Mamy ponad 17 mln odsłon na Youtube - SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ! Mamy ponad 2 tys. fanów na Facebooku - POLUB NASZ PROFIL!
Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Samsung Galaxy A3 to nowość na średniej półce koreańskiego producenta. Do nowej serii „Galaxy A” należą także droższe modele A5 i A7. Oznacza to, że na razie A3 jest najtańszym przedstawicielem tej serii. Nie oznacza to niestety, że jest bardzo tani, co w sklepach internetowych jego cena oscyluje w granicach 1200 zł (koniec stycznia 2015). A3 to trochę smartfon zagadka – jest świetnie wykonany i do złudzenia przypomina topowego Samsunga Galaxy Alpha. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej jego parametrom technicznym to okazuje się, że w środku znajdziemy niezbyt szybki procesor, ekran o niskiej rozdzielczości i 1.5 GB RAM. To najprawdopodobniej zapowiedź tego, że A3 niebawem będzie walczył na rynku niższą ceną. Samsung już teraz promuje go jako smartfon dla młodzieży, która uwielbia korzystać z mediów społecznościowych i robić sobie zdjęcia typu selfie. Osoby z zasobniejszym portfelem zdecydują się na bardziej „wypasionego” Galaxy A5. Większość kupi jednak model A3 i także będzie z niego zadowolona.
Telefon testowaliśmy dzięki uprzejmości sieci Orange!
Wideo porównanie Samsung Galaxy A3 i A5:
Główne wady i zalety smartfonu Samsung Galaxy A3
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena ?
Nasz zestaw testowy składał się ze smartfonu i niczego więcej. A3 otrzymaliśmy od Orange w kopercie bąbelkowej, więc nie wiemy jak wygląda zawartość finalnego pudełka, które otrzymacie w sklepie.
Obudowa – ocena 5
Obudowa to największa zaleta tego smartfonu. Jako, że posiada on niewielki ekran 4.5 cala to jest po prostu bardzo zgrabny. My testowaliśmy go w wersji białej, co dodatkowo sprawia, że Galaxy A3 wydaje się jeszcze lżejszy i mniejszy. Mały Samsung waży tylko 110 g. Jego grubość to zalewie niecałe 7 mm. Ze względu na niewielkie rozmiary bez problemu można go obsługiwać jedną ręką, co jest ważne dla większości użytkowników smartfonów. Obudowa jest bardzo sztywna – sprawia to metalowa ramka. Tylna klapka jest gładka, ale nie jest śliska. Jack stereo wpinamy na dole obok gniazda USB. Karty nanoSIM i kart microSD są wsadzane do specjalnych szufladek. Oznacza to, że tylnej klapki nie możemy zdejmować, a więc nie mamy dostępu do baterii. Pod ekranem mamy duży przycisk fizyczny oraz dwa podświetlane przyciski sensoryczne. Obiektyw głównej kamery wystaje poza obudowę, co sprawia, że Samsung Galaxy A3 nie leży stabilnie na płaskiej powierzchni. Obok obiektywu symetrycznie umieszczono diodę LED i głośnik. Przycisk „power” jest wygodnie zlokalizowany z boku obudowy.
Wyświetlacz – ocena 3
Wyświetlacz Samsunga Galaxy A3 jest trudny do jednoznacznej oceny. Jest to ekran 4.5 cala qHD SuperAMOLED. qHD oznacza rozdzielczość 540x960 pikseli. Jest to rozdzielczość poniżej standardu HD, który obowiązuje już od dosyć dawna na średniej półce. Gęstość pikseli to zaledwie 240 ppi. Taka rozdzielczość to nie problem przy oglądaniu zdjęć, filmów, a nawet ikon interfejsu. Niestety problemem są czcionki, które w A3 wyglądają bardzo słabo. Największy problem jest z najmniejszymi rozmiarami fontów.
Na wyświetlaczu zachwycają natomiast piękne kolory, jego jasność, ładna biel. SuperAMOLED naprawdę nie ma sobie równych. Ekran dobrze też reaguje na dotyk.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 4
W najnowszym Samsungu A3 pracuje procesor czterordzeniowy Snapdragon 410 taktowany zegarem 1.2 Ghz. Taki sam procesor działa w droższym modelu A5. W obu tych telefonach znajdziemy 16 GB pamięci i karty microSD. Niestety w A3 znajdziemy 1.5 GB RAM. W modelu A5 są 2 GB. W benchmarku AnTuTu A3 otrzymuje około 20 tys. punktów, czyli jest wolniejszy od Asusa ZenFone 5, który to obecnie jest w polskich sklepach sporo tańszy. W A3 znajdziemy natomiast obsługę standardu LTE do 150 Mbit/s, NFC, Bluetooth 4.0 oraz czujniki: akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, kompas, czujnik RGB i czujnik Halla. W A3 nie zapomniano także o radiu FM.
Wszystkie parametry techniczne Samsunga Galaxy A3 znajdują się tutaj.
System – ocena 5
W Samsungu Galaxy A3 znajdziemy Androida w wersji KitKat 4.4.4. Trochę szkoda, że w tak nowym telefonie nie ma jeszcze Androida 5.0 Lollipop. Na system Google nałożona jest nakładka TouchWiz oraz pakiet oprogramowania Orange. Interfejs A3 do złudzenia przypomina rozwiązania znane z najdroższych Samsungów serii S i Note, ale oczywiście część usług nie jest dostępna. Różnice są także widoczne w stosunku do modelu A5. Co znajdziemy w Samsungu Galaxy A3:
Cały interfejs działa bardzo płynnie i w czasie naszych testów ani razu się nie zawiesił.
Wprowadzanie tekstu – ocena 5
Klawiatura w Galaxy A3 oczywiście nie jest tak wygodna jak w telefonach z większymi wyświetlaczami. Na szczęście klawisze są wyraźnie rozdzielone, a Samsung zadbał o wszystkie najnowocześniejsze usługi dodatkowe. Jest Swype (pisanie bez odrywania palca), a klawiatura uczy się sama naszych nawyków czytając nasze wpisy na Facebooku i Twitterze. Klawiatura analizuje także nasze wiadomości SMS, maile na GMAIL, MMS-y oraz kontakty. Tekst możemy także dyktować. Podczas pisania mamy bezpośredni dostęp do emotikon i schowka. Niestety klawiatura nie ma dedykowanego rzędu z cyframi.
Kamera – ocena 5
Jeśli chodzi o jakość zdjęć to Samsung Galaxy A3 nas nie zawodzi. Znajdziemy w nim matrycę 8 megapikseli, która pozwala na wykonywanie zdjęć o bardzo dobrej jakości, także w pomieszczeniach.
W kamerze mamy do dyspozycji kilka trybów automatycznych. A3 różni się jednak tym, że ilość tych trybów jest ograniczona i nie można dogrywać kolejnych. Do dyspozycji mamy tryb Auto, Beauty face, Panorama, Rear-cam selfie, Continuous shot, HDR (Rich tone), Night, Animated GID, Sound & shot oraz Sports.
Z przodu dla fanów selfie przygotowano matrycę 5 megapikseli, która ma zaspokoić potrzeby każdego fana robienia sobie zdjęć samemu. Aby ułatwić tę czynność aparat sam wykonuje zdjęcie, gdy tylko pokażemy mu otwartą dłoń. Zdjęcia są wykonywane wówczas z 2 sekundowym opóźnieniem. Jest także nowa funkcja Wide selfie, która pozwala na objęcie większej liczby osób, które stoją obok nas. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, selfie można również wykonywać głównym aparatem 8 megapikseli.
Jeśli chodzi o jakość nagrań wideo to nasz Galaxy A3 potrafi nagrywać bez problemu bardzo płynny materiał FULL HD 1080p z prędkością około 30 klatek na sekundę. Obraz jest w miarę stabilny, ma ładne kolory. Przypadłością, która dosyć często zdarza się Samsungom, jest pulsujący autofocus, który trochę pogarsza jakość nagranego materiału. Opcjonalnie A3 może także nagrywać materiał HD i VGA.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Dodatkowe aplikacje – ocena 5
Samsung zgodnie z prośbami użytkowników w swoich najnowszych modelach ograniczył ilość aplikacji, które domyślnie są przeinstalowane. I tak jest ich więcej niż u konkurencji, a brakujące bez problemu możemy sobie pobrać z GALAXY Apps. W naszym smartfonie oprócz standardowych usług Samsunga znaleźliśmy także kilka gier: Plants Vs Zombies, Minion Rush, Spider-Man Unlimited oraz wiele programów dostarczonych przez Orange. Część z nich da się odinstalować.
Samsung ma też kilka specjalnych umów z dostawcami treści i usług. W A3 znajdziemy m.in.:
Bateria – ocena 4
Jeśli chodzi o baterię to niestety A3 nie zachwyca. Choć smartfon ma ekran o niskiej rozdzielczości i niezbyt wydajny procesor to ogniwo 1900 mAh jest trochę zbyt małe. W czasie naszych testów smartfona musieliśmy doładowywać co dobę, co nie jest ambitnym wynikiem. Na ratunek w sytuacjach awaryjnych przyjdą nam tryby Power saving oraz Ultra power saving, ale przecież nie o to chodzi w smartfonach, aby służyły nam jedynie jako zwykłe telefony z obsługą głosu i SMS-ów.
Podsumowanie
Samsung Galaxy A3 to telefon, który trochę nas oszukuje. Wygląda tak dobrze jak Galaxy Alpha, kosztuje sporo mniej, ale niestety po bliższym zapoznaniu okazuje się, że ma ekran z małą rozdzielczością oraz dosyć wolny procesor. Ratuje go dobra marka, perfekcyjna jakość wykonania, kolory wyświetlacza SuperAMOLED oraz dopracowana nakładka TouchWiz w zestawie z bonusami dostępnymi także dla polskich klientów. Nam wydaje się, że warto trochę dołożyć i zainwestować w Galaxy A5. Jest to niewiele większy smartfon oferujący lepsze parametry i więcej funkcji.
Dla kogo jest Samsung Galaxy A3:
Dla kogo nie jest Samsung Galaxy A3: