanie pewnych elementów, które nie dałby się zapisać w żaden inny sposób, np. fragment odtwarzanego filmu, lub sposób osiągnięcia rekordowego wyniku w grze.
Trochę różni się również lista domyślnie zainstalowanych aplikacji. Pojawiła się nowa aplikacja PlayStation, What's New oraz Lifelog. Wszystkie autorstwa Sony. Ostatnia aplikacja służy do zapisywania wykonywanych czynności w formie dziennika i potrafi zaczerpnąć informację z opaski SmartBand, zapisując ilość przebytych kroków.
Oprócz tego znajdziemy także zainstalowany AntiVirus, Movie Creator czy Navigation, nawigację działającą offline, w wersji próbnej. Dodatkowo, niemiecka wersja Xperii Z3 Compact posiadała domyślnie zainstalowany dyktafon o nazwie Audio Recorder, którego z jakiegoś względu zabrakło w Xperii z polskiej dystrybucji. Można go jednak doinstalować ze sklepu Google Play. Podobnie jak latarkę, która posiada tryb automatycznego nadawania sygnału SOS oraz posiada własny widżet, który umożliwi jej uruchomienie prosto z pulpitu.
Oprócz nowości warto również wspomnieć o udanych aplikacjach galerii, odtwarzacza muzycznego i aplikacji do odtwarzania filmów autorstwa Sony, które pozwalają przeglądać wszystkie materiały danej kategorii razem, lub z podziałem na foldery, a także wyświetlić tylko materiały stworzone przy pomocy aparatu. Filmy mają wyraźne oznaczenia czy są tradycyjne, 4K, spowolnione itp. Korzystanie z tych programów to przyjemność.
Najważniejsze jest jednak to, że podczas trwania testu system oraz nakładka Sony nie spowodowały ani jednego problemu. Telefon się nie zawieszał, ani nie było żadnych problemów z płynnością działania. Słowem, wszystko działało jak należy.
Wprowadzanie tekstu - 4+
Sony stworzył jedną z lepszy klawiatur ekranowych oferowanych przez producentów smartfonów. Podczas pierwszego uruchomienia klawiatury istnieje opcja dostosowania jej do preferencji użytkownika przy pomocy konfiguratora. W pierwszym kroku można zdecydować, czy automatycznie poprawiane mają być literówki, czy tylko wielkie litery i znaki interpunkcyjne. W drugim kroku mamy możliwość udostępnienia klawiaturze nauki naszego specyficznego sposobu pisania, dając jej dostęp do Gmaila, Facebooka i Twitera. To znacząco skróci okres docierania się z nowym urządzeniem. Można również zdecydować czy klawisz wprowadzania głosowego, jak i klawisz emotikon ma być domyślnie widoczny, oraz czy ma zostać włączona funkcja wprowadzania symboli po dłuższym przytrzymaniu przycisku. Można też zdecydować, czy klawiatura ma wibrować czy wydawać dźwięki podczas wciskania klawiszy.
Klawiatura Sony obsługuje również wprowadzanie tekstu za pomocą przeciągnięć palca. Być może rozpoznawanie słów nie działa tu tak dobrze jak w Swype czy Swift Key, jednak na tyle zadowalająco, żeby z niej na co dzień korzystać.
Ekran Xperii Z3 Compact jest jednocześnie na tyle duży, że nie miałem problemów z trafianiem we właściwe klawisze i na tyle mały, że bez problemu sięgałem kciukiem do wszystkich liter, trzymając telefon w jednym ręku. To zapewne jedna z istotniejszych zalet, którą kierują się osoby wybierające mniejszy model telefonu. Gdyby jednak nawet ten rozmiar był zbyt duży dla osoby o wyjątkowo drobnych dłoniach, można zwęzić klawiaturę, przyciskając ją do jednego boku ekranu.
Rozpoznawanie mowy, jak na Androida przystało, stoi na wysokim poziomie, pozwalając bez problemu dyktować wiadomości podczas np. prowadzenia samochodu. Warto również wspomnieć, że klawiatura obsługuje modyfikacje swojego wyglądu i posiada zarówno jasną, jak i ciemną wersję.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń - 5
Podczas trwania testów nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku zrywania połączeń, gubienia zasięgu, kłopotu z ponownym jego złapaniem czy z jakością rozmowy. Wszystko działało jak należy i nie sprawiało kłopotów.
Same aplikacje do dzwonienia i odbierania wiadomości tekstowych nie uległy zmianie w stosunku do poprzednich modeli z serii Z , ani nie odbiegają od standardów. Jest historia połączeń, którą można filtrować, a wpisywany numer zostaje automatycznie dopasowywany do kontaktów. Jedyną nowością, którą udało nam się dostrzec, jest nowa lista "Ważne kontakty". Wyświetla się ona poniżej ulubionych kontaktów. Lista zostaje zapełniona automatycznie bazując na częstotliwości telefonowania do konkretnych osób.
W aplikacji służącej do obsługi wiadomości tekstowych zmieniło się menu dodawania załączników, przekształcające wiadomość SMS w MMS. Są to jednak zmiany kosmetyczne.
Kamera - 5-
Dbałość o zdjęcia i filmy to jeden z wyróżników telefonów Sony. Koncern oprócz produkcji smartfonów zajmuje się również produkcją aparatów fotograficznych, będąc w ścisłej czołówce jeżeli chodzi o sprzedaż bezlusterkowców i zaawansowanych aparatów kompaktowych. Od początku serii Z producent starał się przenieść swoje doświadczenie w tej dziedzinie do telefonów.
Z3 Compact korzysta z tego samego sensora rejestrującego obraz co Z1 i wszystkie następujące po nim modele. Jest to matryca duża jak na telefon - 1/2.3 cala, o rozdzielczości 20,7 megapiksela. Szerokie pole widzenia zapewnia obiektyw o ogniskowej (po przeliczeniu dla filmu 35mm) 25 mm. Kluczowe różnice pojawiają się więc w aplikacji do robienia zdjęć i w obsłudze samej matrycy.
Na tym etapie warto podkreślić, że pełna rozdzielczość 20 megapikseli jest dostępna tylko w trybie manualnym uruchamianym ręcznie. Aparat uruchomiony przez przytrzymanie spustu migawki zawsze wchodzi w tryb automatyczny. Dodatkowo, włączenie pełnej rozdzielczości blokuje tryby sceny, dostępnie w trybie manualnym, takie jak pejzaż czy nocny widok. Wszystkie pozostałe tryby oferują rozdzielczość 8 megapikseli. Nie jest więc tak, że wszystkie zdjęcia jakie będziemy robić będą w najwyższej rozdzielczości. Praktyka pokazuje, że będzie to zdecydowana mniejszość.
Na dostępne tryby aparatu, składają się między innymi te, które były dostępne od czasu Z1, czyli:
Podczas premiery Z2 pojawiły się nowe tryby, które trafiły zarówno do dużej Z3 jak i Z3 Compact.
Wreszcie są też tryby, które pojawiły się dopiero w najnowszej generacji telefonów Z3 i Z3 Compact.
Oprócz domyślnie zainstalowanych trybów, można doinstalować nowe tryby niezależnych programistów. Są one dystrybuowane za pomocą sklepu Play, ale można je przeszukiwać i instalować z poziomu aplikacji do robienia zdjęć. Tryby ntegrują się z aplikacją aparatu.
Jak widać nowe tryby mają raczej charakter bajeru, niż faktycznie przydatnych i użytecznych narzędzi. Może poza Live on YouTube. Nie znaczy to jednak, że wszystkie zmiany w aparacie się do nich ograniczają. Całe szczęście tak nie jest. Aparat dostał nową, wyższą czułość sięgającą ISO 12800. Dla przypomnienia dodam, że pierwszym cyfrowym lustrzankom ISO kończyło się na 1600. Nie znaczy to oczywiście, że telefony dogoniły profesjonalne aparaty jeżeli chodzi o jakość zdjęć, jednak zrobienie ostrego zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych powinno być znacznie łatwiejsze.
Ulepszenia pojawiły się też w najczęściej używanym trybie automatycznym i dotyczą przede wszystkim nagrywania wideo Full HD. Po pierwsze, wideo można pauzować podczas nagrywania i wznawiać, co pozwoli stworzyć jeden plik wideo składający się z różnych scen, bez konieczności montażu. Pojawił się także nowy tryb stabilizacji obrazu, który sprawdza się naprawdę rewelacyjnie. Zwłaszcza gdy nagrywamy wideo podczas szybkiego marszu. Bez stabilizacji obraz skakałby po całym ekranie odbierając przyjemność z oglądania. Ze stabilizacją, niedoskonałości związane z nagrywaniem w ruchu ledwo da się zauważyć. Pojawił się też nowy tryb nagrywania 1080p 60 fps, który ma dwukrotnie mniejszą kompresję i powinien świetnie spisać się podczas nagrywania dynamicznych scen, np. sportu.
Jakość zdjęć nie zmieniła się w sposób bardzo istotny. Sony Xperia Z3 Compact wciąż znajduje się w czołówce smartfonów na rynku. W stosunku do aparatów fotograficznych widać mniejszy zakres tonalny i mniejszą kontrastowość obrazu, a gorsze warunki oświetleniowe wciąż bardziej degradują jakość niż w aparatach z większą matrycą. Mając to na uwadze, Xperią Z3 Compact można zrobić naprawdę świetne zdjęcia, które nadadzą się nie tylko na serwisy społecznościowe czy do internetowej galerii, ale również do wywołania w postaci dużej odbitki. Wiele natomiast zależy od tego, czy użytkownikowi będzie chciało się sięgać do trybu manualnego, po pełną rozdzielczość.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo Full HD z cyfrową stabilizacją SteadyShot Intelligent Active Mode:
Przykładowe wideo HD timeshift:
Przykładowe wideo 4K:
Przykładowe wideo Full HD:
Bateria - 6
Bateria w Z3 Compact jest po prostu fenomenalna, najlepsza wśród telefonów jakie trafiły do nas na testy. Żaden inny telefon nie działał tak długo z włączonym ekranem, jak mniejsza wersja Z3. Ten telefon ma do zaoferowania około 15 godzin ciągłego przeglądania internetu lub oglądania filmów. To tyle, co dotąd oferowały nieliczne tablety. W zasadzie nie sposób wyładować tego telefonu w ciągu jednej doby, chyba, że zrezygnujemy ze snu i nie dopuścimy, żeby przez cały czas ekran ani razu się nie wyłączył.
Podczas normalnego użytkowania, gdy nie stosowałem żadnych trybów oszczędzania energii, a zarówno sygnał GSM jak i WiFi były włączone, mając wszystkie powiadomienia również aktywne, miałem 20% baterii po 3 dobach i 7 godzinach. Telefon szacował, że podziała jeszcze 19 godzin lub 1 dobę i 16 godzin w trybie oszczędzania baterii. Smartfon wytrzymuje aż 4 pełne dni normalnego, umiarkowanego użytkowania i od 2 do 3 dni szczególnie intensywnego korzystania z telefonu.
Dla smartfona, który nie jest ani duży ani ciężki jest to wynik absolutnie nie do pobicia.
Podsumowanie
Sony Xperia Z3 Compact to jedyny telefon z systemem Android na rynku, który jest odpowiednikiem większego, flagowego modelu pod względem specyfikacji (z pominięciem jedynie wielkości i rozdzielczości ekranu). Pozostałe telefony w mniejszych wersjach są przede wszystkim tańszymi modelami o gorszej specyfikacji. Stąd nazwa Compact, a nie Mini. Dlatego bezpośrednim konkurentem Z3 Compact pozostaje jej starszy model Z1 Compact. Nowszy model stał się jeszcze atrakcyjniejszy z powodu umieszczenia większego ekranu w identycznej wielkości obudowie. Dzięki temu smartfon jest lżejszy i cieńszy. Jakby tego było mało, Z3 Compact ma bardzo wysoką wydajność oraz po prostu najlepszą baterię, pozwalającą na najdłuższe korzystanie z telefonu przy włączonym ekranie. Aparat, chociaż nie przeszedł rewolucyjnych zmian oferuje teraz wideo slow-motion, 4K oraz stabilizację w trybie 1080p. Wszystko to razem sprawia, że Xperia Z3 Compact jest w ścisłej czołówce najlepszych smartfonów na rynku.
Dodatkowy materiał wideo:
Inne informacje na temat smartfonu: